Wypalenie zawodowe oficjalnie stało się chorobą w klasyfikacji WHO

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Syndrom wypalenia w wypełnianiu obowiązków zawodowych, przez wiele lat identyfikowany był jako zjawisko społeczne. Teraz jest już uznawany za jednostkę chorobową, której Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nadała kod ICD-11.

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy pracownicy, którzy czują zniechęcenie do dalszego świadczenia pracy w jakimś charakterze, będą mogli wziąć zwolnienie lekarskie, bez konieczności brania urlopu (często bezpłatnego) lub rezygnowania z pracy.

Za objawy wypalenia w pracy, uważa się ogólne poczucie wyczerpania, brak energii, negatywne nastawienie, ale także cyniczną postawę i zaburzoną efektywność pracy.

Aby lekarz mógł stwierdzić, że mamy do czynienia z syndromem wypalenia, muszą zostać zdiagnozowane trzy objawy: apatia, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności) oraz astenia (osłabienie).

Co ciekawe wytyczne WHO podkreślają, że diagnozując objawy wypalenia zawodowego, nie należy ich łączyć z takimi zaburzeniami, jak depresja czy nerwica. Chodzi bowiem wyłącznie o utratę zdrowia psychicznego, wynikającą z rodzaju wykonywanej pracy.

Wydaje się, że syndrom wypalenia tak czy inaczej jest pierwszym stadium depresji. Dobrze by było, żeby nie okazało się, że zdiagnozowanie tego schorzenia jest tak nieoczywiste, że finalnie niewielu ludzi będzie mogło skorzystać z L4, w celu podreperowania kondycji emocjonalnej.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika C.E.O

Wiadomo że dzisiejsza praca

Wiadomo że dzisiejsza praca to nie jest nic normalnego. Ludzie sa zmuszani do wielu dziwnych i przerarzających działalności. Urzędnicy są pod presją bo muszą wymuszać te absurdalne przepisy , niektórzy widza co się dzieje. Cała państwówka została przekształcona na organy dojenia i represji. Sądownictwo i wojsko to samo, system edukacji wypuszcza na świat ludzi upośledzonych. Wychodzisz ze szkoły a w domu dalsze głupianie telewizorek. Władza stwarza nowe problemy celowo by zwiększyć swoją kontrolę. To było dawno temu wałkowane w internecie dla foliarzy, gdy normalni ludzie chodzili grzecznie na wybory bo przecierz jest demokracja. Od upadku komuny mineło wiele lat i w tym czasie po malutku polacy zostali zupełnie ograni. majątek narodowy rozszabrowano, wszystko zabrano, co było wspólnotą , a teraz biorą się za prywatne mająteczki. Takie ustawy się powymysla że polacy się pozesrywają finansowo. Ja pójde z torbami to wiem, bo oni ci polityczni dobrodzieje stworzą takie warunki do życia jakich najdawniejsi górale nie pamiętają. Ale wiem że nie będe sam bo jak już mówiłem pójdziecie z torbami ,a tu zostanie młoda ukraina do zapieprzania na panów , starych dorżnie służba zdrowia, młode zostaną wysterylizowane jak zwierzęta. Może jakiś mały konflikt zbrojny polski męszczyzna podjudzony telewizyjnie chętnie poleci oddać krew za polityczne dyrdymały pana w garniturku, i co już będzie was mniej. Te piece na wsiach węglowe trzeba zlikwidować żeby starzy ludzie ci co mają mało renciny pozdychali z zimna przecierz taki polityk on ma w dupie starowine. W telewizji pokażą że pan premier zrobił zakupy staruszce w biedronce :)  Zaraz będzie nagonka w tv w stylu "dusimy się" trzeba coś z tym zrobić. Telewizorek potrafi stworzyć głębokie poczucie zapotrzebowania na cokolwiek w świadomości obywateli.  W takim bagnie nie trudno o wypalenie zawodowe czasem człowiek zatrzyma się na chwilę i pomyśli co robię, czy to ma sens, kim ja jestem, czy jestem potworem z pałką lub długopisem w swej ręce. I w końcu czy jestem jeszcze człowiekiem. To najważniejsze pytanie w dzisiejszych czasach.

Portret użytkownika Damian Mszalny

Katolicką jogę Czyli co, że

Katolicką jogę Smile Czyli co, że ustawiasz się w jakiejś dziwacznej postawie ciała, jednocześnie koncentrujesz się na powtarzaniu mantry z koralikami, popadasz w trans , w inny stan świadomości, wielu twierdzi że jest to pewnego rodzaju brama , czy to nie w ten sposób otwiera się kanały do różnorakiej komunikacji z duchami ? Podobno wielu ludzi zostało zniszczonych poprzez takie praktyki.

Strony

Skomentuj