Wylesianie Amazonii może poważnie wpływać na globalny klimat

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Ekolodzy biją na alarm, największy las naszej planety, Amazonia, znika na naszych oczach. W ostatnich latach skala wylesiania tego ogromnego obszaru leśnego przybrała przerażającą skalę.

 

Aktywiści ekologiczni za grabieżczą politykę leśną winią przede wszystkim rząd Brazylii. Ich zdaniem kraj ten prowadzi bardzo wiele projektów infrastrukturalnych dbając o to, aby nie tworzyć zbyt wielu obszarów ochronnych. To strategia zupełnie odwrotna od tej, jaką mamy w naszym kraju, gdzie rozmaite programy typu Natura 2000 skutecznie blokują rozwój infrastruktury utrudniając budowę dróg lub innych inwestycji, które mają służyć ludziom. Ekolodzy często zapominają, że ludzie też mają prawo do życia. Ważne jest po prostu, aby postawy takie nie prowadziły do skrajności w jedną lub druga stronę. Wydaje się, że w Brazylii zaszło to za daleko na niekorzyść przyrody.

Ekolodzy twierdzą, ze tamtejsze prawodawstwo w zakresie wylesiania dżungli amazońskiej jest tak niejasne, że niektórzy potrafią znaleźć w nim luki i dokonują bezprecedensowych grabieży zasobów leśnych. Dążenia aktywistów do spowolnienia tempa znikania Amazonii wspierają rdzenni mieszkańcy dzisiejszej Brazylii. Indianie stanowią tylko 1% populacji, ale żyją na obszarze stanowiącym 12% powierzchni tego kraju. Rząd brazylijski znajduje się między przysłowiowym młotem a kowadłem. Z jednej strony, aby utrzymać wzrost gospodarczy trzeba budować, a z drugiej niezbędne jest przestrzeganie praw Indian i sprostanie wymaganiom ekologów.

 

Niektórzy specjaliści sugerują, że wylesianie Amazonii to nie jest problem brazylijski tylko światowy. Ten ogromny las akumulował dużą ilość wilgoci. Jego znikanie powoduje, że więcej wody pozostaje w atmosferze. Prowadzi to do rozmaitych anomalii takich jak wielkie nagłe powodzie po anormalnych opadach lub bezprecedensowe susze w innych częściach globu. Oznacza to, że znikanie Amazonii odczujemy wszyscy na własnej skórze.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

"Ekolodzy często zapominają,

"Ekolodzy często zapominają, że ludzie też mają prawo do życia" .. do życia? To te infrastruktury to to jest życie? To jest śmierć. Martwy beton, w dodatku zasłaniający ziemię na której już nic nie wyrośnie przez dłuugi czas, beton który nie da pożywienia ani schronienia żadnemu mieszkańcowi tego lasu. Jak tylko pojawi się droga przez środek lasu to zaraz przy tej drodze pojawią się śmieci, stare opony, opakowania po olejach silnikowych, gruzy pobudowlane, farby, kleje, kolorowe zużyte prezerwatywy i inne niebiodegradowalne syfy .. z czasem pojawią się odnogi od tej drogi i przy każdej znów będą podobne śmieci .. następnie przy drogach pojawią się działki na sprzedaż, ludzie je kupią, pobudują na nich kolejne infrastruktury i wyrzucą do lasu kolejne śmieci, albo zbudują na tych działkach firmy generujące niekończący się potok śmieci .. które oczywiście wylądują w lesie, albo w śródleśnym strumieniu .. zwierzyna w lesie się potruje, będzie też regularnie rozjeżdżana na sieci dróg, niejeden sobie do niej postrzela dla sportu albo dla trofeum, co by sobie łeb jaguara nad drzwiami powiesić, ale co tam .. to jest przecież nasze życie, nasza cywilizacja i nasz postęp, mamy do tego prawo, co nie?? .. z czasem dróg i infrastruktur będzie coraz więcej, więcej ludzi się tam osiedli, no bo to przecież taka atrakcyjna okolica, sama natura dookoła Biggrin .. ale las powoli zamieni się w śmietnik, rośliny zostaną wycięte, zwierzyna wybita a jak Indianie będą protestować to się ich zamknie w rezerwacie .. kontynuację znacie.
Aha .. zapomniałem o całej gamie atrakcji akustycznych, czyli potocznie mówiąc hałasie, jaki ludzie mają w zwyczaju generować dzięki swoim urządzeniom, infrastrukturom i mordom .. to się dopiero Amazonia zdziwi jak to usłyszy.

Portret użytkownika eva11

PYTAM SIE GDZIE  TERAZ JEST

PYTAM SIE GDZIE  TERAZ JEST TE SLAWNE G...PEASE,................TE WASZE WYPOWIEDZI ,A KAZDY TO CO NOWY LAPTOP,SMARTFONE ,ZACHWYCA SIE CO NOWA TECHNOLOGIA ..
OBLUDNICY ,UDAJECIE ,ZE WAS TO CO KOLWIEK OBCHODZI ..
JEDEN RUCH ,I WRACAMY DO NORMALNOSCI .,JAK WAM TAK ZALEZY NA BOGACTWIE ,TO TRZYMAJCIE TA SWOJA KASE NA KONCIE ,NIE KUPUJCIE ;TV Z HD....BO WASZE MUZGI NIE BEDA NIGDY NORMALNIE FUNKCJONOWAC ,NIE BADZCIE TAK LENIWI ,ZEBY ODGRZEWAC  DANIA W MIKROFALI ,NIE KUPUJCIE GOTOWEGO GMO W PLASKITU ,SPRAWDZAJCIE SKLAD NA ETYKIETACH ,JEST WIELE TEGO ZEBY WYMIENIAC ..
ZADNA TO EKONOMIA KUPIC TWARDY DYSK ZAMIAST PAPIEROWEGO ZESZYTU,LUB JAJKA W SKORUPIE NIZ W SPRAJU ,KTO WAM TO WMAWIA ,ZE TO JEST LEPSZE .....
ATOM LEPSZY OD WEGLA ,NORMALNY CZLOWIEK TAK MYSLI ?
 DEMOLUJECIE SWIAT ,ZABIJACIE LUDZI ZWIERZETA I ZIEMIE ,
WIEM ,ZE NERWY NIC NIE DAJA ,ZE TRZEBA WYBACZAC WROGOWI ,ZE TRZEBA ROZUMIEC KAZDE ZLO ,ALE NIE MOGE ZROZUMIE TAKICH TEPYCH LUDZI ,KTORZY TYLKO MAJA W GLOWIE SWOJE ZACHCIANKI ,A DLA LENISTWA MOGA ZABIC WSZYSTKO WKOLO SIEBIE ..
 

Portret użytkownika SurvivorMan

"...Ekolodzy często

"...Ekolodzy często zapominają, że ludzie też mają prawo do życia..." - co nie znaczy, że ludzie mają prawo zabierać dom i życie innym gatunkom, zamieszkującym tą piękną planetę!!! A tak to się właśnie odbywa... Prawo do życia, kosztem życia innych - typowa cecha organizmów zwanych pasożytami!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika wowk

kot skrzydlaty jedyna prawda

kot skrzydlaty jedyna prawda pokazana w tym filmie (szacun za zdjecia) to fakt ze wszelke bogactwa naszej kulki naleza do syjonistow a oni jak wiadomo maja w zadzie czy sie zmienie czy sie nie zmienie powiem wiecej:oni maja zamiar wprowadzic ta zmiane i idzie im to przednio....zeby na atakama czy saharze spadl snieg?ciekawe "naturalne zjawisko"....amazonska to kiedys byla puszcza popatrz sobe teraz na zdjecia satelitarne.....chyba nie musze nic wecej dodawac

Portret użytkownika kot skrzydlaty

Owszem, końcówka nieco

Owszem, końcówka nieco tendencyjna, wszak nie można zamienić łąk, lasów i ekosystemów na wiatrakowe farmy i pola lusterkowe, bo to strzał w stopę..
 
W drugą stopę strzelamy budując obozy koncentracyjne dla Naszego Pożywienia.. 

Portret użytkownika SurvivorMan

Zgadzam się z Tobą i również

Zgadzam się z Tobą i również polecam ten film... Choć zapatrzonym w nowoczesność dzieciom iPhone-a, tabletów i super samochodów, lubiącym zapach pieniądza bardziej niż zapach lasu, i tak nie przemówi on do rozumu. Oni mają swoje zabawki i tylko to się dla nich liczy...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj