Z badań wynika, że człowiek powinien spożywać białko

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niedawna metaanaliza badań na temat spożycia białka wykazała, że większość ludzi z łatwością wypełnia swoje dzienne zapotrzebowanie na te ważne dla zdrowia aminokwasy. Co więcej, inne badanie wykazało, że część z nas spożywa białko w nadmiarze, jednak nie ma to żadnego wpływu na naszą masę ciała. Czy warto zatem stosować dodatkowe suplementy białkowe, które są aktualnie szczególnie popularne wśród osób chodzących na siłownię?

Początek każdego Nowego Roku to okres, w którym większość ludzi stara się popracować nad lepszą wersją siebie. Niektórzy za cel upatrują sobie lepszą sylwetkę oraz kondycję fizyczną. Oprócz kupienia karnetu na siłownię, coraz chętniej sięgamy po suplementy z wysoką zawartością białka. Mamy nadzieję, że dzięki ich spożywaniu szybciej odnotujemy widoczne efekty wyczerpujących treningów. Naukowcy zalecają jednak podejmować takie działania z większą dozą ostrożności.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette wykazało, że zwiększone spożycie białka jest korzystne dla zdrowia tylko w niektórych okolicznościach. Szczegółowe wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Advances in Nutrition.

Osoby nieprzebywające na diecie redukcyjnej lub niewykonujące intensywnych treningów siłowych nie zyskają żadnych korzyści zdrowotnych ze zwiększonego spożycia białka. Nie będzie miało ono wpływu zarówno na ich samopoczucie, jak i wygląd. Tymczasem badania wskazują, że większość osób dorosłych spożywa białko w nadmiarze, ponad dzienne zapotrzebowanie organizmu.

 

Zalecane dzienne spożycie białka to 0,8 g białka na 1 kg masy ciała danej osoby. Przykładowo przeciętnej wagi i wzrostu, zdrowy mężczyzna powinien spożywać ok. 56 g białka dziennie, a kobieta 46 g. Źródłem składnika pokarmowego nie musi być wyłącznie mięso, ale także owoce morza, jajka, orzechy, nasiona czy rośliny strączkowe.

Naukowcy dokonali przeglądu 18 badań, w których udział wzięło 981 zdrowych osób dorosłych. Dotyczyły one zarówno weryfikacji spożycia białka, ale poziomu aktywności fizycznej. Każde z badań wykazało, że osoby, które spożywały białko w nadmiarze, nie będąc jednocześnie ani na diecie redukcyjnej, ani na nadwyżce kalorycznej, w żaden sposób nie zmieniły składu swojego ciała. Oznacza to, że masa mięśniowa uczestników pozostawała na takim samym poziomie. Nie odnotowano także negatywnych skutków zdrowotnych nadmiaru białka w diecie. Zwiększone spożycie zwiększyło masę beztłuszczową jedynie u osób odchudzających się lub trenujących.  

 

Dietetycy zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że wiele osób podczas chęci zgubienia zbędnych kilogramów na tyle ogranicza wartość kaloryczną spożywanych posiłków, że zaczyna jeść za mało białka. Z tego powodu bardziej zalecane działanie na diecie redukcyjnej to stopniowe zwiększanie spożycia białka i jednoczesne zmniejszanie spożycia węglowodanów. Zadowolą nas zarówno efekty, jak i uczucie sytości po posiłku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

admin wrote:  Niedawna

admin wrote:
 Niedawna metaanaliza badań na temat spożycia białka wykazała, że większość ludzi z łatwością wypełnia swoje dzienne zapotrzebowanie na te ważne dla zdrowia aminokwasy. 

Muszę skomentować to zdanie, bo nie mogę się powstrzymać. Zrównywanie białka i aminokwasów przypomina jako żywo metodę pozyskiwania dżemu z pączków. Trzeba zjeść kilka pączków by zdobyć łyżkę dżemu Biggrin

Człowiekowi niezbędne są aminokwasy, które są jak cegiełki do budowy naszych ściśle indywidualnych białek. Zjadanie białek to początek pozyskiwania aminokwasów, bo trzeba białko strawić, rozłożyć na czynniki pierwsze czyli aminokwasy, a te dopiero zużywać do budowy własnych tkanek.

Portret użytkownika ARTUR

Najważniejsze w tej teorii

Najważniejsze w tej teorii jest zniszczenie mózgu który jest bryłą cholesterolu zasilaną produktami mięsnymi m.in. nanozłotem zawartym w mięsie które które wydalamy w paznokciach i włosach a jest ono potrzebne do naprawy połączeń elektrycznych w mózgu i innych organach . Odmóżdżenie społeczeństwa jest szybszym sposobem na niewolnictwo niż rozpijanie .

Portret użytkownika KarolP.

To ci odkrycie z tym białkiem

To ci odkrycie z tym białkiem. Przedszkolaki dająąą takie mądrości za darmo. A tymczasem żydobolszewia północna [ex-ZSRR] i żydobolszewia południowa [ta zajęta w Palestynie] razem plują na Polskę. A w rosyjskich mediach na pęczki pełnej krwi żydobolszewików od okręcania prawdy o 180 stopni. Z nienawiści wszystko mówią byle tylko dokopać Polakom. Zwąchali się na Polskę, na zrobienie z nas niewolników. Jak to powiedział Dugin? "Rosja nie jest zainteresowana istnieniem Polski w żadnej postaci". Teraz już otwarcie to robią. Nawet sie nie kryją. Schlemow [pseudonim Putin] tańczy, jak mafia z chabadu mu zagra. Czekaja razem na swojego "mesjasza" znaczy antychrysta. NWO wszędzie się mobilizuje - akurat na przykładzie polski widać, jak ci niby "wrogowie" jednym głosem chcą zniszczyć ostatni bastion chrześcijaństwa.

Portret użytkownika inzynier magister

Za jakiśczas zakażą mięsa

Za jakiśczas zakażą mięsa żeby ludzie byli słabi i chorowici i wtedy koncerny zarobią na sztucznym mięsie i lekach chemiczno okukltystycznych ! Ale najpierw muszą wyprać ludziom mózgi ! Właśnie jeden z szatańsko opętanych 

Adam Bodnar chce by w szkołach wprowadzone zostały osobne zajęcia dotyczące „zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom”. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do ministra edukacji.„Jako Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzegam silny związek pomiędzy kryzysem klimatycznym a prawami człowieka i obywatela, do ochrony których został powołany. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przyszła sytuacja dzieci i osób starszych, które mogą zostać szczególnie dotknięte skutkami podwyższenia średniej temperatury na ziemi i pogorszenia się stanu środowiska naturalnego” – napisał Adam Bodnar.RPO jest pod wrażeniem „licznych wystąpień naukowych na temat zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu”, a także aktywności młodych (zapewne, w przekonaniu rzecznika, spontanicznej i oddolnej) w rodzaju Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Adam Bodnar uważa, iż edukacja ekologiczna zgodna z teorią globalnego ocieplenia powinna stać się priorytetem edukacyjnym polskich szkół."

Powinniśmy się modlić do Jezusa Chrystusa Pana bo nas zniszczą !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika Illuminat13

Wyprane mozgi sa najbardziej

Wyprane mozgi sa najbardziej religiami pozniej sa media  pseudonauka wybuchowa i ewilucyjna w szkolach oraz teorie sciekowe niedorzeczne Trzeba byc kompletnym kretynem azeby nie widziec zmian klimatycznych na ziemi Styczen dziesiec stopni celcjusza u mnie

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Px

I postanowiłem sobie poznać

I postanowiłem sobie poznać
mądrość i wiedzę, szaleństwo i głupotę.
Poznałem, że również i to jest pogonią za wiatrem,
bo w wielkiej mądrości - wiele utrapienia,
a kto przysparza wiedzy - przysparza i cierpień.

Dziękuję,że to napisałeś.Czy już nie czas pomówić?

Portret użytkownika euklides

A co tu bronić. Zamknąć te

A co tu bronić. Zamknąć te lewackie "uniwersytety" utrzymywane z rabunku ofiar państwowego reżimu. Tam swoje pomyje wykładają  "profesorzy", którzy nie potrafią dodawać i odejmować. Według mnie należy skończyć ze zrównywaniem osłów typu prof. "byki gwałcą krowy" od ludzi, którzy naprawdę poświęcają się prawdziwej nauce. Zmodyfikowac tytuł, do samego "profesor" dodać "profesor osioł". Większość uniwerków nie zajmuje się nauką, tylko takim właśnie pie...m, o studenciakach kończących te wspaniałe kierunki nie wspominając. Zaprawdę więcej można się nauczyć na stacji benzynowej niż na takim "uniwerku".

Skomentuj