Kategorie:
Lawa wciąż wypływa z wielu otworów wzdłuż podstawy i zachodniej ściany krateru Halemaʻumaʻu. Najnowsza erupcja wulkanu Kilauea, rozpoczęła się 29 września 2021 roku. Wskaźniki sejsmiczności i emisji gazów wulkanicznych, pozostają na podwyższonym poziomie.
Hawaiian Volcano Observatory stale monitoruje zachowanie wulkanu Kilauea. W ciągu 24 godzin do 3 października, wulkaniczne jezioro lawy wzrosło o ponad 1 metr. Powierzchnia jeziora lawy wzrosła o około 27 m od początku erupcji. Zachodni otwór wentylacyjny nadal jest najbardziej energicznym źródłem, z utrzymującą się fontanną lawy o wysokości 10-15 m.
Nowa erupcja na szczycie Kīlauea, ma miejsce na zamkniętym obszarze Parku Narodowego Hawai'i Volcanoes. Dlatego też głównym zagrożeniem dla mieszkańców, nie jest sama lawa, a potężne emisje gazu wulkanicznego. Zależnie od kierunku wiatru, mogą one mieć dalekosiężne skutki dla mieszkańców wyspy. Dodatkowe zagrożenia obejmują lekkie fragmenty szkła wulkanicznego z fontann lawy, które spadają z wiatrem. Lżejsze cząsteczki mogą powodować podrażnienie skóry i oczu.
Wulian Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych żywiołów wulkanicznych na świecie. Przeważnie daje o sobie znać wypływami bazaltowej magmy, która zalewa okolice i często dociera do oceanu. Po najnowszym wzmożeniu aktywności, USGS podniosło poziom alarmu wulkanu Kīlauea z na najwyższy, a jego kod alertu lotniczego z pomarańczowego na czerwony.
Ocena:
Opublikował:
[email protected]
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj