Za kilka miesięcy, Dubaj wprowadzi autonomiczne latające taksówki

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Dubaj to słynny emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który korzysta z wielu zaawansowanych technologii. Tamtejsze służby ratunkowe i straż pożarna posiadają do swojej dyspozycji plecaki odrzutowe, policja korzysta z szybkich supersamochodów i robotów policyjnych a budynki powstają dzięki technologii druku 3D. Teraz Dubaj chce zasłynąć jako miasto, które jako pierwsze na świecie wprowadzi latające autonomiczne taksówki.

 

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (RTA) w emiracie Dubaj powiadomił o przeprowadzonych testach latającego pojazdu Ehang 184 - wielkiego drona, opracowanego przez chińską firmę Ehang. Podczas testów, maszyna była obsługiwana zdalnie. Sprawdzano zdolność tego pojazdu do wykonywania różnych manewrów i utrzymania równowagi w powietrzu.

Ehang 184 został zaprezentowany w poniedziałek podczas Światowego Szczytu Rządowego. Przewodniczący RTA ogłosił wtedy, że jest to wersja pojazdu, który przechodził przez ostatnie testy i pracuje się obecnie nad tym, aby te latające taksówki zaczęły funkcjonować w Dubaju już w lipcu bieżącego roku. Będzie to kolejna forma testów, lecz tym razem z udziałem człowieka.

 

Maszyna ta przypomina wielkiego drona i może pomieścić jednego pasażera. Ehang 184 pozwala przemieszczać się z prędkością maksymalną do 160 km/h najwyżej przez 30 minut. Naładowanie baterii zajmuje do dwóch godzin. Użytkownicy będą mogli wybrać na panelu dotykowym cel podróży, a latająca taksówka samodzielnie wystartuje i uda się we wskazane miejsce.

 

Uważa się, że Ehang 184 może operować w niemal każdych warunkach - podczas upałów, deszczu i mgły, ale nie podczas burzy. Dubaj chce kompletnie odmienić transport indywidualny. Do 2030 roku, 25% pojazdów osobowych, zarówno lądowych jak i latających, nie będzie wymagało obsługi ze strony człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jabo

Szanowny panie inżynierze i

Szanowny panie inżynierze i do tego magistrze, jest pan bardzo młody, albo ma pan krótką pamięć. Zniszczenia polskiej gospodarki dokonali na początku lat dziewięćdziesiątych panowie Bielecki, Lewandowski, a głównie pan Balcerowicz, który przy kilkudziesięcio procentowej inflacji ustanowił sztywny kurs złotówki wobec dolara. Podobno po to, a by zachęcić zachodnich inwestorów. I zachęcił. Wystarczyło  dolary wymienić na złotowki, umieścic na koncie w polskim banku, które były jeszcze państwowe, przetrzymać pół roku, wyjąc złotowki i wymienić ponownie na kupę dolarów. Wspaniały interes, zysk sięgający kilkudziesięciu procent. Kiedy już wydrenowno państwo polskie i Polaków z kapitału banki sprywatyzowno. Osiągnięcia pana Donka i PO wobec tamtych prywatyzacji zakładów przemysłowych i operacji finansowych, to już  mały pikuś. 

 

Portret użytkownika inzynier magister

Podobno jesteśmy potęgo w

Podobno jesteśmy potęgą w produkcji dronów, dlaczego jeszcze nie wyprodukowaliśmy powietrznej taksówki ?! Bo ryży folksdojcz i jego banda sorosowców poniszczyli całe państwo !!! do tego pomordowali w smoleńsku i zamienili Polskę w kołchoz postkomuny !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj