Wyrzut koronalny, który uderzył w Ziemię, wywołał potężną burzę geomagnetyczną

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nastąpiło znaczące zintensyfikowanie zjawisk solarnych. Nie chodzi jednak o rozbłyski tylko o koronalny wyrzut masy (CME), powstały w wyniku erupcji włókna magnetyzmu 9 maja 2021 roku. Po trzech dniach doświadczyliśmy z tego powodu na ZIemi najsilniejszej burzy magnetycznej od wielu lat.

 

Słońce wyemitowało wielką chmurę plazmy, która doleciała w kierunku naszej planety. Komponent plazmy dotarł do Ziemi 12 maja i to uderzenie spowodowało najsilniejszą burzę magnetyczną ostatnich lat. Indeks fluktuacji magnetycznych wystrzelił w górę osiągając zdumiewająco wysoki poziom Kp7. Przy takich parametrach goemagnetycznych zorzę polarną można obserwować daleko na południe, w tym w Polsce.

Gdy plazma wyemitowana przy okazji CME, dotarła do Ziemi szybo wzrosła prędkość wiatru słonecznego. Napór naładowanych cząstek z poziomu średnio 320 km/s do 450 km/s i taki stan utrzymał się przez kilka godzin. Obecnie sytuacja się uspokoiła i napór plazmy mamy już za sobą. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Żydeusz Zmorawiecki

Zastanówcie sie co pleciecie

Zastanówcie sie co pleciecie bo z wyłaczeniem elektroniki przestanie działać wszystko: wodociągi, kanalizacja, nie będzie gazu, prądu, staną samochody , koleje, samoloty, nie będzie jedzenia. Nie bęzie niczego.

Portret użytkownika Quark

Czy Ty naprawdę chcesz się

Czy Ty naprawdę chcesz się cofnąć cywilizacyjnie o 200 lat ?? Jeśli tak to przyłącz się do amiszów czy mormonów i żyj sobie w XIX wieku , przy lampie nafowej , bez pralki itd. Zobaczymy jak długo wytrzymasz będąc zmuszony wszystko robić ręcznie łącznie z orką za koniem ! Nikt Ci nie broni chodzić pieszo , strzyc się nożyczkami i chodzić spać z kurami .. ale to , że Tobie się tak podoba to nie znaczy że wszystkim ! 

I jeszcze znalazło się 12 "apostołów" co tą głupotę poparlii - wstyd ! W głowę się punknij - może ból Cię otrzeźwi i przestaniesz katastroficznie filozofować .

Portret użytkownika ARAWILASSU

Powinieneś się zastanowić

Powinieneś się zastanowić zanim coś napiszesz  . Taki rozbłysk  nie tylko wyłączył by całą elektronikę  ale i  wiele serc ludzkich nie przeżyłaby tego z powodu naporu tej energii ... Dziś tyle ludzi żyje w takim permanentnym  stresie  że  nie jednemu serduszku  taka dawka energii mogłaby bardzo zaszkodzić ... 

A w ogóle co będzie przy przebiegunowaniu ...

Z wyrazami szacunku .

Skomentuj