Wzrost aktywności słonecznej, możliwe silniejsze rozbłyski

Kategorie: 

Aktywny region 2082 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta - Źródło: NASA/SDO

Po kilkunastu dniach "ciszy" na naszej gwieździe wiele wskazuje na to iż w najbliższym czasie powinniśmy zaobserwować znaczy wzrost aktywności słonecznej od strony Ziemi

 

Ostanie dni nie były zbyt interesujące patrząc na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie. Przez ostatnie dwa tygodnie za wyjątkiem jednej impulsywnej flary, która osiągnęła siłe M1.4 jednak nie skierowanej w stronę Ziemi, aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. W tym czasie notowaliśmy pojednyńcze rozbłski klasy B, oraz nieliczne klasy C.

Jak widać na załączonym wyżej wykresie dopiero wczoraj mieliśmy rozbłysk, który został sklasyfikowany jako M1.41, co wydaję się być wstępem do zwiększenia aktywności słonecznej w najbliższych dniach. Głównym powodem prawdopodobnego wzrostu aktywności w najbliższych dniach są dwa regiony oznaczone kolejno numerami 2080 oraz 2082.

Rozbłysk M1.41 z grrupy plam 2080 - Źródło: NASA/SDO

Zarówno pierwszy jak i drugi od kilku godzin bardzo szybko zwiększają zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Aktywny region oznaczony numerem 2080 posiada już dzisiaj najwyższą klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, a więc jest w stanie wyprodukować rozbłysk nawet klasy X, choć jak na razie szanse na to są niewielkie. Region 2082 posiada w tym momencie klasyfikację magnetyczną beta-gamma. Zarówno rejon 2080 jak i 2082 znajdują się już w pozycji geoefektywnej i tak pozostanie przez najbliższych kilka dni, zatem każdy rozbłysk z któregoś z tych regionów będzie skierowany w stronę naszej planety.

Źródło: solarham.com

Reasumując po ostantim okresie "posuchy" jeżeli chodzi o rozbłyski słoneczne po widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej istnieje spore prawdopodobieństwo kolejnego już w tym roku gwałtownego wzrostu aktywności naszej gwiazdy. Jednak czy tak będzie przekonamy się w ciągu najbliższych kilku godzin a być może dni.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu zmianysolarne.pl poświęconego Słońcu

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj