Yellowstone doświadcza jednego z najdłuższych rojów trzęsień ziemi w historii obserwacji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja USGS ściśle monitoruje aktywność sejsmiczną w obrębie superwulkanu Yellowstone. 12 czerwca w Parku Narodowym Yellowstone rozpoczął się rój trzęsień ziemi, który trwa do dnia dzisiejszego. W przeciągu trzech miesięcy i ponad dwóch tygodni odnotowano tam około 2 500 wstrząsów, co jest niemal rekordową liczbą.

 

Wzmożoną aktywność sejsmiczną obserwuje się w zachodniej części parku narodowego i wydaje się, że jest ona co najmniej niepokojąca. USGS podaje, że w całym wrześniu naliczono 115 wstrząsów - 78 z nich wchodziło w skład roju, który obserwuje się kilka kilometrów na północ od West Yellowstone. Jednak najbardziej intensywne trzęsienie posiadało magnitudę zaledwie 2,3 stopnia w skali Richtera.

Od 12 czerwca do końca września w pobliżu superwulkanu naliczono łącznie prawie 2 500 wstrząsów. Eksperci uważają, że obecność roju nie wskazuje na nadchodzącą erupcję. Michael Poland twierdzi, iż na dzień dzisiejszy trudno jest przewidzieć kiedy rój dobiegnie końca - choć już w sierpniu odnotowano wyraźny spadek aktywności sejsmicznej to wciąż pojawiają się kolejne trzęsienia.

Najdłuższy w historii obserwacji rój w Parku Narodowym Yellowstone miał miejsce w 1985 roku. W przeciągu trzech miesięcy naliczono ponad 3 tysiące wstrząsów. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby o tym mówić, lecz obecny rój może zbliżyć się do tego sprzed trzech dekad pod względem liczby trzęsień, a być może go nawet przewyższy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj