Wzmaga się aktywność wulkanu Momotombo

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wulkan Momotombo, położony w Nikaragui w departamencie Leon, wznowił swoją działalność. Według informacji dostarczonych przez Rosario Murillo, koordynatora ds. sytuacji nadzwyczajnych, w czwartek 7 lipca br. około 14:38 czasu lokalnego nagle odnotowano zwiększoną aktywność sejsmiczną na najwyższym poziomie.

 

 

W pobliżu wulkanu zarejestrowano serię wstrząsów wtórnych, z których najsilniejsze miały siłę 3,5 stopnia. Wzrost aktywności sejsmicznej na Momotombo związany jest z ruchem magmy w podziemnym zbiorniku. Oczekuje się, że w najbliższym czasie rozpocznie się wybuch gazów w górnej części góry wraz z emisją popiołów.

 

Przypomnijmy, że Momotombo obudził 01 grudnia 2015 po 110 latach milczenia. Jego erupcja trwała do marca 2016 roku, a następnie ustała. Wzrost aktywności sejsmicznej w lipcu wskazuje, że wulkan nie wyczerpał swoich możliwości i jest gotowy do gwałtownej erupcji.
 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj