Wysychanie Morza Martwego przyspieszyło w zastraszającym tempie

Kategorie: 

Morze Martwe, najbardziej zasolony akwen na świecie nadal niepokojąco się kurczy. Jak informują media izraelskie poziom wody spadł tam w listopadzie o kolejne 11 centymetrów.

 

Wysychanie Morza Martwego stopniowo wzrasta, w tym roku, obniżenie poziomu wody nastąpiło już o 40 cm i to znacznie więcej niż średnia obserwowana w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Za głównego winowajcę takiego stanu rzeczy uważa się budowę nowych zapór w Jordanii i Syrii, które niemal całkowicie zatrzymały rzekę Jarmuk, główny dopływ Jordanu w obszarze między Morzem Galilejskim i Morzem Martwym.

 

W efekcie, w ubiegłym roku poziom wody Morza Martwego zmniejszył się tam aż o 1,5 metra. Ten wyjątkowy akwen nazywany morzem jest w istocie jeziorem. Bardzo intrygujące jest to, że znajduje się on w dole tektonicznego rowu Jordanu. Oznacza to również, że jezioro to jest położone bardzo nisko, dokładnie 448 metrów pod poziomem oceanów, umownie zwanym poziomem morza.

Zasolenie przy powierzchni to 22% a w głębinach nawet 35%. Oznacza to, że jest to najbardziej słony akwen na Ziemi a na dodatek najniżej położone lustro wody na świecie. Mogłoby się wydawać, że w takim miejscu, gdzie już woda nie ma gdzie odpłynąć powinna się ona raczej gromadzić niż ubywać. Jednak parowanie i wspomniane budowy hydrologiczne na dopływach Jordanu powodują, że wody ubyło a parowanie pozostało na obecnym poziomie.

Według niektórych legend Morze Martwe to miejsce gdzie kiedyś miała się znajdować mityczna Sodoma i Gomora, której opis zniszczenia można przeczytać w Biblii. Głównie z tego powodu Morze martwe bywa zwane Morzem Lota, biblijnego świadka zniszczenia Sodomy i Gomory.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kausz

Siema powiem wam tak...

Siema powiem wam tak... pracuje jako inzynier i mialem okazje byc w jordanii tam sie poprostu pompuje wode z morza zeby wydobyc cenna sol ktora jest uzywana jako nawoz... wiec poziom spada bo zapotrzebowanie na nawozy rosnie... proste ilosci sa ogromne buduje sie baseny czesciowo woda odparowuje wiec winna wrocic do obiegu ale na pewno w procesie tym duza czesc jest stracona... i tyle w temacie save the dead sea!!

Portret użytkownika Bobby

Swinka solona to smaczna i

Swinka solona to smaczna i doskonala zona, potrzyma za majtki czerwone az Morze Martwe wzburzone. Solone pyszne kotlety dla jej meza podniety. Zazdrosci kazdy niestetyty- mezczyzni i kobiety.
Proste z zartem z dedykacja dla..kh! przyszlych pokolen!
...bo do odwaznych swiat nalezy a kto o smierci mysli, ten jest w bledzie...

Portret użytkownika Pulsar

"admin" - napisałeś:  "Według

"admin" - napisałeś:  "Według niektórych legend Morze Martwe to miejsce gdzie kiedyś miała się znajdować mityczna Sodoma i Gomora, której opis zniszczenia można przeczytać w Biblii."
Tyle że, istnieją ruiny miast Bab edh-Dhra i Numeria identyfikowanych przez archeologię z Sodomą i Gomorą i są one pokryte grubą warstwą popiołów i wykwitami siarki o niespotykanym nigdzie indziej na ziemi stężeniu, a kamienie wykazują ślady częściowego stopienia.
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bab_edh-Dhra

Quote:
"Bab edh-Dhra – stanowisko archeologiczne w pobliżu Morza Martwego, zawierające pozostałości miasta z epoki brązu.
Jest to prawdopodobne miejsce położenia biblijnej Sodomy"

Portret użytkownika milache

To tak jak w filmie 2012,

To tak jak w filmie 2012, zaczynało się od podnoszenia lawy. Heh tylko nie pamiętam co powodowało te katastrofy:P W powieści Noego opisane jest o ogromnej ulewie. James Bond: Skyfall czyli ulewa:) This is the end, jedna z pierwszych słów tektsu piosenki bonda:P Poziom wody w Wiśle niziutki. Dziwny krysys jest, niby jest, a niby go nie ma. Bardzo dziwny niepokój ludności na świecie. Bardzo dużo anoamlii pogodowych, klimat się dziwnie zachowuje. Wysyłanie przez firme SpaceX w kosmos x ton zapasów żywności w kapsułach itp. Kalendarz majów. Ja już jestem gotowy na smierć. Juz się nie boję.:P   

Skomentuj