Za 200 milionów lat na Ziemi pojawią się ogromne „góry somalijskie”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oblicze planety Ziemia stale się zmienia, ponieważ płyty tektoniczne pod nami nieustannie się poruszają i tworzą góry i oceany. Pasma górskie znane dzisiaj za setki milionów lat mogą wyglądać inaczej i mogą się pojawić jeszcze większe wypiętrzenia niż Himalaje czy Andy.

Miliony lat temu na naszej planecie był tylko jeden kontynent - Pangea, który potem rozpadł się na obecne kontynenty. Wiemy o tym wszystkim dzięki pracy paleogeografów, którzy używają specjalnego oprogramowania do przywracania wyglądu naszej planety z przeszłości. 

 

Oprócz tego badacze z tej dziedziny mogą opowiedzieć o tym, jakie cechy klimatyczne i ekologiczne posiadała Ziemia tysiące i miliony lat temu. Naukowcy podjęli się ostatnio odwrotnego zadania – przewidzieli, jak będzie wyglądała nasza planeta za 200 milionów lat. Jeśli ich przewidywania się sprawdzą, na Ziemi powstaną nowe, ogromne „góry somalijskie”.

 

Co ciekawe oprócz Pangei na naszej planecie były inne superkontynenty. Na przykład Rodinia mogła istnieć 750 milionów lat temu, a Pannotia mogła istnieć 540 milionów lat temu. Niektórzy naukowcy uważają, że w przyszłości obecne kontynenty zostaną zjednoczone w kolejny superkontynent, który od dawna nazywa się Pangea Ultima.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie z Holandii, próbowali przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza planeta po 200 milionach lat. Wielokrotnie zastanawiano się, czy za pomocą zastosowanych technologii, można antycypować przyszłość. Początkowo nie wydawało się to możliwe, bo o słuszności prognoz można by się przekonać dopiero po milionach lat. Ale potem okazało się, że będzie to bardzo ekscytujący eksperyment myślowy.

 

W ramach prac naukowych, których wyniki zostały opisane w publikacji portalu Science Alert, naukowcy wzięli pod uwagę geologiczne prawa formowania się pasm górskich. Na poniższym filmie możesz dokładnie zobaczyć, jak będą się poruszać obecne kontynenty w ciągu najbliższych milionów lat. Oczekuje się, że miliony lat później terytorium Afrykańskiej Republiki Somalii oddzieli się od Afryki i zderzy się z ziemiami Indii. W wyniku tego zderzenia z dużym prawdopodobieństwem powstają ogromne góry, którym już nadano nazwę „Somali”. Znajdą się one w regionie pomiędzy Madagaskarem a Afryką i będą zakrzywione jak obecny system górski Karpat.


Jednocześnie, jak zauważają autorzy pracy naukowej, północno-zachodnie Indie zostaną najpierw głęboko pochowane na głębokości 50 kilometrów. Jednak w wyniku ruchu płyt lądy te po pewnym czasie wyłonią się ponownie. To zupełnie normalne zjawisko, o istnieniu którego naukowcy wiedzieli od dawna. Według obliczeń niektórych naukowców około 70% skorupy ziemskiej, która znajdowała się na powierzchni 150-200 milionów lat temu, obecnie ginie w płaszczu ziemskim.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

I ta niedorobiona kreskówka

I ta niedorobiona kreskówka to ma być "symulacja"? W teorii dryfu płyt tektonicznych nic nie trzyma się kupy... Każdy kto ma chociaż odrobinę intyucji fizycznej wie, że układ nie może zachowywać się tak jak przedstawia to bajka nt. dryfu płyt tektornicznych. 

Planety powiększają swą objętość. Być może także kurczą się i w swoistym kosmicznym cyklu "oddychają".

https://www.youtube.com/watch?v=3HDb9Ijynfo

Portret użytkownika Alibaba Gibon

Naukowcy mają wyobrażnię, nie

Naukowcy mają wyobrażnię, nie wiedza co było 1000 lat wstecz ale zgadują co będzie za 200 baniek lat. A tymczasem nauka istnieje w jako takiej formie gdzie dopiero od kilku dziesięciu lat mogą gromadzić dane i jakoś je analizować, nie przeszkadza im jednak pofantazjować i poszybować w przeszłość i przyszłość w setkach milionów lat. mają chłopaki rozmach, wredni foliarze powiadaja że nagrody naukowe i granty uzależnione są od popierania jedynie słusznych teorii. Ale to oczywiście teoria spiskowa.

Skomentuj