Za kilka lat pierwszemu człowiekowi zostanie wszczepione serce świni

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ksenotransplantacja ma być odpowiedzią na ciągły niedobór organów, przeznaczonych do przeszczepu dla ludzi. Prace w tym zakresie nabierają tempa, a według słynnego brytyjskiego chirurga, pierwsze świńskie serce może zostać wszczepione człowiekowi już w ciągu trzech lat.

 

W wywiadzie dla Sunday Telegraph, sir Terence English, który 40 lat temu przeprowadził pierwszą transplantację serca w szpitalu Royal Papworth w Cambridge ogłosił, że jeszcze w tym roku zostanie wykonany przeszczep świńskiej nerki do ludzkiego organizmu. Jeśli ten zabieg ksenotransplantacji zakończy się sukcesem, za kilka lat świnia może posłużyć jako dawca serca.

 

Narządy świń posiadają rozmiary zbliżone do narządów ludzkich, dlatego uważa się, że mogłyby posłużyć do przeszczepów. Jeśli transplantacja świńskiej nerki i serca do ciała pacjenta pójdzie po myśli chirurgów, prawdopodobnie utoruje to drogę do bardziej zaawansowanych przeszczepów narządów zwierzęcych.

Ksenotransplantacja nerki zostanie wykonana w tym roku przez profesora Christophera McGregora z Uniwersytetu w Alabamie. Dzięki modyfikacji genetycznej, organizm pacjenta powinien przyjąć narząd, ale wszystko stanie się jasne dopiero po wykonaniu zabiegu.

 

Przygotowania do ksenotransplantacji odbywają się również w Stanach Zjednoczonych. Firma eGenesis, wykorzystując technikę edycji genów CRISPR, przeprowadza testy, które zakładają wszczepienie zmodyfikowanych narządów świń do organizmów małp. Jeśli badania zostaną zakończone sukcesem, w przyszłości w USA również odbędzie się bardziej skomplikowany przeszczep narządu zwierzęcego do ciała człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Tak czy owak , moim zdaniem

Tak czy owak , moim zdaniem dobrodziejstwo przeszczepu powinno być dostępne JEDYNIE tym osobom , których organ nie został uszkodzony z ich wyłącznej winy .. zaniedbanie , narkomania , alkoholizm , nikotynizm i obżarstwo powinno ZAMYKAĆ drogę do "nowego" życia ! Albo dbasz oto co masz albo się BUJAJ bez wzgledu na to czyś bogaty czy biedny ..

Portret użytkownika baca

sir Terence English będzie

sir Terence English będzie musiał zmienić tytuł na,  "świnia, nie człowiek" jak już przeszczepi serca trzody chlewnej chorującej na wszystko brytyjskiej rodzinie królewskiej i urzeczywistni tym samym Folwark Zwierzęcy Orwella...

z Wielkim Bratem doskonale się udało więc trzymajmy i tym razem kciuki za Anglię... wszystkie zwierzęta będą równe ale świnie będą równiejsze....

 

Portret użytkownika rechotek

Czy żydzi i muzułmanie też

Czy żydzi i muzułmanie też będą sobie przeszczepiać świńskie organy? Oni już dawno zdecydowali że cała reszta prócz nich to podludzie dlatego pójście lewą drogą musi promować lewactwo, nowe leki dla ratowania ludzi? nowe technologie dla ratowania planety? nowe wojny dla ratowania ludzkości? Wszystko co jasne jest widoczne w najciemniejszą noc.

Skomentuj