Yellowstone doświadczyło najpotężniejszego róju trzęsień ziemi od 2017 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W lipcu region amerykańskiego park narodowego Yellowstone, doświadczył najsilniejszego roju trzęsień ziemi, od czasu wstrząsów Maple Creek, na przełomie czerwca i września 2017 roku. Informacja na ten temat, została podana przez Yellowstone Volcanic Observatory (YVO) w najnowszym raporcie opublikowanym 2 sierpnia 2021 roku.

 

Ten poziom sejsmiczności jest powyżej średniej, lecz nie jest on bezprecedensowy. Trzęsienia ziemi w rejonie Yellowstone, są wywoływane głównie przez ruchy wzdłuż istniejących uskoków tektonicznych. Mogą być one stymulowane przez wzrost ciśnienia porowego, wywoływany uzupełnianiem się wód gruntowych. Gdyby aktywność magmy była przyczyną trzęsień, spodziewalibyśmy się zobaczyć inne wskaźniki, takie jak zmiany deformacji gleby lub emisje ciepła. Póki co, nie znaleziono takich zmian.

W lipcu 2021 roku, stacje sejsmograficzne Uniwersytetu Utah, odpowiedzialne za działanie i analizę sieci sejsmicznej Yellowstone, zarejestrowały 1008 trzęsień ziemi na terenie Parku Narodowego Yellowstone. Ta liczba, jest wstępna i prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ dziesiątki małych trzęsień ziemi, które rozpoczęły się 16 lipca, wymagają dalszej analizy.

 

To największa liczba trzęsień ziemi w ciągu miesiąca od czerwca 2017 r., kiedy to zarejestrowano ponad 1100 trzęsień ziemi. Największym wydarzeniem ostatniego miesiąca było trzęsienie ziemi o sile 3.6, którego epicentrum, oszacowano na 17,7 km pod jeziorem Yellowstone. Lipcowa sejsmiczność w Yellowstone, została naznaczona siedmioma rojami trzęsień ziemi.

Warto wspomnieć, że w lipcu 2021 roku, doszło tylko do jednej erupcji gejzeru Steamboat. W porównaniu z łączną liczbą 13 erupcji w ciągu roku, świadczy to o ewidentnym spadku w aktywności. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, wydłużył się również czas między erupcjami, co może wskazywać, że obecny okres częstych erupcji tego gejzera, stopniowo dobiega końca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj