Wzmożenie aktywności słonecznej nie zagraża załodze na ISS

Kategorie: 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Gwałtowny wzrost aktywności słonecznej, jaki obserwujemy w tym tygodniu wzbudził obawy o bezpieczeństwo przebywającej w przestrzeni kosmicznej załogi międzynarodowej stacji kosmicznej. Według NASA nie ma zagrożenia dla zdrowia lub życia astronautów.

 

Jak informuje NASA specjalny zespół lekarzy na bieżąco monitoruje poziomy promieniowania i obecnie znajdują się one na dopuszczalnych wartościach.

 

Dodatkowo NASA poinformowała, że podpisano kontrakt z rosyjską agencją kosmiczną a jego przedmiotem jest transport na stację i na Ziemię. Amerykanie nie mają obecnie żadnych urządzeń pozwalających na wynoszenie ludzi w kosmos. W zeszłym roku wyłączono z eksploatacji flotę wahadłowców.

 

Kontrakt opiewa na pół miliarda dolarów za transport na ISS w ciągu następnych 5 lat. Podobno NASA prowadzi projekt zmierzający do stworzenia następcy wahadłowców, ale nie należy się go spodziewać przed 2017 rokiem.

 

W okresie wzmożonej aktywności słonecznej zdolność do szybkiej ewakuacji załogi stacji jest kluczowa. Gdyby doszło do silnego rozbłysku opuszczenie jej pokładu byłoby koniecznością.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vikt

Spora ta stacja, taka

Spora ta stacja, taka rozbudowana. Ciekawe ile ważnych osób pomieści? Nie do pojęcia jest dla mnie, dlaczego amerykanie nie latają już na orbitę? Czy naprawdę winą jest kryzys, to jest jakaś ściema. 

Skomentuj