Wzrastające fale sztormowe nowym zagrożeniem dla milionów mieszkańców wybrzeży

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zespół amerykańskich badaczy, korzystając z globalnych danych dotyczących godzinowych pływów, przedstawił wyniki badań, które rzucają nowe światło na dynamikę oceanów światowych i wskazują na poważne zmiany, z którymi musimy się zmierzyć w najbliższej przyszłości.

 

Studia nad oceanami, oparte na modelach takich jak EOT20 i FES2014, dostarczają cennych informacji o zachowaniu się pływów i ich wpływie na otaczający nas świat. Zrozumienie mechanizmów rządzących pływami jest kluczowe nie tylko dla nauk geofizycznych, ale ma także ogromne znaczenie dla badań nad zmianami klimatu i ich wpływem na środowisko przybrzeżne.

 

Amerykańscy naukowcy, analizując godzinowe dane pływowe, zauważyli, że do 2050 roku możemy spodziewać się średniego wzrostu szczytowych przypływów sztormowych o 20% w porównaniu z rokiem 2000, z największymi wzrostami w regionach tropikalnych. To odkrycie, opierając się na zaawansowanych modelach pływów, jak EOT20 i FES2014, podkreśla, jak ważne jest ciągłe monitorowanie i modelowanie dynamiki oceanów, by lepiej przewidywać i adaptować się do zmieniającego się świata.

 

Zmiany w dynamice oceanów światowych mają bezpośredni wpływ na poziom morza, co stanowi poważne zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych na całym świecie. Naukowcy zwracają uwagę, że w większości regionów (79%) średni poziom mórz wzrósł, szczególnie w Azji Wschodniej, południowo-zachodniej Europie, wschodniej Zatoce Meksykańskiej oraz północnej Australii. W przeciwieństwie do tych miejsc, wzdłuż wybrzeży Alaski, Kanady i północnej Europy zaobserwowano spadek średniego poziomu morza.

 

Rozumienie, jak działają pływy i jak zmienia się poziom morza, jest niezbędne w kontekście rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Wzrost poziomu morza, będący jednym z najbardziej widocznych skutków globalnego ocieplenia, wymaga od naukowców i decydentów podjęcia działań mających na celu ochronę ludności i infrastruktury w regionach zagrożonych. Autorzy badań przewidują, że jeśli emisja dwutlenku węgla nie zostanie zmniejszona, liczba osób żyjących na obszarach zagrożonych powodziami przybrzeżnymi może znacząco wzrosnąć, z 250 milionów obecnie do 640 milionów pod koniec stulecia.

 

Studiowanie i modelowanie pływów oceanicznych oraz ich wpływu na poziom morza jest nie tylko fascynującym polem badań naukowych, ale stanowi kluczowy element w rozumieniu i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu. Praca amerykańskich badaczy, oparta na zaawansowanych modelach i globalnych danych dotyczących pływów, dostarcza niezbędnych informacji potrzebnych do planowania przyszłych działań mających na celu ochronę naszej planety.

 

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj