Z raportu NASA wynika, że w ciemnościach kosmosu wciąż czai się wiele zagrażających Ziemi asteroid

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

NASA opublikowała niedawno infografikę pokazującą znaczne luki w naszej wiedzy na temat zagrożenia asteroidami z kosmosu. Służba Obrony Planetarnej podejrzewa istnienie kilkudziesięciu nieznanych asteroid, które mogą spowodować globalne szkody na Ziemi, i przypuszcza, że istnieją tysiące mniejszych skał, z których każda jest w stanie zniszczyć całe miasto z powierzchni planety.

 

W rezultacie na dzień 31 sierpnia 2023 r., dzięki wysiłkom astronomów zawodowych i amatorów, odkryto około 32 tys. planetoid bliskich Ziemi różnej wielkości. Minor Planet Center, jedno z centralnych węzłów Systemu Obrony Planetarnej NASA i centralna izba informacyjna dla łowców asteroid na całym świecie, otrzymało dane z ponad 405 milionów obserwacji. Główne liczby przedstawiono na infografice NASA z 16 października br.

 

Z przedstawionych danych wynika, że luka w naszej wiedzy na temat asteroid o średnicy powyżej 140 metrów jest imponująca. Odkryto mniej niż połowę prawdopodobnej liczby, czyli zaledwie 10 541. Tymczasem jedna taka asteroida jest w stanie spowodować zniszczenie, które zniszczy planetę lub całą metropolię. Asteroida, która eksplodowała nad Czelabińskiem w 2013 roku, miała zaledwie 20 m średnicy, ale nawet ona zraniła ponad półtora tysiąca osób.

 

Asteroidy bliskie Ziemi, zdolne są wyrządzić znaczne szkody cywilizacji ziemskiej w skali planetarnej, których wymiary przekraczają 1 km, odkryto w liczbie 853 sztuk. Około 50 kolejnych podobnych obiektów pozostaje nieodkrytych. Uważa się, że dinozaury zostały zabite przez asteroidę o średnicy około 10 km. Kilometrowa skała z nieba wystarczy, aby zniszczyć cały region z katastrofalnymi skutkami dla klimatu całej Ziemi.

 

Możemy mieć tylko nadzieję, że uruchomienie nowych zrobotyzowanych teleskopów, tj. łowców asteroid, pomoże odkrywać coraz więcej asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla życia na Ziemi. Choć są ciemne i przemykają niezauważone, takie ciała można wykryć jedynie w odbiciach Słońca, im więcej oczu szuka ich na niebie, tym większa szansa, że z wyprzedzeniem dowiemy się o zagrożeniu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj