Wzrost kwasowości oceanów może zagrozić zdolności przetrwania łososi

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Naukowcy twierdzą, że doprowadzi to do pogorszenia zdolności ryb do orientowania się w przestrzeni, znajdowania pożywienia i wykrywania drapieżników.

 

Zwiększenie kwasowości wód oceanicznych może doprowadzić do całkowitej lub częściowej utraty węchu u łososia. Ten wniosek został wyciągnięty przez grupę amerykańskich naukowców z University of Washington w mieście Seattle po ich badaniach nad wpływem stężenia dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie na zachowanie życia w morzu. Wyniki eksperymentu opublikowano na stronie uczelni.

 

Wzrost stężenia dwutlenku węgla w oceanie zmienia skład chemiczny wody, obniżając poziom pH, co z kolei ma negatywny wpływ na zdolność ryb do reagowania na różne zapachy. Rozpoznanie sygnałów węchowych, jak podkreślają eksperci, odgrywa ważną rolę dla ryb łososiowatych. „Wykorzystują one system węchowy do lepszej orientacji w przestrzeni, poszukiwania żywności, wykrywania i reprodukcji drapieżników" - powiedział Chase Williams, główny autor badań.

 

Naukowcy porównali zachowanie ryb przy obecnym poziomie dwutlenku węgla (CO2) i bardziej kwaśnego środowiska wodnego, spodziewanego za 50 i 100 lat, kiedy przewiduje się, że zawartość gazu w oceanach wzrośnie kilkakrotnie. Badacze umieścili łososie w trzech identycznych akwariach, symulując odpowiednie warunki w każdym z nich. Po dwóch tygodniach eksperymentu biolodzy zauważyli silne zmiany w zachowaniu ryb, żyjących w wodzie o wysokiej kwasowości.

 

Według ekspertów zwiększenie kwasowości wody oceanicznej nie tylko prowadzi do stopniowej utraty zapachu, ale ma również negatywny wpływ na układ nerwowy ryb łososiowatych, utrudniając nawigację w przestrzeni i spowalniając reakcję na zbliżanie się drapieżników. Naukowcy nie wykluczają, że zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla w oceanie może również spowodować pogorszenie zdolności reprodukcyjnych życia w morzu.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że ostrość słuchu ryb bezpośrednio zależy od poziomu kwasowości wody morskiej. Im wyższe stężenie soli, tym mniej prawdopodobne jest, że stworzenie słyszy zbliżające się drapieżniki. Ogólnie rzecz biorąc, wśród głównych czynników negatywnie wpływających na florę i faunę morską są zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie oceanów, a także przełowienie. Teraz do tej serii dodano zagrożenie zwiększenia kwasowości oceanu. Według ONZ do 2100 roku poziom kwasowości oceanów może wzrosnąć o 150%.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj