Wystrzelono kosmiczny teleskop Jamesa Webba. Nadciąga przełom w badaniach kosmosu!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wreszcie doczekaliśmy startu misji najdroższego i najbardziej zaawansowanego technologicznie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba został. Zgodnie z planami agencji NASA, teleskop został dziś wysłany na orbitę.

 

Przypomnijmy, że pierwsze prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba rozpoczęły się już w 1996 r. Przy budżecie zaledwie 500 mln dolarów, urządzenia miało zostać ukończone i wysłane na orbitę okołoziemską w 2007 r.

Dziś oficjalnie można powiedzieć, że agencja NASA spóźnia się ze startem tej misji o całe 14 lat. Co więcej, według najnowszych szacunków, prace nad tym teleskopem pochłonęły już ponad 10 mld dolarów.

 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został ukończony pod koniec 2016 r. Zatem sama budowa tego urządzenia zajęła 20 lat. Od tamtego czasu, teleskop przechodzi przez rygorystyczne testy, które trwaly dłużej, niż oczekiwano. Agencja NASA regularnie informowała o opóźnieniach i ciągle przekładała datę startu. Ostatecznie, teleskop został wyniesiony na orbitę w kompleksie Arianespace ELA-3, przy użyciu rakiety Arkana 5.

Teleskop Jamesa Webba ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Dzięki niemu astronomowie będą mogli badać pierwsze gwiazdy i galaktyki we Wszechświecie, a także poznać skład atmosfery egzoplanet i poszukiwać śladów życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca to zion cammo

dlaczego ludzie zaczynaja

dlaczego ludzie zaczynaja wierzyc w plaska ziemie ? Bo sa slabi psychicznie i kazde gowno mozna im wcisnac.

Dziwne ze te same durnie wierza w annunakich i Summerow ktorzy nie istnieli .... Tylko Babilon.

Na pieczecie Bablilonu nazywanego mylnie Summerami jest Ziemia kulista i pozostale planety... No ale dalej czubki wierza w Summerow i plaska Ziemie.

To to samo co na istniejacego kowida wierza w szczepionke ktora ma na niego dzialac.

 

Portret użytkownika emel

Jest inna sonda, która

Jest inna sonda, która właśnie robi takie zdjęcia, każdego dnia kilka. Szkarłatny Leon pokazał jedno z przykładowych zdjęć z tej sondy. Po co mieliby tutaj też tę kamerkę instalować? Poza tym JWST będzie miał Słońce, Ziemię i Księżyc po tej samej stronie, więc Ziemia nie wyglądałaby ciekawie, gdyż JWST widziałby zawsze nieoświetloną część. Ale wspomniany DSCOVR jest po drugiej stronie, czyli pomiędzy Słońcem i Ziemią i właśnie zawsze widzi tylko oświetloną część Ziemi: https://epic.gsfc.nasa.gov/

Strony

Skomentuj