Kategorie:
Lasy na ziemi znikają w zastraszającym tempie. Obecnie pokrywają ponad 30 proc. powierzchni lądu. Nie sposób przecenić ich znaczenia dla ludzi i zwierząt. Niszczenie gruntów leśnych przez człowieka stanowi jedną z największych sił w globalnych zmianach środowiska zaburzających ekosystemy i obieg wody w środowisku. Czy można jeszcze coś z tym zrobić?
Wylesianie to poważny problem. Do niedawna miało miejsce szczególnie w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Obecnie ten problem rozszerzył się na inne kontynenty. Skutkiem tego największe na świecie lasy deszczowe w Amazonii, zwane "płucami Ziemi", tracą zdolność do pochłaniania gazów cieplarnianych
Wylesianie odbywa się z wielu przyczyn, głównie z powodu komercyjnego wyrębu drewna i niekontrolowanych pożarów. Ta barbarzyńska metoda jest traktowania jako sposób powiększania terenu dla rolnictwa, hodowli bydła, przemysłu oraz budownictwa mieszkaniowego. Co można zrobić aby zatrzymać to szaleństwo?
Najprostszym rozwiązaniem jest sadzenie nowych drzew. Chociaż ogromny wysiłek związany z taką akcją pomógłby złagodzić problemy wylesiania, nie jest w stanie ich rozwiązać. Powrócenie do stanu pierwotnego lasów sprzed karczowania zajmie od 60 do 100 lat. Zalesianie w Europie czy Ameryce nie zapobiegnie zatem zanikowi ekosystemów lasów tropikalnych, będących domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Aby to jednak miało sens potrzeba ograniczenia ilości wycinanych drzew. Każdy z nas może się do tego przyczynić zmieniając swoje przyzwyczajenia. Na przykład papier powinien zacząć być traktowany jako zasób odnawialny i nie powinien być marnotrawiony jak to ma miejsce obecnie.
Niewątpliwie najwięcej papieru marnotrawi wszechobecna biurokracja. Dodatkowo wymusza ona na ludziach produkowanie gór papieru, która uruchamia produkcję Himalajów z papieru. Na szczęście z tym trendem pomaga walczyć coraz powszechniejsza digitalizacja.
Cyfrowe archiwa dokumentów na przykład jak te oferowane przez firmę www.primesoft.pl umożliwiają stopniowe ograniczanie zużycia papieru w obrębie swojego przedsiębiorstwa. Coraz większe upowszechnienie podpisu elektronicznego i fakt akceptowania go przez urzędy, daje pewną nadzieję na przyszłość w zakresie ograniczenia zużycia papieru i jednocześnie zaspokojenie apetytu hydry biurokracji na produkcję nowych dokumentów.
Jednak papier to nie wszystko.Jest jeszcze budownictwo, która to branża od zawsze korzysta z drewna. Jednak według ekspertów z WWF, głównym czynnikiem wylesiania jest ekspansja rolnictwa. Może to niepokoić bo ludzi na Ziemi przybywa i wraz z nimi zwiększa się presja na produkcję żywności.
Te niepokojące konkluzje skłoniły ekspertów WWF do zwrócenia na to uwagę. Wezwali oni rządy na Ziemi do pilnego podjęcia niezbędnych środków w zakresie ochrony rezerwatów przyrody. Jeżeli obecna sytuacja nie ulegnie zmianie, do roku 2050, ubędzie aż 230 mln hektarów lasu. Oznacza to, że ludzkość, zamiast terraformować Marsa na podobieństwo Ziemi, może zmienić ją szybciej w obecnego Marsa.
Ocena:
Opublikował:
admin3
Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl |
Komentarze
Skomentuj