Wzrost aktywności wulkanu Home Reef w archipelagu Tonga - ogłoszono zagrożenie dla żeglugi

Kategorie: 

Źródło: Copernicus

Tonga Geological Services (TGS) alarmuje o wzroście aktywności wulkanicznej wulkanu Home Reef, wzywając wszystkich marynarzy do zachowania odległości co najmniej 4 km od wulkanu.

 

W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano dwa nowe termiczne anomalie wulkaniczne na wulkanie, wskazujące na narastający trend do umiarkowanego etapu aktywności. Według najnowszych danych z satelity GOES-18 ABI, z wulkanu wydobywają się popiół i chmury, które przemieszczają się na południowy wschód. Umiarkowane anomalie termiczne zaobserwowano również na najnowszych obrazach satelitarnych Mordis Mirova z 17 czerwca, co wskazuje na wzrost mocy promieniowania wulkanicznego (VRP) w porównaniu do niewykazujących wartości numerycznych VRP z 16 czerwca.

 

Moc promieniowania wulkanicznego (VRP) to miara energii cieplnej emitowanej przez erupcję wulkaniczną w postaci promieniowania podczerwieni. Ta miara jest przydatna do ilościowego określania intensywności i skali aktywności wulkanicznej, szczególnie podczas erupcji.

W ciągu 24 godzin do 14:40 czasu lokalnego 17 czerwca Tonga Geological Services zarejestrowała łącznie 7 anomalii termicznych, w porównaniu do 3 wykrytych w 24 godzinach przed tym okresem. Według opublikowanego 17 czerwca komunikatu, silna anomalia została wykryta na obrazach satelitarnych Sentinel-2 z 15 czerwca, co sugerowało napływ nowej partii magmy z kanału zasilającego wulkan. Postępujący strumień lawy powiększa wyspę w kierunku wschodnim, a kształt wulkanu wydaje się być teraz bardziej zaokrąglony.

 

Aktywność wulkaniczna stwarza niskie ryzyko dla społeczności Vava'u i Ha'apai, ale żeglarze są doradzani, aby pływali w odległości ponad 4 km od Home Reef do odwołania.

Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 2023 roku, kiedy piloci zgłaszali słupy popiołu sięgające do 300 m 17 i 18 października. Od 22 maja do 9 września 2022 roku, obrazy satelitarne Sentinel-2 ujawniły widoczne zabarwione plamy wody, wskazujące na podwodną aktywność wulkaniczną. 10 września 2022 roku wystąpiła znacząca erupcja, powodując zarówno przepływ lawy, jak i powstanie nowej wyspy. Dalsze działania 19-20 września i 5 października 2022 roku doprowadziły do wyrzucenia popiołów na wysokość do 3 km  nad poziomem morza.

 

Podobne wydarzenia miały miejsce w przeszłości, m.in. w 2006 i 1984 roku, kiedy powstawały nowe wyspy, a erupcje wyrzucały popiół na duże wysokości i tworzyły spływające daleko pływające kry pumeksu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj