Wyż rosyjski o nazwie COOPER zamroził Polskę i pół Europy

Kategorie: 

Wyż rosyjski

Od kilku dni następuje istotna zmiana w pogodzie, nadchodzi zdecydowanie najmroźniejszy okres tej zimy. Wszystkiemu winny jest mroźny rosyjski wyż noszący imię COOPER. Spodziewane są temperatury dochodzące do –25 stopni Celsjusza. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z powodu silnych mrozów w ostatnich dniach zmarło sześć osób.

 

Główna przyczyna śmierci to wychłodzenie organizmu Niestety najsilniejsze mrozy wciąż przed nami! Synoptycy ostrzegają, że możliwe są dwie fale mrozu i to, co teraz doświadczamy pogłębi się w pierwszych tygodniach lutego. To już tradycja w Polsce, że luty jest najmroźniejszy, zresztą wszyscy chyba znamy przysłowie idzie luty podkuj buty.

 

Mroźna pogoda spodziewana jest przez najbliższe dwa tygodnie. Niektóre prognozy wskazują, że na Podlasiu jutro temperatura może spaść do -30 stopni w trakcie nocy.

 

W związku z niskimi temperaturami, które będą się utrzymywać przez znaczny okres, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prosi o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 997, możemy uratować im życie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Janka

Wcale to nie taka grożna

Wcale to nie taka grożna zima, ja już nie jedną przeżyłam. Śniegu było tyle, że tunele kopano, a mroziło przez dwa miesiące. śzkoły pozamykano, bo dzieci ze wsi nie mogły dojechać. Tak było w  wielkopolsce, a teraz parę dni mrozu i krzyk.

Portret użytkownika Dziadek Mróz

Idzie luty podkuj buty,

Idzie luty podkuj buty, dlatego, że w lutym nastepują pierwsze odwilże (przynajmniej dawniej, bo to stare przysłowie), śnig za dnia topnieje i zamarza w nocy - robi się ślisko. Nikt solą ani piachem dróg nie sypał ( w dawnej Polsce), najwyżej popiołem przed obejściem. Zatem nie zgodze się, że przysłowie sugeruje mrozy i nastanie najchłodniejszego miesiąca, raczej odwrotnie, że zima "mrozy" zaczynają odpuszczać.  

Portret użytkownika iness

Dokładnie, w latach 80' i 90'

Dokładnie, w latach 80' i 90' mróz i śnieg trzmał w całej Polsce praktycznie całą zimę, a w 2002 roku pamietam takie mrozy w listopadzie, że oddcyhać sie nie dało, bo mroziło wnętrze nosa.  Ale pamietam też jedną zimę, chyba w  2004, jak w styczniu ludzie chodzili w krótkim rękawku, czy w cienkiej kurteczce typu dzinsowa,  super było, raz nawet 16 stopni  w cieniu i pełne słoneczko.Wiec nie ma co tragizować, jesli chodzi o te mrozy. Mam tylko nadzieje, że szybko miną i w marcu zacznie sie już wczesna i stabilna wiosna, bez niespodzinek typu śnieg w maju!! Ale faktycznie jakby przesuneły sie pory roku, wszystko zaczyna sie później.Jakbym to ja miała projektowac pory roku, to zima w Polskich miastach powinna trwać od grudnia do połowy stycznia, ze śniegiem w okolicach świąt i żadnych mrózów poniżej - 4, w lutym wiosna, a od marca do października słoneczne i gorące lato. A w górach oczywiscie śnieg, możee być od październiak do marca:)   I palmy w Polsce :)swoją drogą, o. Klimuszko w swej słynnej przepowiedni dla Polski mówił coś o hodowli pomarańczy w polskich ogródkach, tak miał sie klimat zmienić? Czy to pomyłka/zła interpretacja jego słów?

Portret użytkownika naja

To chyba normalne, odkąd

To chyba normalne, odkąd pamiętam zimy w Polsce były mroźne. Natomiast alarmującym powienien być fakt, niespotykanym jak na tę porę roku ociepleniem, temperatury plusowe.  Zresztą przyznam się szczerze, że wolę aby zima była zimą. Trochę żal, że śniegu tak mało.

Strony

Skomentuj