Wykryto pierwszą wędrującą czarną dziurę. Obiekt mknię przez Drogę Mleczną

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

„Wędrujące czarne dziury” to koncept który może wywołać spory niepokój. Olbrzymia studnia grawitacyjna pochłaniająca i rozrywająca wszystko na swojej drodze jest zrozumiale niepokojąca. Zdaniem naukowców jeden z takich kosmicznych "podróżników" znajduje się w naszej rodzimej galaktyce Drogi Mlecznej. Szczegóły nowego odkrycia zostały omówione w artykule naukowym w czasopiśnie Astrophysics.

Vivienne Baldassare, ekspertka ds. czarnych dziur z Washington State University, w wywiadzie dla Science Alert, powiedziała o kulisach tego odkrycia. Doszło do niego dzięki pracy międzynarodowego zespołu astronomów, którzy korzystając z Kosmicznyego Teleskopu Hubble'a znaleźli pierwszą znaną wędrującą czarną dziurę. Jest to obiekt o masie gwiazdy, położony 5200 lat świetlnych od Ziemi.

 

Odkrycie jest wynikiem dziesięcioletniej pracy, która rozpoczęła się w 2011 roku, w ramach Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) i Microlensing Observations in Astrophysics (MOA). Zarejestrowano wówczas zdarzenie, nazwane MOA-2011-BLG-191/OGLE-2011-BLG-0462, które osiągnęło swój szczyt 20 lipca 2011. Następnie, zespół astronomów kierowany przez Kailasha Sahu postanowił zbadać te sprawę.

Wykorzystując mikrosoczewkowanie grawitacyjne – detekcję krzywizny czasoprzestrzeni, która pojawia się, gdy słaby obiekt z polem grawitacyjnym przechodzi przed odległą gwiazdą – badacze wykonali osiem oddzielnych obserwacji MOA-11-191/OGLE-11-0462. Kiedy Sahu i jego zespół przeanalizowali te dane, zrozumieli że dane, wskazują raczej na czarną dziurę niż na gwiazdę. Zmiany w świetle za obiektem, pozwoliły na obliczenie masy i kierunku ruchu obiektu, jak również ustalić, że MOA-11-191/OGLE-11-0462 ma masę około 7,1 razy większą od naszego Słońca i pędzi przez Drogę Mleczną z prędkością 45 km na sekundę.

 

Jest to pierwsza zaobserwowana przez naukowców czarna dziura tego typu co pozwoliło badaczom na wysnucie kilku hipotez. Ich niezwykłe tempo poruszania się tego obiektu, to rezultat eksplozji supernowej, która "wykopała" osobliwość w przestrzeń kosmiczną. To imponujące odkrycie, którego ukazuje nowe zastosowanie dla instrumentów i  granic możliwości teleskopu Hubble'a. Biorąc pod uwagę, że w całej naszej galaktyce, mają znajdować się miliony takich czarnych dziur, bez wątpienia, jest to bezcenna wiedza.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika wodzu

Dla mnie Czarne dziury to

Dla mnie Czarne dziury to wymysł jakiegoś żyda na wózku :) spoko jak wyjaśnić to zjawisko :) spoglądasz przez Judasza w drzwiach to ten ktoś jest krasnoludkiem ? po prostu soczewka grawitacyjna która zagina światło i nic po za tym :)

Portret użytkownika Sebastiann

Apel do rodziców !

Apel do rodziców !

Nie posyłajcie dzieci na Uniwersytet Wrocławski bo ta uczelnia produkuje takie M@tisy które plotą o jakiś czarnych dziurach. Jedyne czarne dziury jakie widział i zna to czarne dziury kolegów z Erasmusa Wink

Portret użytkownika Janek Kowid

Tak nie można, przecie od

Tak nie można, przecie od dawna wiadomo że naukowcy nie na darmo tracą włosy z głowy. Łyse pały naukowców z tego filmu powstały na skutek intelektualnego wysiłku włożonego w ochronę zdrowia i walkę z morderczą zarazą. Jak można tak bezczelnie oczerniać najwybitniejsze umysły w naszym kraju, to jest skandaliczne. Ci zacni panowie są ikonami uczciwości oraz lojalności wobec narodu polskiego. Jakieś tam dane i jakieś statystyki czym one są wobec tego że naukowcy spać nie mogą co noc. Gdyż bardzo martwią się o zdrowie polaków, czy wyobrażacie sobie jak potworny to stres. Grosza złamanego nie wezmą od big farmy, patriotom bardzo zależy na zdrowiu waszych dzieci i żon. To jest jawna myślo zbrodnia aby podważać tak znamienite autorytety telewizyjne. Polacy wykonujcie wszystkie polecenia z telewizji oraz każde zalecenie urzędników gdyż tylko to mogło by was uratować. Wstrzyknijcie sobie czym prędzej wspaniałe preparaty zdrowotne, jak jeszcze jest za darmoszkę. Wtedy taniej wasz wszystko wyjdzie i dodatkowo w biedronce możecie wtenczas zrobić większe zakupy smalcu w kostce bo jest taniej a smalczyk jest przedni. Miłego głosowania oby następna ekipa była dla was lżejsza, w co wątpimy ale nadzieja umiera ostatnia. Pozdrawiamy ruskich troli i foliarzy.

 

Skomentuj