Wylesianie może spowodować niedobory ryb słodkowodnych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wiadomo od dawna, że znikanie lasów stwarza problemy dla zwierząt. Kurczą się ich habitaty, a mniejsze połacie absorbujących CO2 drzew to też większa szansa na intensyfikację niekorzystnych zmian klimatycznych. Według nowego badania, wylesianie powoduje też mniejszą ilość pożywienia dla ryb, co prowadzi do drastycznej redukcji ich populacji.

 

 

Naukowcy z Cambridge University zidentyfikowali nieoczekiwany związek między utratą roślinności w okolicy jeziora Daisy w kanadyjskim Ontario a załamaniem populacji jednego z miejscowych gatunków ryb. W połowie lat dziewięćdziesiątych wystąpiła tam katastrofa ekologiczna. Roślinność w okolicy została zniszczone przez kwaśne deszcze. Do teraz trwa odbudowa drzewostanu, ale zniwelowanie tych strat potrwa jeszcze przez dziesięciolecia.

 

Okazało się, że brak drzew silnie wpływa na populację okoni żółtych (Perca flavescens). Naukowcy odkryli, że w miejscach, gdzie były drzewa, ryby są grubsze, dłuższe i silniejsze, a tam gdzie ich nie było są znacznie mniejsze, a zatem jest znacznie mniej prawdopodobne, aby przetrwały a tym bardziej pozostawiły potomstwo.

Źródło: freeimages.com

Zdaniem uczonych odpowiada za to dieta ryb. Las jest dostarczycielem wielu bogatych substancji organicznych. Odpady biologiczne stanowią pożywkę dla bakterii, zooplankton zjada bakterie a ryby jedzą plankton i koło się zamyka. Jeśli brakuje tylko jednego z tych elementów to wszystko ulega zaburzeniu.

 

Prawidłowości zauważone dzięki badaniom jeziora Daisy z pewnością mają zastosowanie również do innych miejsc, w których prowadzi się intensywne wylesianie. Uważa się, że ryby słodkowodne odpowiadają za około 6% światowego spożycia białka zwierzęcego.

 

 

Na podstawie : CityLab

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Medium

A tymczasem w Polsce i ryb i

A tymczasem w Polsce i ryb i mięsa klienci nie nadążają wykupować, a wędkarze wędkują dla przyjemności i wypuszczają złowione spowrotem, albo... wyrzucają w całkiem dowolnych miejscach, np. w parkach:

 

Skomentuj