Wzrost aktywności wulkanu Kilauea. Fontanny lawy wystrzeliwują w powietrze

Kategorie: 

Źródło: USGS/HVO

Lawa wciąż wypływa z wielu otworów wzdłuż podstawy i zachodniej ściany krateru Halemaʻumaʻu. Najnowsza erupcja wulkanu Kilauea, rozpoczęła się 29 września 2021 roku. Wskaźniki sejsmiczności i emisji gazów wulkanicznych, pozostają na podwyższonym poziomie.

 

Hawaiian Volcano Observatory stale monitoruje zachowanie wulkanu Kilauea. W ciągu 24 godzin do 3 października, wulkaniczne jezioro lawy wzrosło o ponad 1 metr. Powierzchnia jeziora lawy wzrosła o około 27 m od początku erupcji. Zachodni otwór wentylacyjny nadal jest najbardziej energicznym źródłem, z utrzymującą się fontanną lawy o wysokości 10-15 m.


Źródło: USGS/HVO

Nowa erupcja na szczycie Kīlauea, ma miejsce na zamkniętym obszarze Parku Narodowego Hawai'i Volcanoes. Dlatego też głównym zagrożeniem dla mieszkańców, nie jest sama lawa, a potężne emisje gazu wulkanicznego. Zależnie od kierunku wiatru, mogą one mieć dalekosiężne skutki dla mieszkańców wyspy. Dodatkowe zagrożenia obejmują lekkie fragmenty szkła wulkanicznego z fontann lawy, które spadają z wiatrem. Lżejsze cząsteczki mogą powodować podrażnienie skóry i oczu.

Wulian Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych żywiołów wulkanicznych na świecie. Przeważnie daje o sobie znać wypływami bazaltowej magmy, która zalewa okolice i często dociera do oceanu. Po najnowszym wzmożeniu aktywności, USGS podniosło poziom alarmu wulkanu Kīlauea z na najwyższy, a jego kod alertu lotniczego z pomarańczowego na czerwony.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

nie martwię się tamtejszymi

nie martwię się tamtejszymi mieszkańcami bo mieszkający przy wulkanie są już pewnie w pełni zaszczepieni i odważnie caly dzień nosza maseczki, żeby nie umrzeć...

martwią mnie ci którzy nie mają pod nogami aktywnego wulkanu, bo notorycznie nie przestrzegają norm bezpieczeństwa i lekceważą obostrzenia...

 

Skomentuj