Wzrost aktywności wulkanicznej na Kamczatce

Kategorie: 

Wulkan Żupanowski - foto: Youtube

W ciągu ostatnich dni na Kamczatce doszło do aktywacji kilku wulkanów jednocześnie. Aktualnie trwają erupcje wulkanu Żupanowski i Bezmiennyj.

 

Wulkan Żupanowski wyrzucił pióropusz pyłu i gazów o wysokości 3,5 kilometra. Chumra pyłu rozprzestrzenia się w kierunku północno-zachodnim. Rosyjskie ministerstwo do spraw nadzwyczajnych wystosowało ostrzeżenia o możliwych opadach popiołu na niektóre z kamczackich miejscowości.

 

W obrębie wulkanu Bezmiennyj spodziewana jest erupcja. Świadczy o tym ewidentna anomalia termiczna i wzrastająca ilość rojów trzęsień ziemi wskazujących na zapełnianie się komory magmowej.

Wulkan Bezmiennyj - źródło: public domain

Wulkan ten znajduje się około 80 kilometrów od miejscowości Ust-Kamczacki. W okresie od 1956 do 2012 roku wybuchał 43 razy. Wulkan znajduje się w centralnej części pasma Kluczewskoj, na południowy – zachód od wulkanu Kluczewskaja Sopka.

Erupcja z 1956 roku - źródło: public domain

Charakteryzuje się tym, że jest wydłużony w kierunku wierzchołka. Bezimiennyj został dość znacznie zniszczony podczas erupcji w 1956 roku, zwłaszcza jego wschodnia część. Zbocza góry wielokrotnie zalewała lawa. U podnóża wulkanu znajduje się dwanaście „kopuł” w różnym składzie i wieku.

 

Na złamanym szczycie wulkanu znajduje się ogromny krater o wymiarach 1,3 x 2,8 kilometra. Wysokość Bezimiennego przed erupcją w 1956 roku wynosiła 3075 metrów, a od 1976 roku mierzy on 2886 metrów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj