Z nieba padają plastikowe deszcze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie wskazuje, że wraz z deszczem, spadają cząstki plastiku. Najpierw mikroskopijny plastik jest przenoszony z powierzchni ziemi i wody przez wiatr, a potem jak kurz, unosi się ale prędzej czy później spada wraz z deszczem na ziemię.<--break->

Amerykańscy naukowcy  z Uniwersytetu w Utah, ustalili, że aż 1000 ton małych plastikowych mikrocząstek stanowiących mniej więcej równowartość 120-300 milionów plastikowych butelek z wodą, co roku spada na Stany Zjednoczone. 

 

Z danych zacytowanych w badaniu wynika, że w 2017 r. na świecie wyprodukowano 348 milionów ton plastiku, a światowa produkcja tego surowca nie wykazuje oznak spowolnienia. W Stanach Zjednoczonych produkcja odpadów z tworzyw sztucznych na mieszkańca to 340 gramów dziennie.

 

Jeszcze 30 lat temu ludzie zbierali torby foliowe, tak zwane reklamówki, niemal jak znaczki pocztowe, a normą była siatka, albo torba na zakupy. Wszystko pakowało się w papier i było to normalne. Potem nagle nastąpiła radykalna zmiana i zostaliśmy zalani plastikiem. 

Śmieci z tworzyw sztucznych to nie tylko tony zużytego plastiku na wysypiskach i wszędzie dookoła. Plastik degraduje się po latach rozpadając się na mikrogranulki, które gromadzą się w ściekach, rzekach i ostatecznie oceanach świata i jak wykazał zespół z Uniwersytetu w Utah, gromadzą się również w atmosferze.

 

Niektórzy naukowcy twierdzą, że plastikowe deszcze to coś jak kwaśne deszcze naszych czasów. Tylko pozornie nie są one tak niszczące jak związki siarki. MIkroplastik zaczyna być wszędzie, we wszystkim, w naszej żywności, w naszej wodzie i w nas samych.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Nie tylko plastik. Przebadano

Nie tylko plastik. Przebadano (dokładmie) mikrowłókna w morskiej wodzie i plastik stanowi 70%., a reszta- to włókna naturalne (głównie bawełna). Włókna te , w przypadku trafienia do płuc - są znacznie bardziej rakotwórcze, od plastiku

Portret użytkownika Hdhdh

coraz bardziej mam wrazenie

coraz bardziej mam wrazenie ze ostatnio wiekszosc artykułów jest narzucana przez jakies obce służby ... Admin obraża antyszczepionkowcòw mimo iż jest w nich od groma rtęci i innego syfu ktòre powodują spory odsetek choròb, promuje podejrzane 5G nazywająć czytelnikòw ktòrzy nie ufają wprowadzanym przez "elity" standartòw debilami mimo iż sam nie posiada żadnych dowodòw iż jest inaczej a ogòlnie mam wrażenie że coś się zmieniło

Portret użytkownika bullik

raczej te czasteczki plastiku

raczej te czasteczki plastiku w atmosferze pochodza ze spalania! i to nie tylko na polskich dzikich skladach odpadkow co paru cwaniakow urzadza ale tez spalarnie w niemczech od zeszlego roku kiedy to Chiny odmowily przyjmowania wiecej smieci, moga palic plastikiem i jak wczesniej byly ekspertyzy ze mikroczastki plastiku nie ulegaja spalaniu tylko leca w atmosfere, tak nowe badania stweirdzaja ze jak dobrze sie nahajcuje to sie one kominem nie wydostana.. a ze przy kazdym duzym miescie w niemczech sa elektrownie/spalanrnie na smieci to kwestia czasu bylo aby zamiast kwasnych deszczy jak dawniej spadaly nam plastikowe.. swoja droga to akurat musi miec spory wplyw na ilosc promieni slonecznych docierajacych na Ziemie a wiec paradoksalnie ochladza?

Skomentuj