Zaawansowany robot humanoidalny zdolny do podejmowania decyzji

Kategorie: 

Źródło: Boston Dynamics

Agencja DARPA inwestuje zwykle w technologie, które potem są militaryzowane. Tym bardziej szokująco wygląda postęp prac nad stworzeniem humanoidalnego robota, który z pewnością zostanie wykorzystany na polu walki.

 

Firma Boston Dynamics to liderzy automatyki i robotyki, ta firma wyprodukowała słynnego muła, robota kroczącego, który ma pełnić funkcje pomocnicze dla piechoty. Teraz firma zaprezentowała wersję rozwojową prezentowanego już jakiś czas temu PETMANa. Konstrukcja, którą można zobaczyć na powyższym nagraniu jest w stanie chodzić po schodach, pokonywać przeszkody a nawet skakać.

 

Konstrukcja przynosi skojarzenia z robotami z klasycznych filmów science fiction. Urządzenie analizuje otoczenie i podejmuje autonomicznie decyzje, co do sposobu poruszania się. Robot jest w stanie obejść otwór w ziemi a jego kończyny mają powłokę przypominającą palce gekona.

DARPA od jakiegoś już czasu ustaliło wyzwanie w postaci opracowania technologii wytwarzania humanoidalnych robotów, które mogłyby wykonywać zadania o dużym poziomie niebezpieczeństwa. Prawdopodobne wydaje się stworzenie zrobotyzowanych oddziałów, które będą wykonywały funkcje bojowe. Prawdopodobnie wkrótce możliwe będzie przejmowanie kontroli nad maszynami i uczestniczenie w polu walki zdalnie tak jak w przypadku dronów latających.

Boston Dynamics nie jest jedyną firmą pracująca nad tak zaawansowanymi konstrukcjami. Warto wspomnieć konstrukcję o nazwie THOR (Tactical Hazardous Operations Robot). Robotyzacja pola walki następuje na naszych oczach i już niedługo świat przyszłości wykreowany w hollywoodzkich superprodukcjach stanie się naszą teraźniejszością.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

Oj głupi Wy, głupi

Oj głupi Wy, głupi Wy!
Humanoidalny robot to bardzo droga i niepraktyczna broń. To jest stroszenie piórek - wykazanie konkurencji jak wielką przewagę technologiczną USA posiadają.
Celem tych projektów jest przełamywanie barier technologicznych i zastosowanie znalezionych rozwiązań do innych celów.
To literatura, a szczególnie TV wykreowała strach przed maszynami. Mało kto wie, ale w przeszłości miało to już potężne skutki finansowe i gospodarcze. Kilkadziesiąt lat temu pewien amerykanin wymyślił mechaniczne ramię robota, które wykonywało powtarzającą się czynność. Był przekonany, że jego wynalazek przyśpieszy produkcję, obniży koszta i wyeliminuje błędy i pomyłki w procesie technologicznym. Jakże był zaskoczony, gdy w USA słyszeć o tym nie chcieli, bo bali się buntu maszyn. Za to Japończycy nigdy takich fobii nie mieli i chętnie zapłacili za możliwość korzystania z patentów. Szybko wdrożyli technologię do fabryk, dzieki czemu pozostawili światową konkurencję daleko za sobą. Tak wyglądały podwaliny budowy czołowej gospodarki świata.
Tak więc warto się czasem zastanowić czy warto ulegać filmowej fikcji.
 
Na koniec chciałbym polecić na youtube kanał DARPAtv na którym zamieszczony jest powyższy film. Inne wynalazki są wcale nie gorsze od tego, który poznaliście. Możemy jedynie pozazdrościć tego co oni potrafią, a czego my nigdy mieć nie będziemy. 

Portret użytkownika inka

ciekawe kiedy zdecyduje sie

ciekawe kiedy zdecyduje sie pójść upomniec o pensje i potem wybierze4 sie na zakupy - i zdecyduje sie apple czy samsung... w przeciwnym razie matematyka jest bezlitosna - by utrzymac równowage gospodarczą gdy przedsiebiorca zwalnia 1500 osób i np instaluje maszyny to jego poziom konsumpcji powinien pokryć konsumpcje jaką zapewniało gospodarce tych 1500 pracowników ( koszty eksploatacji maszyn plus konsumpcja ich właściciela) - w przeciwnym razie mamy zachwianie równowagi - po stronie konsumpcji nie pojawiaja się środki na nia lub sa niższe ( zasiłki zamiast płac) - wtedy nastepuje redukcja konsumpcji a co za tym idzie spadek podatków i składek na ubezpieczenia - bo tych maszyny nie płacą) to się nazywa BEZROBOCIE TECHNOLOGICZNE i wyśmiewane w XIX wieku wraca teraz z wieksza siłą - zaklinanie rzeczywistosci i dalsze demagogiczne wyśmiewanie lub wmawianie ludziom że to ich wina już nie przejdzie - MATEMATYKA JEST BEZLIOSNA

Portret użytkownika ja

Zapominasz o jednym, w

Zapominasz o jednym, w świecie wirtualnych pieniędzy jedna grupa moze ciągle nabywac dobra przy minimalnym nakładzie pracy, jednak ogromna rzesza trudniąca się wydobyciem/produkcją za bardzo zaniżona wirtualna kwotę włozy masę pracy, puki będą takie dyproporcje w odpowiednim stosunku nic się nie wydarzy takiego o czym piszesz, zresztą urządzenia są tworzone nie na wieczność tylko na krótki okres czasu - "Spisek żarówkowy" i kółko się zamyka...

Portret użytkownika Jutro będzie Futro

So true. Potem przylecą

So true. Potem przylecą Żniwiarze z Mass Effecta i nas wszystkich przerobią na syntetyczną papkę. No a jeśli nie, to się sami tymi robotami wymordujemy, prędzej czy później. Ludzie dobrego komputera nie potrafią zrobić, który by działał bez błędów, więc strach pomyśleć, jakie mogłyby mieć błędy i usterki militarne roboty do zabijania...

Portret użytkownika ja

Zapominasz że maszyna jest

Zapominasz że maszyna jest kosztownym wynalazkiem, natomiast jeśli chodzi o człowieka to byle komu można dać broń i kazać strzelać za czapke gruszek, lub wirtualną mamone. Jak zginie znajdzie się następny chętny po kulkę i tak w koło aż do wyczerpania zapasów XD Tylko inteligentny człowiek nie da się wkręcić w tę kupę jakim jest bycie najemnikiem sorry żoknierzem...

Skomentuj