Wzrost aktywności wulkanu Popocatepetl w Meksyku

Kategorie: 

Źródło: webcamsdemexico.com

W ciągu ostatnich dni erupcje wulkaniczne z krateru wulkanu Popocatepetl. Mierzący 5458 metrów wulkan znajduje się zaledwie 70 kilometrów od stolicy kraju, Mexico City, a w jego sąsiedztwie mieszka aż 25 milionów ludzi. 

 

Aktualna faza aktywności Popocatepetla zaczęła się pod koniec listopada ubiegłego roku i z przerwami trwa do dzisiaj. W ciągu ostatnich dni wulkan zwany przez miejscowych El Popo, wybuchł czterokrotnie. Największe wzmożenie nastąpiło 30 stycznia 2018 roku.

Źródło: Instagram

Pióropusz pyłu wulkanicznego i gazów wznosił się w szczytowym momencie na wysokość 3 km nad kraterem. Spodziewane są opady popiołu w okolicy żywiołu. Zagrożona jest ciągłość operacji lotniczych na pobliskim międzynarodowym lotnisku w Puebla.

Chmura z wulkanu Popocatepetl widziana z Puebla - Źródło: webcamsdemexico.com

Popocatépetl nazywany jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie. Pod względem wysokości jest to drugi najwyższy szczyt w Meksyku, o wysokości 5458 metrów nad poziomem morza, wyższy od niego jest tylko Pico de Orizaba mierzący 5610 metrów npm.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj