Wzrok owadów może zrewolucjonizować przyszłe roboty

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn

Naukowcy wciąż poszukują i testują technologie, które umożliwią im w przyszłości zbudowanie robota idealnego. W najnowszych wynikach badań, przeprowadzonych w Centrum Badań Neuronauki na Uniwersytecie w Adelaide w Australii, naukowców zaskoczył niesamowity wzrok, jaki posiada ważka.

 

Dr. Steven Wiederman i profesor David O'Carroll przyznali, że naukowcy po raz pierwszy odkryli jakie możliwości wizualne posiada ten owad. Przetwarzanie wizualne u większości zwierząt, zarówno kręgowców jak i bezkręgowców, składa się z dwóch kanałów, które oddzielnie przetwarzają jasność i ciemność. Kanały te są nazywane odpowiednio ON i OFF a zwierzęta używają kombinacji tych samych kanałów (ON-ON i OFF-OFF). Przeprowadzone badanie wykazało, że ważka potrafi wykorzystywać kombinaję dwóch kanałów (ON-OFF), dzięki czemu mogą zobaczyć ciemne obiekty. Naukowcy podejrzewają, że wzrok wielu innych zwierząt może działać podobnie.

 

Badacze są zafascynowani tym odkryciem i uważają, że technologia oparta na owadzim wzroku może znacznie udoskonalić neuronaukę. Warto w tym temacie przypomnieć o amerykańskim wynalazku, jakim jest specjalna kamera, która przypomina oko. Wynalazek "widzi" bardzo wyraźnie obiekty znajdujące się w dowolnej odległości od niego i jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze jego ruchy. Naukowcy przyznali, że sztuczne oczy wzorowane na owadzim będą miały zastosowanie w robotach, choć technologia wciąż ulepszana z pewnością zostanie również użyta w wielu innych sprzętach do obserwacji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika seba

Jaq zawczasu w swoim domowym

Jaq zawczasu w swoim domowym labolatorium pracuje nad mała EMP na takie roboty Wink Na pewno sie przed tym zabezpiecza, ale mam nadzieje ze zastosuja jeszcze jakies wifi, rfid, bt czy rf Wink Jesli ktoras z tych technologii zostanie wdrozona to na pewno w łatwy sposob bedzie mozna zaklocic ich dzialanie.
Jak bylem mały myslalem, ze robot za mnie posprzata w pokoju, pomoze starszej pani przejsc przez ulicę czy też być moim najlepszym przyjacielem w drodze do szkoly i na podworku. Niestety rzeczywistosci nauczyla mnie ze roboty sluza tylko i wylacznie do zarobku i zniewolenia - niewazne jakim kosztem i czyim.
 
Roboty powinny rozwiazywac ze mna super zagadki logiczne, a nie rozwiazywac moj jezyk za pomoca przypalania mnie laserem.
 
 

Portret użytkownika takiktoś

"...choć technologia wciąż

"...choć technologia wciąż ulepszana z pewnością zostanie również użyta w wielu innych sprzętach do obserwacji." Aha! Jasne, pierwsze do czego będzie użyta owa technologia to do ZABIJANIA LUDZI, jak zwykle.Co za perfidia, za pieniadze z podatków od ludzi wymyślają maszyny do zabijania ludzi!

Skomentuj