YouTube wprowadzi cenzurę pod przykrywką walki z fałszywymi informacjami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Gdy media po raz pierwszy zaczęły pisać o zjawisku pojawiania się w sieci nieprawdziwych informacji, które zyskało popularność jako tzw. fake news, szybko zaczęto szukać rozwiązań, aby jakoś powstrzymać potop fałszywych wiadomości. Jednak nie trzeba było długo czekać, aż dowiedzieliśmy się, że rzekomo najlepszym rozwiązaniem będzie zaprowadzenie pewnej formy cenzury. Ma ona polegać na tym, że serwisy internetowe oraz rządy będą ustalały, co jest prawdą, a co nie jest. Tak zaczęły powstawać pierwsze „Ministerstwa Prawdy”.

 

Na początek ustalmy jedno – fałszywe informacje pojawiały się od zarania dziejów, jednak zaczęto wyraźniej zwracać na nie uwagę w 2016 roku. Fala nieprawdziwych wiadomości, przerobionych zdjęć i filmów pojawiła się w kontekście wojny w Syrii. Terroryści i „umiarkowana opozycja” zamieszczali w sieci informacje, według których wojska rządowe mordują cywilów. Pojawiały się różne zdjęcia i nagrania, które, jak się potem okazało, zostały wcześniej przerobione lub wykonane w zupełnie innym miejscu, nieobjętym działaniami zbrojnymi.

To właśnie wtedy zaczęto zauważać, że fałszywe informacje pojawiają się celowo z zamiarem zdyskredytowania drugiej strony konfliktu. Z czasem, kłamstwa internetowe zaczęły pojawiać się w kontekście wielu innych wydarzeń, jak np. strzelaniny w Las Vegas. Dziś praktycznie na każdym kroku słyszymy o konieczności szybkiego wykrywania i usuwania nieprawdziwych informacji. Zaczęto przywiązywać ogromną wagę do tego problemu. Tylko kto właściwie powinien decydować o tym, co jest prawdą, a co nie jest? Odpowiedź jest prosta – będzie robić to ten, kto ma władzę.

Serwis YouTube, który należy do potężnej korporacji Google, zamierza przeznaczyć 25 milionów dolarów na walkę z „fake news”, aby internauci mieli łatwiejszy dostęp do ważnych informacji, przedstawianych przez największe autorytety medialne. I znów pojawia się pytanie: jakie media zostaną uznane za autorytet? O tym ponownie zadecyduje firma Google.

 

Jakiś czas temu, serwis internetowy YouTube zmodyfikował algorytmy wyszukiwania w taki sposób, aby promować oficjalne i zweryfikowane kanały tych największych stacji telewizyjnych. To jednocześnie oznacza, że trudniej jest znaleźć informacje uznane za nieprawdziwe oraz teorie spiskowe. Tylko jakie konkretnie wiadomości należy uznać za teorie spiskowe? Popularnym w tym kontekście przykładem jest zeszłoroczna strzelanina w Las Vegas, gdy oficjalnie mówiło się o jednym zamachowcu, ale na YouTube zaczęły pojawiać się filmy internautów, które mówiły o kilku strzelcach.

 

Alternatywne wersje wydarzeń, „fake news” czy teorie spiskowe, jak zwał tak zwał, zostały wrzucone przez Google do jednego wora. Jednak na tym nie koniec. YouTube zamierza wykonać kolejny krok ku promocji wielkich organizacji medialnych i stacji telewizyjnych. Ich materiały będą pojawiać się w wyszukiwarce w pierwszej kolejności, zaś „fake news” i teorie spiskowe staną się dla internautów niezauważalne.

Oficjalnie, serwis YouTube chce tylko walczyć z fałszywymi informacjami i ułatwić wyszukanie najwyższej jakości materiałów filmowych. To oznacza, że nagrania pochodzące od „zwykłych” ludzi, opisujące np. zdarzenia z pierwszej ręki, mogą zniknąć w gąszczu informacji organizacji medialnych, które będą miały pierwszeństwo w przedstawieniu swojego filmu. Te z kolei będą miały prawo pokazać „najprawdziwszą prawdę”, zaś inne wersje wydarzeń, które nie będą zgodne z ich materiałami i polityką YouTube, zostaną w pewien sposób ukryte. Od początku wiedzieliśmy, że walka z „fake news” będzie sprowadzała się do narzucenia cenzury.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh

Nareszcie... Cenzura

Nareszcie... Cenzura spowoduje ,ze moze ludzie sie zainteresuja graniem w pilke na swiezym powietrzu.

dlaczego za Solidarnosci 80 ludzie sie jednoczyli ? Bo nie mieli mediow bo te klamaly wiec nie wierzyli temu co mowia a dzisiaj media klamia a ci ich sluchaja.. internet klamie szczegolnie zydzi podszywajacy sie pod patriotow i ludzie im wierza...

a wystarczyloby klamcow odciac od mediow nie sluchajac ich i zwyciestwo murowane..

 

Portret użytkownika Michał

W szkołach powinni dzieciaków

W szkołach powinni dzieciaków uczyć sprwadzać informacje, kwestionować, rozbić na części pierwsze, zadać sobie pytania i wyciągać mądre wnioski. Jak powiedział Budda ponad 2500 lat temu: ,,Nie polegajcie na objawieniach, tradycji, pogłoskach, świętych pismach, logicznym rozumowaniu, dedukcyjnym rozumowaniu, refleksji, rozważaniach, na oczywistej kompetencji mówcy lub po prostu na tym, że myślicie: ,,On jest naszym nauczycielem". Sprawdzajcie rzeczy sami - Bądźcie swoimi WŁASNYMI NAUCZYCIELAMI".

 

Portret użytkownika euklides

"Nie polegajcie na tradycji .

"Nie polegajcie na tradycji ... logicznym rozumowaniu,  dedukcyjnym rozumowaniu, refleksji, rozważaniach, na oczywistej kompetencji mówcy"

Jeśli tak powiedział to korzystając z własnych możliwości poznawczych stwierdzam, że Budda był niewychowanym ogórkiem i głupkiem.

Portret użytkownika Alvaro de San Salvador

Budda zachecal do unikana

Budda zachecal do unikana slepej wiary w dogmaty. W sutrze Kalama nie ma cytowanej przez ciebie mysli. Natomiast jest to: "... whatever, after thorough investigation and reflection, you find to agree with reason and experience, as conducive to the good and benefit of one and all and of the world, accept only that as true, " Wyglada na to, ze wasze poglady sa zbiezne.

 

Portret użytkownika Alvaro de San Salvador

Angielskie tlumczenie z

Angielskie tlumczenie z Kanonu Pali brzmi tak:

"Kalama Sutta (excerpt)
–     Do not believe anything on mere hearsay.
–     Do not believe in traditions merely because they are old and have been handed down for many generations and in many places.
–     Do not believe anything on account of rumors or because people talk a a great deal about it.
–     Do not believe anything because you are shown the written testimony of some ancient sage.
–     Do not believe in what you have fancied, thinking that, because it is extraordinary, it must have been inspired by a god or other wonderful being.
–     Do not believe anything merely because presumption is in its favor, or because the custom of many years inclines you to take it as true.
–     Do not believe anything merely on the authority of your teachers and priests.
–     But, whatever, after thorough investigation and reflection, you find to agree with reason and experience, as conducive to the good and benefit of one and all and of the world, accept only that as true, and shape your life in accordance with it.
-     Do not accept any doctrine from reverence, but first try it as gold is tried by fire..."

( www.buddhanet.net/e-learning/kalama1.htm )

Osoby nie znajace angielskiego moga sobie ten tekst Kalama Sutty (Sutry) przetlumaczyc za pomoca www.translate.google.com

 

Portret użytkownika Alvaro de San Salvador

Pozdro kolo. Na d.tube

Pozdro kolo. Na d.tube pstryknij na trybik z prawej strony i opadnie lista innych jezykow. Wiekszosc informacji i materialow waznych dla polskiego patrioty jest w sieci w j. angielskim. Trzeba sie go szybko uczyc.

Strony

Skomentuj