Zaburzenie przepływu Prądu Zatokowego może spowodować zlodowacenie w Europie

Kategorie: 

mrbarlow.wordpress.com

Golfsztrom był już niejednokrotnie odpowiedzialny za powstawnie "małych epok lodowcowych". Ostatnio miało to miejsce w europejskiej części świata na początku XIV wieku. Przyczyną nagłego wychłodzenia było właśnie spowolnienie Prądu Zatokowego. Obecnie naukowcy grożą nadchodzącą nową epoką lodowcową, ale czy warto się tego bać? Skamieniałości dowodzą, że małe okresy glacjalne wielokrotnie atakowały w Europie naszej ery.

 

W 2010 roku Prąd Zatokowy ponownie przyciągnął uwagę naukowców.  Stwierdzono, że ciepły prąd mocno zboczył z kursu i zagraża światowemu globalnemu ociepleniu, i może się przyczynić do powstania nowej epoki lodowcowej.  Niektórzy fizycy twierdzą, że obecne spowolnienie Golfsztromu zostało spowodowane przez wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. 

 

Ropa oddziela granicę między warstwą wody zimnej i ciepłej, w związku z tym przepływy w niektórych miejscach zostały całkowicie zatrzymane, a niektóre z nich są znacznie wolniejsze.  Zdołano zniwelować część efektu poprzez wypompowywanie zalegającej ropy, ale nadal wiele oleistej substancji pokrywa dno Zatoki i czasami wypływa słupami ku powierzchni. Nikt nie wie co stanie się w przyszłości z Prądem Zatokowym? Mechanika płynów uczy nas, że strumień zostanie poważnie zaburzony.

 

Być może nie wszyscy wiedzą, że Golfsztrom jest rodzajem rzeki w oceanie. Rzeki, która ciągle zmienia kierunek. Prąd oceaniczny meandruje w oceanie jak wąż i jest ciągle rozdzierany ogromnymi wirami, które naukowcy nazywają pierścieniami.  Ta mieszająca się masa wody osiąga średnicę do 300 km, przemierzając ocean unosi ogromne ilości energii i bezpośrednio wpływa na pogodę.

 

Wizualizacja transportowane przez Prąd Zatokowy ciepła

Według naukowców, woda z topiącego się lodu Grenlandii i rzek z Syberii zmniejsza stopień zasolenia wody płynącej w zimnym Prądzie Labradorskim, który do tej pory wpływał pod Golfsztrom. Stopniowy spadek zasolenia tego strumienia zimnej wody może spowodować, że Prąd Labradorski zderzy się z Prądem Zatokowym. 

 

Skutki, jakie mógłby przynieść taki scenariusz są trudne do przewidzenia. Niektórzy sugerują, że to doprowadziłoby do trwałej zmiany cyrkulacji prądów oceanicznych. Inni dodają, że to byłby nie pierwszy przypadek takich zmian. Efektem mogłoby być nawet stopienie się całego lodu Grenlandii i dosłowne zamrożenie Europy. Stałoby się tak, dlatego, że ciepły prąd Zatokowy nie dochodziłby dalej niż do północnej Afryki. Nasza okolica pozostałaby pod wpływem zimnych prądów morskich. Ostatni atak zimy w Europie i bardzo ciepła pogoda w znajdujących się na tej samej szerokości geograficznej Stanach Zjednoczonych mogły być widocznym znakiem zmian zachodzących pod powierzchnią oceanów.

 

Zaburzenie cyrkulacji termohalinowej to jedno, ale stopienie się dużej ilości lodu spowoduje też zmiany naprężeń skorupy ziemskiej. Przy tak dużej zmianie ciężaru w danym miejscu może dojść nawet do dużych zmian geologicznych. A wszystko to mogło zostać zapoczątkowane wyciekiem w Zatoce Meksykańskiej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika trew92

cały czas to tylko gdybanie.

cały czas to tylko gdybanie. Mogliby dac jakies oficjalne sprawozdanie na ten temat od jakiejs swiatowej agencji a nie poszczególne teorie naukowców. Szkoda tylko ze nie ma co liczyc na prawdziwe informacje gdyby mial miejsce najgorszy scenariusz. Taka informacja od razu załamala swiatowa a w szczególnosci europejska gospodarke. Obudzilibysmy sie dopiero gdy w czerwcu temp spadła ponizej 0 Sad

Portret użytkownika matrixo

Nikeoniecznie gdybanie w

Nikeoniecznie gdybanie w sieci można odnaleźć na ten temat raport...Pentagonu a że tenże Pentagon(Pentagram) taki raport sporządził jasnym jest że takie zagrożenie jest bardzo realne i kto wie czy własnie to nie jest główną przyczyną tego co obserwujemy na swiatowej szchownicy via bliski wschód itp.

Portret użytkownika syriues

Bardzo fajny

Bardzo fajny artykul.Wlasciwie nie jestem przekonany co do ropy i zatoki.Mysle ze ropa tez ma ciekawa temperature.Moglbym powiedziec ze jest to wazna czesc efektu cieplarnianego.Czlowiek chce wszystko przyspieszyc.Ja sie pytam kto chce by sie ziemia skonczyla?To nie chodzi o nas ,ludzi ale o nasz dom.
Dom ludzie Wam burza wprowadzaja zamet daja wam tv pcety zebyscie nie mysleli czasem bo wpadnie wam jeszcze cos nieporzadanego do glowy.
Czuje sie czasem na tym swiecie jakbym byl czyims niewolnikiem zasad stylu i marzen.Czy wygorowane marzenie to pojechac nad morze?Przeciez czlowiek nie moze byc az tak naiwny.Wsiadlby na kon i wieczorem uz by byl.Wlasciwie mamy ostatnia szanse na to by sie zmienic i walczyc o dom jak ci z Avatara wrecz.Tylko psychopaci tacy jakich mamy politycy , beda zawsze przeciwko sobie w koncu taki jest styl dobra i zla.musi byc widoczne.Wlasciwie jestesmy tak sterowani ze nie potrafimy odejsc od codziennosci by komus pomoc np. .
A puento jest to:
Przyszlosc nalezy nie do nas,ale od nas i cokolwiek zrobimy zawsze bedzie przyczyna i skutek.Ale nie zgadzam sie ze swiatem w takiej formie.Ten swiat ktory tworzymy powinien byc na marsie.A moze juz tam bylismy ?
Kto wie co tam bylo i jacy bylismy ale wydaje mi sie ze juz nie jedna ziemia nie dala rady z nami.I jeszcze sie bawimy w poznawania dobra i zla.Jakby to komediowo opisac?Moze dziewczynka z zapalkami
Pozdrawiam

Portret użytkownika Anuradha

Adminie, sprawdź to

Adminie, sprawdź to proszę!Zauważyłąm jedną ciekawą rzecz, mianowicie , gdy chcę przyznac komuś pukt za dobrą wypowiedź, która rzeczywiście mogłaby wnieś coś do naszego sposobu myślenia, to nie mogę, mogę sobie klika do rana. Z kolei gdy klikam na wypowiedź taką sobie, bez większego znaczenia, to oczywiście mogę. Czy to oznacza, że jesteśmy jakoś ograniczanie w wyrażaniu naszych poglądów? 

Portret użytkownika 777

Musimy popierać usa w walce z

Musimy popierać usa w walce z ruskimi, chinami i innymi bandyckimi krajami ! Bo inaczej nas tu wykończą te sługi obcych mocarstw, i bedą kazać nam pracować do 97 lat...! chociaż średnia życia w Polsce wynosi 62 lata ! a w europie zachodniej 74 lata ! bo u nas się stosuje plan wyniszczenia narodu Polskiego ! Może ufo pomoże Polakom odeprzeć atak masonów brukselskich  ?! Te ufo istoty które są z Boga, bo może są takie, a nawet powinniśmy wierzyć że są takie bo słynne Chilbolton crop formations mogą być od tych istot pochodzących z Boga i ostrzegających nas przed tymi co porywają ludi i implanty im wsadzają ! http://www.youtube.com/watch?v=gjLNCKyrbkc&feature=player_embedded

Portret użytkownika ren_och

Musimy popierać usa????? To

Musimy popierać usa?????
To największe bandziory, truciciele, to oni odpowiadją za kryzys, to tam powstają plany NWO, GMO, aspartam w lekach dla dzieci, zatrute szczepionki mcdonaldy i inne świństwa, które nas trują, jak można ich popierać człowieku chyba jeszcze nie jesteś obudzony, przetrzyj oczki.

Strony

Skomentuj