Za 30 lat Bałtyk może się zmienić w grzęzawisko

Kategorie: 

Morze Bałtyckie

Uczeni z Kaliningradu uważają, że jeśli ludzie się tym nie zajmą to Morze Bałtyckie w ciągu 30 lat może zamienić się w bagno. Może się tak stać głównie z powodu ocieplenia w zbiorniku, co prowadzi do zdecydowanego zwiększenia ilości glonów i szlamu. Naukowcy przestrzegają, że coraz większa część tego akwenu pokrywa się glonami, sinicami i porostami.

 

Według Borisa Chubarenko, zastępcy dyrektora Oddziału Instytutu Oceanologii w Rosyjskiej Akademii Nauk, zwłaszcza glony są istotnym problemem dla Bałtyku.  Toksyny, które produkują, mogą doprowadzić do śmierci ryb, ssaków i ptaków.  W Szwecji, gdzie latem morze "zakwita" prawie całe, naukowcy od dawna biją na alarm. 

 

Problem jest poważny i w jego rozwiązanie zaangażowani są specjaliści ze wszystkich krajów nad Morzem Bałtyckim.  Naukowcy opracowują szereg środków jak na przykład budowa nowych oczyszczalni ścieków. Sadzi się też trzciny w pobliżu wody, oraz odławia się glony i przetwarza je dalej.  Szwedzcy naukowcy poszedł dalej i z alg zrobili paliwa, pasze oraz zaczęli je wykorzystywać w produkcji leków i kosmetyków.

 

Warto przypomnieć, że w 2010 roku skala rozkwitu sinic na Morzu Bałtyckim wyniosła około 377 kilometrów kwadratowych.  W listopadzie 2012 na Mierzei Kurońskiej od zakwity glonów wytworzyła się biała piana.  Specjaliści z Parku Narodowego wyjaśnił, że częstotliwość, intensywność i czas trwania zakwity glonów w ciągu ostatnich 10 lat na Mierzei Kurońskiej stale rośnie.  Jakkolwiek ostrzeżenia rosyjskich naukowców, co do przyszłości Bałtyku mogą się wydawać przesadzone to nie należy zapominać, że gdyby nie cieśniny duńskie to właściwie jest to po prostu trochę większe płytkie słone jezioro.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika black.serpent

Tutaj należy dodać, że kraj

Tutaj należy dodać, że kraj zwany "zieloną wyspą" już dawno zamienił się w grzęzawisko (jeżeli nie w gnojownię) a wszystko to za sprawą tego skurwiałego rudzielca i jego POpapranych kolesi, którzy za wszelką cenę bronią interesu "państwa" z pejsami po bokach. Przy okazji z uśmiechem na twarzy, rżną ostro w rdzawe oczko każdego prawowitego obywatela POLSKI.
 
Macie zmiany... na ziemi...

Portret użytkownika witamina c

Za 30 lat Bałtyk może się

Za 30 lat Bałtyk może się zmienić w grzęzawisko
to był temat,
twój post jest o polityce i twoich problemach psychicznych z tym tematem związanych (polityka, żydzi, PO). Zamiast pisać nie na temat radzę poszukać specjalisty i jemu się wypłakać na kolanie o swoich przekonaniach politycznych, urojeniach i zawodach że nie rządzi ukochany Jarosław albo inny twój idol a nie pisać gdzie popadnie tych samych bzdur które nijak mają się do poruszanego tematu.
Dziękuje za uwagę i f... off

Portret użytkownika black.serpent

I jeszcze jedno, nie mam

I jeszcze jedno, nie mam idola a przynajmniej napewno nie jest nim Jarosław, którego tak wszędzie widzicie jako największe zło panoszące się po ziemi. Jak będzie trzeba to zgłoszę się do specjalisty, jednocześnie ubolewam, że tobie już nic nie jest w stanie pomóc bo za dużo schorzeń cię dopadło od głupoty, przez ślepotę aż po ignorancję.
 
Również dziękuję za uwagę i wyp***aj pajacu od moich postów.

Strony

Skomentuj