Kategorie:
Jak donosi USA Today, wielki superwulkan pod Parkiem Narodowym Yellowstone może rozpocząć erupcję znacznie szybciej niż do tej pory sądzono, twierdzą naukowcy, którzy badają to miejsce. Gdyby teraz eksplodował znajdujący się w centrum USA wulkan Yellowstone, mógłby on zniszczyć nie tylko cały kraj, ale też na wiele lat ochłodzić znacznie średnią temperaturę na Ziemi wywołując coś na kształt nuklearnej zimy.
Analiza minerałów wulkanicznych w skamieniałym popiele, dokonana przez ekspertów z Arizona State University, wykazała, że podczas poprzednich erupcji, zmiany temperatury poprzedzające wybuch superwulkanu miały miejsce znacznie szybciej niż dotychczas sądzono. Trwały one zaledwie kilka dekad, a nie kilka stuleci, jak uważali przedtem naukowcy.
Ostatnia potężna erupcja w Yellowstone wystąpiła około 630 000 lat temu i mniej więcej taki czas następował w przeszłości między kolejnymi tego typu wydarzeniami. Pozostałością ich jest kaldera Yellowstone, która jest obecnie depresją o szerokości 65 km, pokrywającą większość parku narodowego Yellowstone. Naukowcy z Arizona State University, którzy analizowali ślady poprzednich erupcji stwierdzili, że superwulkan może się nagle obudzić po dostaniu się do komory magmowej strumieni świeżej magmy.
Przewidywana strefaa opadu popiołu po erupcji wulkanu Yellowstone
Jednocześnie specjaliści zaznaczają, że nie ma dowodów na to, że w najbliższym czasie dojdzie do takiej niszczącej erupcji. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego wydarzenia w Yellowstone w ciągu najblizszego czasu szacuje się obecnie na 1:730 000, więc jest ono znikome. Tak czy inaczej analizy kryształów uwięzionych w skamielinach wulkanicznych wskazują, że superwulkan może się aktywować znacznie szybciej niż sądzono dotychczas. W tym kontekście niedawne wzmożenie aktywnosci sejsmicznej w obrębie kaldery moze nieco niepokoić.
Zatem co by się stało gdyby superwulkan Yellowstone rzeczywiście wybuchł w najbliższym czasie? W zależności od wielkości tej erupcji, wulkan może pokryć popiołem duże części USA. Atmosfera ziemska prawdopodobnie również zostanie wypełniona tym samym popiołem, co na dekady ochłodziłoby Ziemię. Nie groziłoby to raczej wyginięciem ludzkości, ale z pewnością stanowiłoby zagrożenie dla całego życia na naszej planecie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Nie jesteśmy na galopującej kulce. Gratis Pobierz książkę O obrotach sfer (ciał) niebieskich Mikołaj Kopernik (plik PDF 350 MB).
Prawda nas wyzwoli,
Ale najpierw nas wku*wi.
Strony
Skomentuj