Wystrzelono kosmiczny teleskop do poszukiwania czarnych dziur

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Rosyjski teleskop Spektr-RG został bezpiecznie przetransportowany na orbitę okołoziemską po udanym wystrzeleniu rakiety Proton-M w sobotę, 13 lipca. Sonda ma pomóc w wykrywaniu nowych galaktyk i identyfikacji masywnych czarnych dziur.

Misja Spektrum-Röntgen-Gamma, znana również jako Spektr-RG, jest wspólnym projektem rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos i niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Teleskop wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w sobotę, 13 lipca o godzinie 8:31. Wystrzelenie rakiety Proton-M nastąpiło ostatecznie po kilku tygodniach opóźnień. Próba rozpoczęcia misji Spektr-RG 21 czerwca została odłożona w związku z drenażem baterii rakiety. Roscosmos odroczył również drugą próbę, zaplanowaną na 12 lipca, z powodu potencjalnego problemu z boosterem.

 

Spektr-RG będzie nawigować w kierunku stabilnej orbity w przestrzeni zwanej punktem Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne dwóch dużych obiektów - Słońca i Ziemi - równoważą się wzajemnie. Taka lokalizacja pozwoli teleskopowi na prowadzenie obserwacji przy zużyciu minimalnej ilości paliwa. Roscosmos liczy, że Spektr-RG umożliwi odkrycie około 100 tysięcy nowych gromad galaktyk, 3 milionów masywnych czarnych dziur, dziesiątek tysięcy galaktyk tworzących gwiazdy i wielu innych typów obiektów.

W skład obserwatorium wchodzą dwa lustrzane teleskopy rentgenowskie ART-XC i eROSITA. Pierwszy z nich będzie badać wyższe poziomy energii promieniowania rentgenowskiego (do 30 keV), podczas gdy drugi jest zoptymalizowany dla zakresu energetycznego od 0,5 do 10 keV. Kiloelektronowolt (keV) jest jednostką odnoszącą się do różnicy potencjałów elektrycznych. Wartość 1 keV jest równa 1000 elektronowoltów (eV).

 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Roscosmos, teleskop ART-XC ma węższe pole widzenia i jest przeznaczony do patrzenia na obiekty o niższym zakresie energii niż eROSITA. Odpowiednia kalibracja obu instrumentów badawczych pozwoli zwiększyć wiarygodność zebranych wyników naukowych. Misja Spektr-RG ma zostać skalibrowana w ciągu 3 miesięcy, a następnie przyjdzie czas na przeprowadzenie pierwszych poszukiwań.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Czarnych dziur...

Czarnych dziur...

 

albo Nibiru... podobne albedo....

 

a ruskie ZAWSZE KŁAMLIWE som.... jak to żydy... wżenione w białorusińskie dziewice... za rozbiorów Polski... dziś UDAJĄCE też etruski

Skomentuj