Wzrasta aktywność japońskiego wulkanu Sakurajima

Kategorie: 

Wulkan Sakurajima - źródło: twitter

Sakurajima to wulkan, który jest praktycznie cały czas aktywny. Można jednak odróżnić okresy zdecydowanie wzmożonej ilości erupcji. Z czymś takim mamy do czynienia od ponad dwóch tygodni.

 

W czwartek, 12 lutego odnontowano 8 erupcji. Za to w piątek Sakurajima wyemitował słup popiołu i gazów wulkanicznych, który sięgnął wysokości 4 km nad poziomem morza. Pod koniec stycznia tego roku również doszło do sporej aktywności wulkanu Sakurajima, wtedy słup popiołu sięgał 5 kilometrów nad poziom morza. Specjaliści cały czas zalecają ostrożność zwłaszcza, że na zboczach wulkanu mieszka około 5 tys. osób.

Zaledwie osiem kilometrów dalej w mieście Kagoshima żyje 600 tys. osób. Najstarsi mieszkańcy wspominają groźną erupcję z 1914 roku, kiedy niebo było ciemne od popiołu, a po stokach płynęła lawa. Sejsmolodzy ostrzegają, że Sakurajima może zaskoczyć wkrótce podobnie groźnym wybuchem.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj