Wzrasta aktywność sejsmiczna w okolicy islandzkiego wulkanu Katla

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W bezpośredniej okolicy największego islandzkiego wulkanu Katla dochodzi do poważnego wzrostu aktywności sejsmicznej. W ostatnich kilku dniach, naukowcy zarejestrowali całą serię wstrząsów, które mogą być zwiastunem nadchodzącego okresu aktywności.

 

Bez wątpienia wulkan Katla jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, dlatego jest pod stałą obserwacją. Trzęsienia ziemi w pobliżu Katli występują dosyć regularnie, ale to, co miało miejsce ostatnio jest nietypowe, ponieważ seria małych trzęsień ziemi występowała w dziesięciominutowych interwałach. Aktywność wulkaniczna w pobliżu tego wulkanu zaczęła wzrastać od lipca zeszłego roku, a niedawno wstrząsy osiągnęły magnitudy ponad 3 stopnie w skali Richtera.

 

Islandia znajduje się w obrębie Grzbietu Śródatlantyckiego, obszaru o wysokim poziomie aktywności wulkanicznej. Duże wybuchy wulkanów występowały już wielokrotnie w historii Islandii. Nadal jednak naukowcy nie potrafią przewidzieć nadchodzących erupcji wulkanicznych. Wiemy jednak ponad wszelką wątpliwość, że wzrastająca liczba trzęsień ziemi może poprzedzać nadchodzącą aktywność wulkaniczną.

 

Ostatnia duża erupcja islandzkiego wulkanu wystąpiła prawie równo z katastrofą smoleńską, w kwietniu 2010 roku. Wtedy dał o sobie znać wulkan Eyjafjallajökull. Żywioł ten wyemitował tak dużo pyłu, że poważnie zakłócił ruch lotniczy nad Europą. Ostatnia znacząca erupcja wulkanu Katla miała miejsce w 1918 roku, ale ze statystyki wynika, że Katla wybucha mniej więcej co 80 lat.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika barra barra

coś widać po komentarzach

coś widać po komentarzach osób, które są na miejscu (islandia), że autor na głupa wyszedł. ależ wstd, he he
PS. źródło informacji? własna projekcja. Cel? coś trzeba wsadzić w neta. Po co? Aby postraszyć. Po co? szukamy taniej sensacji?

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika ziomex123

tak sie sklada ze mieszkam na

tak sie sklada ze mieszkam na islandii ale tu nic powaznego o tym nie gadaja.jakis czas juz temu gadali o hekli, byli prawie ze pewni ze walnie i w koncu okazalo sie ze nie wybuchl. natomiast ciekawe jest to ze hekla polaczona jest tunelami podziemnymi z katla ( mam na mysli przemieszczanie sie magmy) a wg nieoficjalnych inf. hekla ma 3x wiecej magmy niz wtedy gdy walnela ostatni raz. Moj szef twierdzi ( rasowy islandczyk , widok do hekli mamy z okna ok. 80 km po linii prostej) a przezyl juz kilka wybuchow hekli ze jak  dlugo nie wali to za to katla moze byc konkretna. pozdrawiam serdecznie

Skomentuj