Xinjiang przeżywa najniższą temperaturę w historii, osiągając -52,3°C

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W ostatnim czasie, Xinjiang w Autonomicznym Regionie Ujgurów stał się świadkiem historycznego zdarzenia, gdy temperatura spadła do rekordowo niskiego poziomu -52,3°C w hrabstwie Fuyun.

 

Ten mroźny rekord nie tylko przekroczył poprzednie minimum z 1960 roku, ale także przybliżył się do najniższej krajowej temperatury w Chinach, zanotowanej na -53°C (-63,4°F) w Mohe, prowincji Heilongjiang w 2023 roku.

 

Ekstremalnie niskie temperatury wywołały znaczne zakłócenia w ruchu drogowym i wymagały natychmiastowej reakcji ratunkowej w całym regionie. W ciągu ostatnich trzech dni, spadki temperatury w północnym Xinjiang wyniosły od 35 do 46°C co spowodowało rozległe zgony dzikiej fauny i chaos komunikacyjny.

 

Rekordowa temperatura w miejscowości Tuerhong, hrabstwie Fuyun, została zarejestrowana 18 lutego, bijąc poprzedni rekord -51,5°C z 21 stycznia 1960 roku.

Ekstremalna pogoda wpłynęła na 853 kilometry dróg w Altay, gdzie do usuwania śniegu i lodu w ciągu nocy zostało wysłanych 47 pojazdów i 86 ratowników. W szerszej perspektywie, mroźna fala doprowadziła do zamknięcia 43 odcinków dróg i 623 stacji poboru opłat w regionach takich jak Mongolia Wewnętrzna, Xinjiang, Liaoning, Jilin i Heilongjiang, zgodnie z informacjami Ministerstwa Transportu.

 

Narodowe Centrum Meteorologiczne wydało wysoki alert przed zamarzaniem, spodziewając się, że temperatury w większości części Chin spadną o 8 do 12°C od poniedziałku do czwartku, 22 lutego. Dodatkowo, w niektórych częściach prowincji Hunan, Guizhou oraz w północno-wschodnich Chinach prognozowane są spadki temperatury o ponad 20°C.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mijo

Turkiestan, a nie Sinciang,

Turkiestan, a nie Sinciang, stosujcie prawdziwą nazwę kraju, a nie narzuconą przez okupanta.Chinole eksterminują Ujgurów w obozach koncentracyjnych, ich kobiety są poddawane przymusowej aborcji bez względu na czas trwającej ciąży i są również poddawane przymusowej sterylizacji.

Skomentuj