Wyspy w Arktyce pojawiają się i znikają ze względu na zmiany klimatu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno informowano o tym, że Rosja wzbogaciła się o kilka nowych wysp w Arktyce. Jednak zdaniem tamtejszych naukowców nie może być to uważane za niezwykłe wydarzenie, ziemie te są słabo poznane, a pojawianie się i znikanie wysp występowało wcześniej ze względu na topnienie lodu i wiecznej zmarzliny.

Wcześniej media donosiły o odkryciu kilku wysp na Morzu Karskim, a także wykryciu kolejnych niedaleko archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. Według rosyjskich naukowców region arktyczny charakteryzuje się tym, że niektóre z wyspy po prostu znikają pod wodą. Za to inne przeciwnie, nagle się pojawiają.

 

Zanik niektórych wysepek jest związany z topnieniem zmarzliny, w której zostały one umieszczone. Topi się ona powoli i ukrywa wyspy pod powierzchnią wody. Tak było na przykład w przypadku Wysp Nowosyberyjskich. 

Oznacza to, że informowanie o nowych archipelagach jakie rzekomo weszły w skład Federacji Rosyjskiej to raczej zabieg propagandowy, bo wraz z zyskaniem wysp, nieuchronnie traci się wiele innych. Dowodzi to tylko tego, że Arktyka cechuje się dużą zmiennością.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BazyliszekSXtdi

No to jest wspaniały powód by

No to jest wspaniały powód by przyjebać nowy podatek dla polachów niech zabulą za uratowanie wysp w arktyce skoro i tak juz za wszystko płacą , apeluje do polityków i urzędników by wprowadzili jeszcze podatek od śniegu w zime od spadających liści z dzew i za każde dzewko jakie ludzie maja na podwórku za to że może rosnąć no i za światło słoneczne też wypadało by zabulić elytom hajs, aha  i za brak światła w nocy odpowiednia taryfa by się przydała. Trzeba zajechać właścicielom wielkich korporacji za to że zjebali nam klimat i zatruli żarcie oraz środowisko naturalne. Ogulnie to wszystkim żyje się coraz lepiej na świecie, zarówno ludziom jak i zwierzętom nie wspominając o drzewach, więc dziękujemy wam bardzo:)

Portret użytkownika gnago

oczywiście nie ma  znaczenia

oczywiście nie ma  znaczenia wynurzanie się Skandynawii zwolnionego spod obciążenia lądolodem. Dzieki tego Szkocja z przyległościami tonie tak samo jak nasz bałtycki brzeg się obniża z tym samym skutkiem. Tak i tam dalsze wyspy toną te bliżej kontynetu ogiś pokrytego kilometrowym lodem wynurzają się - z mielizn zamieniaja w wyspy

Skomentuj