Wynaleziono laser który może służyć do ochrony Ziemi przed niebezpiecznymi asteroidami

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Naukowcy z University of California w Stanach Zjednoczonych zdołali stworzyć w warunkach laboratoryjnych, wiązkę laserową, która może w przyszłości niszczyć lub zmieniać trajektorię lotu zagrażających Ziemi asteroid.

 

Instalacja nazywa się Directed Energy System for Targeting of Asteroids and Exploration w skrócie DE-STAR. Odpowiednie doświadczenia potwierdzające przydatność technologii przeprowadzono na kamieniach bazaltowych. Ich podgrzewanie za pomocą lasera spowodowało, że materiał skalny zaczął się rozkładać.

 

Gdyby strzelano do jakiegoś kosmicznego gruzu teoretycznie powinno to wpłynąć na masę obiektu, a na skutek jej zmiany i gazów emitowanych podczas ogrzewania, obiekt może trwale zmienić tor lotu.

Aby jedna ta obiecująca technologia stała się rzeczywistą linią obrony Ziemi minie jeszcze dużo czasu. Miejmy nadzieje, że mamy go odpowiednio dużo, aby odpowiednio przygotować się na sprostanie wyzwań jakie dla ludzkości powstają na skutek kosmicznych zagrożeń.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Xerxes

Trochę spóźniony news, WP

Trochę spóźniony news, WP informowała o tym pod koniec zeszłego tygodnia. Najciekawsze jest to, że dopiero teraz coś takiego wymyślili gdy wg. jednej z wielu teorii oszołomów od końca świata głosi że niby jakaś asteroida ma spaść na ziemię w okolicach 15-28 września. Znając życie będzie jak w wielu poprzednich "końcach świata" czyli nic się nie stanie jednak do puki nie miniemy tego terminu niczego nie można być pewnym bo obserwujemy znikomą ilość tego typu obiektów. NASA oczywiście dementowała ale jakoś meteorytu który walną w czelabińsku nie wykryli a narobił szkód. 

Skomentuj