Yellowstone może eksplodować szybciej niż się spodziewano

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jak donosi USA Today, wielki superwulkan pod Parkiem Narodowym Yellowstone może rozpocząć erupcję znacznie szybciej niż do tej pory sądzono, twierdzą naukowcy, którzy badają to miejsce. Gdyby teraz eksplodował znajdujący się w centrum USA wulkan Yellowstone, mógłby on zniszczyć nie tylko cały kraj, ale też na wiele lat ochłodzić znacznie średnią temperaturę na Ziemi wywołując coś na kształt nuklearnej zimy.

 

Analiza minerałów wulkanicznych w skamieniałym popiele, dokonana przez ekspertów z Arizona State University, wykazała, że ​​podczas poprzednich erupcji, zmiany temperatury poprzedzające wybuch superwulkanu miały miejsce znacznie szybciej niż dotychczas sądzono. Trwały one zaledwie kilka dekad, a nie kilka stuleci, jak uważali przedtem naukowcy.

Ostatnia potężna erupcja w Yellowstone wystąpiła około 630 000 lat temu i mniej więcej taki czas następował w przeszłości między kolejnymi tego typu wydarzeniami. Pozostałością ich jest kaldera Yellowstone, która jest obecnie depresją o szerokości 65 km, pokrywającą większość parku narodowego Yellowstone. Naukowcy z Arizona State University, którzy analizowali ślady poprzednich erupcji stwierdzili, że superwulkan może się nagle obudzić po dostaniu się do komory magmowej strumieni świeżej magmy. 

Przewidywana strefaa opadu popiołu po erupcji wulkanu Yellowstone

Jednocześnie specjaliści zaznaczają, że nie ma dowodów na to, że w najbliższym czasie dojdzie do takiej niszczącej erupcji. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego wydarzenia w Yellowstone w ciągu najblizszego czasu szacuje się obecnie na 1:730 000, więc jest ono znikome. Tak czy inaczej analizy kryształów uwięzionych w skamielinach wulkanicznych wskazują, że superwulkan może się aktywować znacznie szybciej niż sądzono dotychczas. W tym kontekście niedawne wzmożenie aktywnosci sejsmicznej w obrębie kaldery moze nieco niepokoić.

Zatem co by się stało gdyby superwulkan Yellowstone rzeczywiście wybuchł w najbliższym czasie? W zależności od wielkości tej erupcji, wulkan może pokryć popiołem duże części USA. Atmosfera ziemska prawdopodobnie również zostanie wypełniona tym samym popiołem, co na dekady ochłodziłoby Ziemię. Nie groziłoby to raczej wyginięciem ludzkości, ale z pewnością stanowiłoby zagrożenie dla całego życia na naszej planecie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 007i

Dlaczego nie, pomysł dobry

Dlaczego nie, pomysł dobry,wysyłając kilkadziesiąt rakiet na najbardziej strategiczne cele, ( elektrownie jądrowe, największe miasta,bazy wojskowe itp. )

I jedna malutka rakietka skierowana gdzieś tam ( czyrać Yellowstone) -mogło by się udać, 

NIESTETY ,:-(

Portret użytkownika NS69

Informacja dla wszystkich

Informacja dla wszystkich przerażonych...artykuł w wersji orginalnej...kończy się stwierdzeniem, że biorąc pod uwagę ostatnie 23 erupcje, które polegały na wypływie lawy...raczej można się spodziewać podobnego zjawiska...

Portret użytkownika ąę

Cały rejon parku narodowego

Cały rejon parku narodowego Yellowstone (długości ~ 80 km) jest geologicznie bardzo aktywny gdyż grubość skorupy ziemkiej zmniejszona jest tam do 3-4 km.Zwłaszcza w tym roku służby geologiczne odnotowały wzmożoną aktywnośćNikt nie potrafi przewidzieć precyzyjnie kiedy i na jaką skalę dojdzie dużej erupcji.W każdym razie -podobno jankesi pertraktowali z RPA o możliwościach  przeprowadzki ( a raczej exodusie) na dużą skalę do ich kraju.

Portret użytkownika Maksymilian1983

Artykuły o tym wulkanie

Artykuły o tym wulkanie zaczynam już traktować jak spam w skrzynce pocztowej.Trochę to już nudne się robi.Lepiej napiszcię o nożowniku ktory biegał po centrum handlowym w Stalowej woli i dźgał ludiz w plecy ,jedna kobietę zabił.Może o tym nie wiecie ,bo wiaodmości TVP nie raczyły wspomnieć o tym "incydencie"u was tez cisza .Widocznie to wam do koncepcji nie pasuje bo to Polak ,gdyby to zrobił ktoś o choć lekko sniadek karnacji to nie chcę myśleć co by się działo.Wczoraj dla odmiany kolejny nożownik poranił dziewczynę biegającą przy Wiśle ....niestety też Polak, więc też media milczą.

Portret użytkownika Maksymilian1983

Czytaj uważnie.Napisałem ,że

Czytaj uważnie.Napisałem ,że chodzi mi o "Wiadomości" czyli główny program informacyjny TVP nadawany o 1930.Nie jestem fanem PisWizji, więc nie wiem czy np na TVP info podali to jako 15 wiadomość ,albo czy przeleciało na pasku.Wiem za to ,że gdyby ataku dokonał muzułmanin albo np Niemiec to trąbili by o tym od rana do wieczora ,tworzac atmosfere grozy i nienawiści.W serwisie o 1930 nie było o tym ani słowa!!

Strony

Skomentuj