To zabójczy pył mógł zabić dinozaury po uderzeniu asteroidy

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W nowo opublikowanym badaniu w czasopiśmie Nature Geoscience, naukowcy z Królewskiego Obserwatorium Belgii przedstawili intrygujące wnioski na temat uderzenia w miejscu znanym obecnie jako krater Chicxulub i jego konsekwencji dla globalnego klimatu. Ich analiza sugeruje, że drobnoziarnisty pył, wyrzucony w wyniku tej kolizji, miał kluczowe znaczenie dla globalnego ochłodzenia oraz zakłóceń w fotosyntezie, co prowadziło do jednego z największych wymierań w historii Ziemi 66 milionów lat temu.

 

Chociaż meteoryt Chicxulub jest szeroko kojarzony z wyginięciem dinozaurów i około 75% wszystkich gatunków na Ziemi, dokładny mechanizm, za pomocą którego miało to miejsce, był przedmiotem intensywnej debaty naukowej. Wielu ekspertów zakładało, że głównymi winowajcami globalnej zimy były siarka i sadza, emitowane w wyniku uderzenia.

 

Jednak najnowsze badanie przynosi rewolucyjne wnioski. Korzystając z nowoczesnych metod badawczych, takich jak analiza granulometryczna za pomocą dyfrakcji laserowej, badacze zebrali próbki skał osadowych z Dakoty Północnej, aby dokładnie określić skład i wielkość cząstek krzemianowych wyrzucanych w wyniku uderzenia.

 

Ich odkrycia obalają długo utrzymujące się teorie. Stwierdzono, że rozmiar cząstek pyłu wahał się od 0,8 do 8,0 mikronów, co wskazuje na ich decydujący wpływ na klimat. Drobnouziarnisty pył miał kluczowe znaczenie dla zakłócenia równowagi klimatycznej i procesu fotosyntezy, co przyczyniło się do drastycznych zmian w ekosystemach Ziemi i doprowadziło do masowego wymierania.

 

Nowe dane geologiczne dostarczyły informacji o znacznie mniejszych rozmiarach ziaren niż zakładano w poprzednich modelach klimatycznych, co ma ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia historycznych zmian klimatycznych.

Należy także podkreślić, że to badanie przynosi ważne implikacje dla współczesnej dyskusji na temat zmian klimatycznych. Zrozumienie roli drobnoziarnistego pyłu w regulacji klimatu może dostarczyć klucza do zrozumienia potencjalnych skutków zdarzeń kosmicznych w przyszłości oraz wpływu człowieka na klimat.

 

To badanie dostarcza nam nowych perspektyw na temat wpływu uderzeń asteroid na klimat i ekosystemy Ziemi. Dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć przeszłe wydarzenia klimatyczne oraz ich potencjalne konsekwencje dla przyszłości.

 

Z badań wynika, że analiza drobnoziarnistego pyłu może być kluczem do głębszego zrozumienia dynamiki klimatycznej i ekologicznej po zdarzeniach kosmicznych. Udoskonalenie naszej wiedzy na temat tych procesów może pomóc naukowcom w przewidywaniu i łagodzeniu skutków potencjalnych przyszłych uderzeń asteroid oraz innych globalnych zagrożeń klimatycznych.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euㅤklides

Dinozaury wyginęły bo planeta

Dinozaury wyginęły bo planeta zmniejszyła średnicę i zwiększyła się w związku z tym grawitacja na powierzchni... Żaden meteoryt nie byłby w stanie selektywnie zabić konkretnych, wielkogabarytowych gatunków... Wielkie wymieranie trwa 1-2 mln lat... Meteoryt anihiliowałby życie natychmiast, a nie na przestrzeni milionów lat, kiedy to z każdym kolejnym rokiem od impaktu sytuacja winna się drastycznie poprawiać. To co głosi państwowa pseudo-nauka to wierutne bzdury.

Skomentuj