Wzrost człowieka nie zmienił się przez ostatnie 2000 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wzrost człowieka zależy nie tylko od genetyki, ale także od czynników środowiskowych. Jak pokazują najnowsze badania nasz średni wzrost ludzi nie zmienił się od 2000 lat.

 

Chociaż tylko genetyka może określić, jak wysoki może stać się człowiek, środowisko, w którym się urodził, odgrywa znaczącą rolę w realizacji tego potencjału genetycznego.

 

W czasach wojny trojańskiej przeciętny wzrost mężczyzn wynosił 169 cm, jednak od tego czasu człowiek powoli rósł, od czasu do czasu zwiększając lub zmniejszając swój wzrost podczas wojen, głodu, zmian klimatu i epidemii. 

 

W badaniu naukowcy z Mediolanu przeanalizowali 549 szczątków szkieletowych z 13 różnych miejsc, wszystkie w Mediolanie. Wszystkie zostały zaczerpnięte z nekropolii poświęconych mniej zamożnym warstwom mediolańskiego społeczeństwa.

 

Zostały one przypisane do jednego z pięciu okresów historycznych: epoki rzymskiej (I-V w. n.e.), wczesnego średniowiecza (VI-X w. n.e.), późnego średniowiecza (XI-XV w. n.e.), nowej epoki (XVI-XVIII w. n.e.). wieków n.e.) i czasów nowożytnych (XIX-XXI wiek n.e.).

 

Oszacowano około 100 szczątków dla każdej epoki, podzielonych na mężczyzn i kobiety. Wysokość oceniano głównie za pomocą kości udowych. Indywidualny wzrost kobiet wahał się od 143,5 do 177,6 cm, przy średniej 157,8 cm. Wzrost mężczyzn od 152,0 do 195,4 cm, przy średniej 168,5 cm. Porównując okresy historyczne, nie odnotowano znaczących zmian średniego wzrostu.

 

W toku prac naukowcy wyeliminowali błędy, które mogą pojawić się podczas badania kilku grup populacji o różnych wpływach środowiskowych. Przy jednorodnym środowisku czynniki zewnętrzne wpływające na wzrost liczby ludności, takie jak wojny, epidemie czy klimat, powinny być oczywiste. Co zaskakujące, we wzroście ludzi nie zauważono żadnych znaczących wahań.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Zostały one przypisane do

Zostały one przypisane do jednego z pięciu okresów historycznych: epoki rzymskiej (I-V w. n.e.), wczesnego średniowiecza (VI-X w. n.e.), późnego średniowiecza (XI-XV w. n.e.), nowej epoki (XVI-XVIII w. n.e.). wieków n.e.) i czasów nowożytnych (XIX-XXI wiek n.e.).

Na jakiej podstawie? Po nagrobkach, czy drogą jakieś chemicznego datowania? 

Linia historyczna jest sztucznie wydłużona, albowiem średniowiecze rozciągnięto.

Portret użytkownika Kwazar

No i chyba dobrze ?  Giganty

No i chyba dobrze ?  Giganty nie przetrwały a te, co pomniejsze małe, też nie.Obecnie jesteśmy tylko takiego wzrostu, ile machanizmowi natury potrzeba. Jak będzie znowu inaczej i Dinozaurów jej będzie potrzeba, to wyginiemy ....ale nie na zawsze.Potem znowu będzie "TO"  Wzrostu słusznego i potrzebnego, co komu będzie potrzeba  :)))  

Portret użytkownika SuperStar

Jak to wzrost się nie zmienił

Jak to wzrost się nie zmienił ? już od paru lat obserwóję że coraz więcej jest większej młodzieży a na sklepach coraz więcej większych ubrań. Kiedyś jak kupowałem xl np. spodnie lub koszulkę to wszystko pasowało a dziś xl jest jak 2xl lub 3xl a czapki na głowę z daszkiem też większe i musze szukać mniejszej bo xlki są za duże więc to co tu piszecie jest o dupę rozczaś a pracuję na sklepach i wiem że coraz więcej genetycznie rodzi się większych ludzi. Nawet na osiedlu takie 18 sto lataki są wyższe ode mnie a kiedys to ja byłem najwyższy.

Portret użytkownika KittySlayer

Niewielka albo żadna

Niewielka albo żadna wiarygodność takich badań, bo mowa o 

"wzroście człowieka" w domyśle wszystkich ludzi na całej Ziemi 

a badano jedynie szczątki z jednego żródła i to w Europie.
Gdyby zbadano Azjatów, oraz Indian z obu Ameryk, dodatkowo wypadałoby zbadać i rejon Oceanii, to wtedy te badania miałyby jakąś wartość a tak to można sobie nimi tyłek podetrzeć.

Azjaci są dużo niżsi od Europejczyków czy Indian a w Oceanii mieliśmy człowieka metrowej wysokości a tak reaguje człowiek gdy
jest zmuszony żyć na jakimś odciętym terenie, bo ludzie w przeciwieństwie do gadów nie rosną całe życie a brak zagrożenia sprawia że się po prostu kurczymy.

Kolejna bzdurka anonimowych naukowców uzasadniająca ich istnienie
i pobieranie ogromnej kasy za produkowanie pseudonaukowych bzdur.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika emel

KittySlayer wrote: Niewielka

KittySlayer wrote:
Niewielka albo żadna wiarygodność takich badań, bo mowa o "wzroście człowieka" w domyśle wszystkich ludzi na całej Ziem
Mógłyś podzielić się odnośnikiem do tej pracy? Nie mogę jej znaleźć nigdzie, więc trudno mi zweryfikować, czy tam faktycznie twierdzono o średnim wzroście wszystkich ludzi. A Szanowny Redaktor, co oczywiste, nie zamieścił żadnych referencji. 

Portret użytkownika KittySlayer

Mógłyś podzielić się

Mógłyś podzielić się odnośnikiem do tej pracy?

 

Nie jestem adresatem tego pytania, które powinieneś zadać raczej założycielowi tematu.

Ja jedynie polemizuję z tą marną wiarygodnością ogólnych wniosków opierających się na badaniach dotyczących tylko jednego regionu świata.

prowadzących do takich wniosków "średni wzrost człowieka, kobiety itd" - w domyśle wszystkich ludzi, mężczyzn czy kobiet, gdyby było wyrażnie napisane, że dotyczy to wzrostu mieszkańcw Europy, to tak ale nie jest zatem jak ten średni wzrost według badanych  ma się do średniego wzrostu wszystkich ludzi skoro Azjaci są od nas o około 10 cm niżsi i tacy byli najprawdopodobniej 2000 lat temu również gdyby badano ludzi z innych regionów świata, to te wyniki by były po prostu inne.

 

Chciałbym dodać, że na tym forum panuje jakaś dziwna, buracka maniera - zakłada się temat i porusza jakieś bzdurne tematy 

powołując się na naukowców słowem wytrychem "naukowcy" - jacy/jakie badania/nazwiska/tytuł pracy itd bez tego mamy możliwość pisania jakiś dyrdymałów i dupie maryni i powołujemy się na "anonimowych naukowców" - zwracałem już kilka razy uwagę na ten brak "profesjonalizmu".

Gdybyśmy mieli namiary na tych "naukowców" to przynajmniej można by się ponabijać z miernoty na którą tutaj założyciele tematu się powołują "naukowcy stwierdzili/zbadali/podrapali się po dupie" itd.

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika emel

Dlatego prosiłem o odnośnik

Dlatego prosiłem o odnośnik do oryginalnej pracy naukowej, bo komentujesz, za tutejszym artykułem, że naukowcy głupoty piszą o wzroście ogólnie ludzkości. Ale mam podejrzenie, że skoro badano tylko szczątki z jednego rejonu, to naukowcy nie twierdzili, że to samo dotyczy całej ludzkości. Podejrzewam, że to wymysł Redaktora naszego, albo kogoś, czyje rewelacje tu przetłumaczono. Więc oceniłbym nie wiarygodność samych badań, ale wiarygodność artykułów zamieszczonych na tym portalu.

Portret użytkownika axell69

oraz   , zakaz  świec i 

oraz   , zakaz  świec i  gromnic  spalinowych plus  handlarzy  obwoźnych przedcmentarnych   z  coroczną akcją  "znicz" a każdy  ksiądz  będzie musiał  zakupić  za "swoje"  he he   auto elektryczne  ( w Polsce jest około 25 tyś księży pasozydów)     

Widzisz więc inschtalator  że wymuszone  milczenie owiec  zaczyna się w każdą  niedzielę w każdym  zadupiu  i  zaden pajac w czarnej sukience nawet nie  burknie   do   wiernej gawiedzi  o tym  co  dzieje się  w naszej Polsce , czyli  że jest to współuczestnictwo  zaawansowane   i  robione z premedytacją    

„Są dwa rodzaje historii światowej: pierwsza, oficjalna, zakłamana, przeznaczona do nauki w szkołach, i druga – historia tajna, skrywająca prawdziwe przyczyny wydarzeń” – Honore de Balzac – pisarz, wolnomularz-mason.

Portret użytkownika mordo schab ciało

Już wolę chodzić pieszo niż

Już wolę chodzić pieszo niż przemieszczać się za pomocą jakiejś mydelniczki na kółkach, której wygląd nie wskazuje na praktyczność, a na próżniactwo właściela.

Wystarczy się rozejrzeć jak głupio i niedojrzale samochody wyglądają i jaki syf zostawiają, prócz tego utylizacja tego flinstonowego badziewia i to, że już nikomu nie chce się wystawić nosa niedalej, niż poza dom i wywyższanie się jaki to kierowca jest zajebisty i uber alles i ma lepiej wykształcony mózg ROFL

Niedługo do kibla będą jeździć samochodem.

 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony