Xerox pomaga w odkrywaniu tajemnic oceanów

Kategorie: 

Źródło: Xerox

Ośrodek badawczy PARC, należący do Xerox, rozpoczął współpracę z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) w ramach projektu Ocean of Things, trwającego od 2017 roku. W tym celu zbudował 1500 urządzeń dryfujących (drifterów), które pomogą naukowcom poszerzyć dotychczasową wiedzę o morzach i oceanach.

DARPA swoje działania w ramach Ocean of Things rozpoczęło w 2017 roku. Polegają one na prowadzeniu pomiarów obejmujących temperaturę wody, badaniu stanu morza i jego powierzchni, a także życia morskiego w obszarze Zatok Południowej Kalifornii i Zatoce Meksykańskiej. Stale pozyskiwane przez nią informacje, mają na celu poszerzanie wiedzy i ilość dostępnych danych na temat środowiska oraz wpływu człowieka na ekologię.

Oceany pokrywają ponad 70 procent powierzchni Ziemi, ale ciągle niewiele o nich wiemy. Nasze urządzenia dryfujące (przyp. driftery) zbierają dane, których nigdy wcześniej nie mogliśmy śledzić, umożliwiając uzyskanie trwałych informacji o sytuacji panującej w morzach - powiedział Ersin Uzun, wiceprezes i dyrektor generalny zespołu Internet of Things w Xerox.

Jak przetrwać w oceanie?

W ramach programu Ocean of Things na dużych obszarach oceanicznych rozmieszczono tysiące przyjaznych dla środowiska urządzeń dryfujących, tzw. drifterów. Każdy z nich jest zasilany energią słoneczną i ma około 20 czujników pokładowych, w tym kamerę, GPS, mikrofon, hydrofon i akcelerometr. Taka różnorodność pozwala na zdobycie danych z szerokiego wachlarza dziedzin, w tym informacji o zanieczyszczeniu oceanów, aquafarmingu[1] i transporcie wodnym.

PARC wykorzystał swoje ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu wiodących rozwiązań w branży technologicznej, do stworzenia driftera, który świetnie wpasował się w wymagania programu DARPA. Zaprojektowane przez nich urządzenie zostało wykonane z materiałów bezpiecznych dla środowiska. Ponadto, jest zdolne do przetrwania w trudnych warunkach morskich przez ponad rok i wykorzystuje zaawansowane techniki analityczne do przetwarzania i udostępniania zebranych danych.

PARC zbudował 1500 drifterów na pierwszą fazę projektu, a w planach ma przygotowanie kolejnych 10 000, które będą bardziej kompaktowe i tańsze w produkcji. Dane zebrane podczas tej rundy, mają pomóc w dalszej optymalizacji działań i przygotować firmę do wprowadzenia większej ilości urządzeń do wody, tak aby pozyskiwać jak największą ilość danych o środowisku morskim i lepiej rozumieć oceany.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika euklides

"Xerox pomaga" czyli bierze

"Xerox pomaga" czyli bierze kilka miliardów ukradzionych amerykańskiemu podatnikowi pod płaszczykiem jakiegoś durnego programu. Wpuśćmy więcej badziewia do wody w celu ratowania środowiska i zatrudnijmy więcej przygłupów na kierunkach typu oceanografia, którzy ratują planetę jojdając na innych, samemu wożąc dupska samolotami, kutrami, ciężkimi samochodami terenowymi na bezcelowe wyprawy, zużywając 10 razy tyle zasobów co zwykły człowiek. Świat debili.

Skomentuj