Wzrasta aktywność w obrębie wulkanu Katla - władze ogłaszają poziom niepewości

Kategorie: 

Eyjafjallajökull w 2010 roku - Źródło: wikipedia

Kwiecień 2010 zostanie na świecie zapamiętany jako czas kłopotów w awiacji. Bynajmniej nie chodzi o Smoleńsk, tylko o wybuch wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował europejski ruch lotniczy wtedy, gdy trzeba było lecieć na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego, jednak to nic w porównaniu do tego co może się stać, gdy wybuchnie wulkan Katla. Akurat rośnie aktywność wulkaniczna w obrębie tego żywiołu.

 

W ciągu ostatnich dni zanotowano między innymi przykłady topnienia lodowca objawiające się niewielkimi powodziami na rzece Múlakvísl, która wypływa z lodowca Mýrdalsjökull, znajdującego się właśnie tam gdzie Katla. Władze lokalne oficjalnie oświadczyły, że nie wiadomo co może się jeszcze wydarzyć. Ich zdaniem sączenie się większej ilości wody rozpoczęło się już 2 lipca.

Wulkan Katla - źródło: Twitter

Pracownicy Icelandic Met Office zainstalowali specjalne sensory, które mają monitorować przepływ wody w rzece Múlakvísl. Specjaliści podkreślają, że w okolicy Katli znajduje się wiele kalder i trudno powiedzieć, która odpowiada za ostatnią powódź.

Oprócz tego sejsmolodzy zauważają, że w okolicy wulkanu Katla wzrasta częstotliwość występowania zjawisk sejsmicznych. Większość z nich jest niewielka i nie przekracza Magnituda 3 stopni w skali Richtera są to jednak płytkie wstrząsy pochodzenia wulkanicznego.

Nie wiadomo czy rozmarzanie lodowca to efekt ruchów magmy wewnątrz wulkanu, czy też mamy do czynienia z nieznaną wcześniej aktywnością hydrotermalną. Rząd Islandii ogłosił "poziom niepewności" dla wulkanu Katla już 9 lipca. Największe ryzyko niosą za sobą nieoczekiwane powodzie lodowcowe. Dodatkowo gdyby doszło do erupcji zagrożeniem są trujące gazy wulkaniczne ze związkami siarki.

 

Ludzie są instruowani aby nie zbliżać się w miarę potrzeby w okolice wulkanu Katla z powodu niepewności z nim związanej. Obecnie nie ma jednak śladów erupcji. Gdyby do niej doszło należałoby się spodziewać pióropusza pyłu i gazów sięgającego stratosfery, może nawet 20 km w górę i więcej.

Wulkan Katla w 1918 roku - żródło wikipedia

Ostatnia erupcja wulkanu Katla miała miejsce w 1918 roku. Taka erupcja w czasach dzisiejszych, o ile byłaby obfita, może spowodować nawet czasowe ochłodzenie na Ziemi. Nie trzeba chyba dodawać, że aerozole wulkaniczne, które są niebezpieczne dla silników odrzutowych, zdołałyby w zdecydowany sposób wpłynąć na płynność lotów nad Europą. Chaos mógłby trwać miesiącami i wszyscy przypomnieliby sobie jak to było w czasach, gdy wszędzie jeździło się po prostu samochodem.

 

 

Źródła:

http://icelandreview.com/news/2014/07/09/small-glacial-outburst-flood-south-iceland

http://www.volcanodiscovery.com/katla/news/46110/Katla-volcano-update-increased-earthquake...

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wojox

A tu u sąsiadów "wulkan" dmie

A tu u sąsiadów "wulkan" dmie całą parą,, a Polaci i inni skupiają się na mundialu, gdzie gra się piłką z emblematem sfastyki.
 
Oto zdjęcie owej piłki :
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/brazuca_lepsza_od_jabulani_mundialowa_pilke_testowala_nasa_306469.html
 
Oto pewne dane ;
 
 
Łączne straty kijowskich oddziałów karnych w Donbasie od 02 maja do 8 lipca, 2014– wynoszą 4445 osób.

Bojownikom Nowo-Rosji udało się dzisiaj odrzucić członków oddziału karnego z Ługańska, a wczoraj pierwszy bojowy samolot (Su- 25) pojawił się u ochotników Ługańskiej Republiki. Striełkow i jemu podległa gwardia umacniają obronę Doniecka, a 6 lipca przy kurhanie Saura-Mogiła został niszczony batalion najemników Kołomojskogo „Azow” (więcej niż 200 zabitych najemników). Wszystko to stanowi kontekst do rozbicia ugrupowań karnych już w sierpniu 2014 roku.

I tak: Łączne straty oddziałów karnych to 4445 ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a z nich:

- 1660 ekstremistów „Prawego Sektora”, głównie nie wchodzących w skład Gwardii Narodowej, a także straty z pośród żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy. 29 maja został zabity pod Słowiańskiem szef szkolenia bojowego słowiańskiej Gwardii Narodowej gen. dyw Siergiej Kulczycki.

- 1270 ukraińskich najemników Kołomojskiego (bataliony specjalne ukraińskich najemników Kołomojskiego „Dniepr”, „Donbas”, „Idar” i „Azowo”, itp.). W Mariupolu, w maju, zabito przywódców najemników Kołomojskiego Demidenkę i Bierjozę.

- 110 współpracowników SBU Ukrainy (z miasta Sumy oddział „Alpha” został całkowicie zniszczony. SBU z Kijówa, Połtawy, Tarnopola, Iwano-Frankowska, Lwowa, Równego, Łucka, Wołynia, Winnicy, Żytomierza oddziały „Alpha” poniosły ciężkie straty, itp.)

- 300 najemników zagranicznych: z Polski oddział PMC „ASBS Othago” stracił 109 ludzi, amerykański PMC „Greystone” – 40 osób, amerykański PMC „Academi” (do 2009 r. znany jako Blackwater) – 125 osób. Przybałtycki oddział kobiet snajperek stracił 26 członkiń.

- 190 żołnierzy z 95 Brygady Lotniczej z Żytomierza

- 130 żołnierzy z 25 Brygady Lotniczej z Dniepropietrowska

- 90 żołnierzy z 79 Brygady Lotniczej (z Nikołajewa)

- 70 żołnierzy z 24 Brygady Zmechanizowanej (z miasta Jaworów, obwód lwowski)

- 80 żołnierzy z 80 Pułku Lotnictwa (ze Lwowa)

- 20 żołnierzy z 3 Pułku Sił Specjalnych (Kirowograd)

- 15 żołnierzy z 8 Pułku Sił Specjalnych (Chmielnicki)

- 50 żołnierzy z 93 Brygady Zmechanizowanej (wieś Czerkasy, powiat Nowomoskiewski, region Dniepropietrowski)

- 45 żołnierzy z 72 Brygady Zmechanizowanej (Biała Cerkiew, rejon Kijów)

- 55 żołnierzy z Ługańskiego Oddziału Ochrony Granicy

- 40 żołnierzy z Donieckiego Oddziału Ochrony Granicy

- 30 żołnierzy z 51 Brygady Armii Lotniczej Gwardii Narodowej (Aleksandria, rejon Kirowogród)

- 30 żołnierzy z 16 Brygady Armii Lotniczej (miasto Brody, obwód lwowski)

- 30 żołnierzy z 128 Brygady Piechoty Górskiej (Mukaczewo, region zakarpacki)

- 50 żołnierzy z batalionów obrony terytorialnej

- 25 żołnierzy z 831 Brygady Lotnictwa Taktycznego (miasto Mirgorod, rejon Połtawa)

- 5 żołnierzy z 114 Brygady Lotnictwa Taktycznego (Iwano-Frankowsk)

- 20 żołnierzy z 299-ciej Brygady Lotnictwa Taktycznego (z miasto Nikołajew)

- 5 żołnierzy z samolotu rozpoznawczego AN-30, który został zestrzelony 6 czerwca (około miasta Czugujew, region Charków)

- 25 pracowników CIA i FBI (13 zabitych, 12 rannych)

- 40 współpracowników Min. Spraw. Wew.

Zniszczenie techniki wojennej:

1 samolot AN-26

1 Samolot szpiegowski AN 30

2 samoloty Iljuszyn 76

6 samolotów Su-25 (+ jeden Su-25 przechwycony w Ługańsku 07 lipca)

5 Su-24

4 Drony

18 bojowych helikopterów (Mi-24, Mi-17 i Mi-8)

27 czołgów T-64

7 czołgów T-72

5 samochody Hummer

10 samochodów Gaz 66

1 dźwig samojezdny

12 samochodów Ural

14 samochodów Kamaz

2 samochody UAZ 469

2 pojazdy ACS Nona

1 zenitówka Zu 23-2

4 jednostki artyleryjskie GRAD MLRS

6 jednostki MLRS Hurricane

9 haubic D-30

12 moździerzy 122 mm

26 wozów piechoty BMP

35 wozów desantowych BMD

70 wozów sztabowych BTR.R.

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika jaron22

Jak wybuchnie Katla to pewnie

Jak wybuchnie Katla to pewnie z siłą 4 VEI lub większą. Do tego jeśli połączona z nią Hekla rónież się przebudzi, to możemy mieć lato z opadami śniegu w Polsce i Europie. Spowoduje to poważny wzrost cen żywności i falę głodu na całym świecie. Murzyni w Afryce którzy sporą cześć swojego wyżywienia bazują na dostawach z Europy i USA pomrą z głodu, bo ziarna pewnie nie starczy nawet dal Amerykanów i Europejczyków, a co tu dopiero mówić o ludziach z Afryki, którym się dostarcza pomoc humanitarną. W krajach rozwiniętych może dojść do zamieszek i nawet anarchii i obalenia rządó. Nie mówię tu dyrdymałów. Mieliśmy już taką historię 200 lat temu gdy wybuch wylkanu LAKI na Islandii doprowadził do klęski głodu w Europie i tzw Wiosny ludów, która między innymi rozpoczęła Rewolucje Francuzką. Pozdrawiam, kto wie, czy w nie ostatnich miesiącach względnego spokoju w naszym kraiku nad Wisłą.

Portret użytkownika kamcio666

Mieszkam na islandii i do

Mieszkam na islandii i do katli mam okolo 100km. Powiem szczerze ze juz od jakiegos czasu trwaja wstrzasy. Nie znacznie dalej, a blizej mnie znajduje sie wulkan Hekla ktory juz od ok. pol roku dawal pewne oznaki erupcji.Hekla polaczona jest z katla podziemnymi kanałami w ktorych przeplywa magma.

Jakies 4 miesiace temu w mojej okolicy mielismy  trzesienie 6,9 co bylo bardzo nietypowe w oczach tutejszych islandczykow (Ludzie mieszkajacy cale zycie na tej wiosce). Dla niektorych byl to  w zasadzie sygnal ze hekla sie budzi.Tak wiec regularnie zaczalem pilnowac wstrzasow i wstrzasy przeszly idealnie najpierw z moich okolic , potem pogrzmialo troche przy hekli i powoli powoli poszlo na katle. Od tamtej pory dziennie dochodizlo tam do kilkunastu wstrzasow, idealnie w miejscu lodowca gdzie znajduje sie Katla.

Uwierzcie mi ze Islandzcy Naukowcy nie bija na alarm od tak, rzadko kiedy slychac cos o nich a jesli juz oglaszaja poziom niepewnosci to maja na to dowody. Temperatura na islandii jest taka sama jak co roku, wieje, pada , slonca troche ale bez przesady, 15 stopni to juz sporo.

Reasumując uwazam ze faktycznie cos sie dzieje, obym sie mylil bo w poniedzialek lece do Polski na urlop Biggrin
Trzymajcie kciuki Smile Pozdrawiam

Skomentuj