Kategorie:
Przeprowadzone niedawno badania naukowe wykazały, że niebezpieczny pasożyt kotów – Toxoplasma Gondii - dostał się do środowiska morskiego, gdzie rozprzestrzenia się w populacji waleni, z gatunku Delphinapterus leucas lub inaczej wal biały. Według wstępnych szacunków aż 10% tych ssaków, żyjących w Morzu Beauforta, może być zarażona tym pasożytem.
Naukowcy z University of British Columbia ostrzegli Eskimosów mieszkających w okolicy gdzie zaobserwowano wiele zakażonych zwierząt, że mięso tych waleni, które stanowi ważną częścią ich diety, jest dla nich niebezpieczne. Naukowcy zwrócili uwagę, że konsekwencje infekcji pierwotniakiem Toxoplasma Gondii, są bardzo poważne.
Toksoplazmoza powoduje u ludzi poważne uszkodzenia mózgu prowadzące do ślepoty, zmian zachowania, a nawet śmierci. Na dodatek u kobiet w ciąży wywołuje tak zwaną chorobę odzwierzęcą wywołującą poronienie, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu lub urodzenie zniekształconego dziecka.
Wcześniej uważani, że lód stanowi naturalną barierę, ale ocieplenie klimatu spowodowało ekspansję czynników zakaźnych. Poza tym naukowcy postawili hipotezę, że przyczyną zakażeń jest zanieczyszczona woda. Odchody zwierząt domowych najpierw docierają do rzek, a następnie do Morzu Beauforta i Oceanu Arktycznego. Uczeni nie mają pojęcia jak pierwotniak jest w stanie przetrwać w tak nieprzyjaznych warunkach.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj