Za 7 lat dojdzie do dużego deszczu meteorów - będzie nawet 10 tysięcy "spadających gwiazd" na godzinę

Kategorie: 

Geminidy - źródło: space.com

Rosyjski astronom Michaił Masłow twierdzi, że w 2022 roku mieszkańcy Ziemi będą mogli doświadczyć bardzo silnej burzy meteorów. Ze wstępnych szacunków wynika, że podczas szczytu aktywności roju w ciągu godziny, może spaść nawet do 10 tysięcy meteorów różnej wielkości.

 

Specjalista w dziedzinie astronomii, Michaił Masłow, powiedział, że w wyniku rozpadu komety 73P/Schwassmann-Wachmann, do którego doszło w 1995 roku, ludzie będą mogli zobaczyć jeden z najrzadszych niebieskich fenomenów - burzę meteorów. Według naukowców, do końca maja 2022 roku Ziemia będzie musiała przejść przez strumień cząstek z komety. W tym okresie z pewnością nastąpi znaczący deszcz meteorytów, a liczba obiektów wpadających w ziemską atmosferę może osiągnąć niespotykaną ilość.

 

Jeśli przewidywania Masłowa się sprawdzą mieszkańcy Ziemi będą mogli zobaczyć do dziesięciu tysięcy spadających ciał niebieskich na godzinę. Ten spektakularny deszcz meteorytów, ze względu na porę dnia, można będzie obserwować przede wszystkim z Ameryki Północnej. Większość okresowych deszczów meteorów ma maksymalnie do kilkuset obserwacji bolidów na godzinę, czyli kilkanaście razy mniej niż te zapowiedzi. Wielki deszcz meteorów z maja 2022 roku będzie zatem czymś wyjątkowo nietypowym.

Naukowiec uważa, że przewidywanie tego typu zjawisk nie jest niczym trudnym o ile dysponuje się odpowiednio dużą liczbą obserwacji astronomicznych, a tak jest w przypadku komety 73P/Schwassmann-Wachmann. Tego typu deszcze meteorów są konsekwencją przejścia planety przez nagromadzenie cząstek, które pozostawiają komety. Skoro ta kometa przy kolejnym peryhelium w 1995 roku rozpadła się to cząstek tych naturalnie jest więcej niż zwykle.

 

Na szczęście pod wpływem atmosfery większość szczątków z kosmosu spala się w ciągu kilku sekund spektakularnego lotu. Większość z nich nie dociera do powierzchni Ziemi, ale nie można wykluczyć pojawiania się większych fragmentów komety 73P/Schwassmann-Wachmann i wtedy kto wie co się wydarzy.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ohohi

Powiem tak, czyzby

Powiem tak, czyzby przepowiednia sie spelniala - mowil o niej klimuszko i nostradamus poszukajcie na youtubku nostradamus wedlug eksperta. Brakowalo mi tylko jakiegos meteoru by wszystko pasowalo do tlumaczenia przepowiedni. Islam nawala europe rosja powoli wchodzi w konflikt teraz czekac tylko na chiny. Po 2 latach konfliktu swiatowego ma byc wielka katastrofa kosmiczna. Wspomniany ekspert podaje dwie daty w tym jest 2022. Czyli mamy 5lat do wojny swiatowej. Ludzie cieszcie sie zyciem bo malo go zostalo. Z powazaniem

Portret użytkownika jonnya

"Większość okresowych

"Większość okresowych deszczów meteorów ma maksymalnie do kilkuset obserwacji bolidów na godzinę"
Na podstawie tego stwierdzenia widać, że autor artykułu nie ma pojęcia co to są bolidy. Obserwacje bolidów to extremalna żadkość w porówaniu z obserwacjami meteorów. To stwierdzenie jest nieprawdziwe.

Skomentuj