Wzrost kwasowości oceanów może spowodować wyginięcie wielorybów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Od kilkunastu lat obserwuje się wzrastające zakwaszenie środowiska morskiego. Wiadomo od dawna, że zjawisko to powoduje rozpuszczanie raf koralowych i muszli skorupiaków. Okazuje się jednak, że nasycenie wody CO2 zmienia jej zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych, co dezorientuje duże ssaki morskie.

 

Zdaniem uczonych z University of Hawaii zdolność wody morskiej do absorpcji fal dźwiękowych zależy od jej lepkości. Parametr ten zależy właśnie od ilości rozpuszczonych w niej składników chemicznych w tym dwutlenku węgla.

 

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Geoscience, określają się jako zwolennicy teorii powodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia. Twierdzą oni, że zakwaszenie występuje wyłącznie poprzez absorpcję CO2. Dziwi jednak fakt, że pomija się zupełnie aktywność wulkaniczną dna oceanicznego, a przecież wiemy tylko o kilku procentach podmorskich wulkanów.

 

Kierując się założeniem, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze będzie stale rósł, uczeni z Hawajów opracowali model matematyczny, z którego wynika, że do 2100 roku kwasowość oceanów wzrośnie o przynajmniej 0,6 pH. W rezultacie zdolność do absorpcji fal dźwiękowych w zakresie 0,1-10 kHz może spaść aż o 60%.

Specjaliści sugerują, że to będzie tylko pogarszało sytuację komunikujących się i nawigujących za pomocą fal dźwiękowych, morskich waleni. W rezultacie zwierzęta te będą cierpieć coraz bardziej na skutek emitowanego przez ludzi hałasu morskiego wywoływanego przez sonary, żeglugę czy platformy wiertnicze. Dźwięki te nie będą się tak łatwo rozpraszały, co w konsekwencji może grozić nawet ogłuchnięciem tych stworzeń.

 

Niewątpliwie morski hałas i zmieniający się skład wody, może w jakiś sposób wywoływać dezorientację dużych ssaków morskich. Być może to właśnie tak można wytłumaczyć obserwowane coraz częściej przypadki masowej śmierci tych zwierząt, które z niewiadomych przyczyn wypływają na brzegi ginąc całymi stadami.

 

 

Zobacz również:

http://zmianynaziemi.pl/kategoria/kwasowosc-oceanow

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

@syriues Cytat:... megaton

@syriues

Quote:
... megaton aluminium...

 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Glin
Quote:
Glin (w technice: aluminium; Al, łac. aluminium) – pierwiastek chemiczny, metal z bloku p układu okresowego. (...) Glin jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej.

Jak to możliwe, że trzeci najbardziej rozpowszechniony pierwiastek w przyrodzie jest nagle szkodliwy Smile
Jakieś setki i tysiące lat przed nami nie szkodził nikomu.

Portret użytkownika Dr Piotr

To zamierzona ironia czy

To zamierzona ironia czy serio to napisałeś?!
Ten pierwiastek jest wysokoreaktywny i łatwo wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami i związkami chemicznymi, zwłaszcza, gdy środowisko odbiega od neutralnego pH w obie strony.
Nie jest to pierwiastek występujący powszechnie w glebie czy roślinach, bo byłby przez nie dobrze tolerowany i wykorzystywany, a jest jedynie w ilościach śladowych potrzebny i roslinom i zwierzętom. Do odkwaszania przyroda zawsze wykorzystywała inne dużo mniej szkodliwe pierwiastki typu wapń, fosfor.
Czyżbyś nie czytał informacji o tym, że jest główną przyczyną choroby Alzcheimera, że w szczepionkach działa neurodegeneracyjnie...przykłady negatywnego wpływu można by długo wymieniać, a kiedyś po prostu ludzie nie mieli takiej wiedzy o jego szkodliwości. Za czasów głębokiego PRL-u powszechne były aluminiowe garnki, od których teraz się masowo ucieka, bo wiadomo, że przekazują aluminium do pożywienia, nawet folie aluminiowe nie są już polecane do pakowania żywności z tego samego powodu.

Portret użytkownika tomasz26

nawozy azotowe stosowane

nawozy azotowe stosowane przez czoŁwieka tzw rolnika  to jest glowny powod degradacji srodowiska naturalnego CZŁOWIEK I TYLKO CZŁOWIEK JEST TEGO POWODEM:(
 
 
Maria Grodecka "Zmierzch swidomosci łowcy"

Skomentuj