Wykryto pas antymaterii wokół Ziemi

Kategorie: 

Aaron Kaase/NASA/Goddard

Nowo odkryty pas antymaterii krąży wokół Ziemi i paradoksalnie może być najlepszym przyjacielem astronauty . Pas, który składa się z antyprotonów znajdujących się w pułapce ziemskiego pola magnetycznego kilkaset kilometrów nad powierzchnią planety, może ostatecznie stać się kluczowym źródłem paliwa dla misji wyruszających poza układ słoneczny.Naukowcy analizując dane z satelity PAMELA (Payload for Antimatter/Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics) , wspólnej misji naukowców z Włoch, Niemiec, Rosji i Szwecji, ogłosili wyniki 26 lipca na arXiv.org i 20 sierpnia w Astrophysical Journal Letters.


"Wyniki są wiarygodne i są zgodne z modelami, które wcześniej zakładano," mówi James Bickford, starszy członek personelu technicznego w Laboratorium Draper w Cambridge, Massachusetts, który nie był częścią badania.


Jego własne badania przewidują, że inne planet, w tym Jowisz, Saturn, Neptun i Uran, powinny mieć podobne pasy antyprotonów. Saturn może generować największą liczbę antyprotonów ze względu na interakcje pomiędzy promieniowaniem kosmicznym (energetyczne cząstki z kosmosu) i planetarnymi pierścieniami lodowymi.

 

Antyprotonów są to cząstki o tej samej masie jak bardziej znane protony , ale o przeciwnym ładunku. Polował na nie zespół PAMELA. Przeanalizowano dane zebrane przez urządzenie w okresie od lipca 2006 do grudnia 2008 r. czyli w ciągu pierwszych 850 dni swojej misji naukowej.

 

Naukowcy, tacy jak m.in. Alessandro Bruno z Uniwersytetu w Bari we Włoszech i INFN w Bari, koncentruje się na regionie znanym jako Anomalia Magnetyczna na Południowym Atlantyku, gdzie wewnętrzny pas promieniowania Van Allena jest najbardziej zbliżony do powierzchni planety, a gęstość cząstek napotkanych przez satelitę będzie prawdopodobnie najwyższa. Na swojej niskiej orbicie Ziemi, PAMELA regularnie przeczesuje ten rejon.

Zespół zidentyfikował 28 antyprotonów o energii kinetycznej pomiędzy 60 mln oraz 750 milionów elektronowoltów. Ta liczba jest znacznie wyższa niż naukowcy spodziewali się zobaczyć ze strony promieniowania kosmicznego napierającego w kierunku Ziemi z odległych zakątków galaktyki.Antycząstki pojawiają się, tworząc cienki pas wokół Ziemi, Wirując wokół linii pola magnetycznego Ziemi i odbijając się pomiędzy planetarnymi biegunami magnetycznymi. Pas, który rozciąga się od kilkuset do około 2000 km nad Ziemią ", stanowi najbardziej obfite źródło antyprotonów w sąsiedztwie Ziemi," mówi Bruno .

Większość antyprotonów pochodzi z antyneutrin, które generowane są podczas gdy energetyczne promienie kosmiczne uderzają w górnej warstwy atmosfery dziesiątki kilometrów nad powierzchnią Ziemi, mówi Bruno. Antyneutrina uciekają do atmosfery i rozpadają się do antyprotonów na znacznie większych wysokościach. Pary protonów i antyprotonów są również wytwarzane bezpośrednio w trakcie kolizji promieni kosmicznych z atmosferą. Antyprotony zwykle gromadzą się kilkaset kilometrów nad Ziemią, gdzie zwykła materia jest tak rzadka, że jest mało prawdopodobne, aby spotkać się z odpowiednikami tych cząstek - protonami co niszczyłoby je nawzajem po kontakcie.

Zmiany w energii cząstek w pasie mogą pomóc zweryfikować i skalibrować modele, które próbują ocenić wpływ na środowisko naturalne Ziemi rozbłysków i wybuchów powodowanych przez Słońce, dodał Bickford.


Antyprotony w pasie mogą pewnego dnia być zbierane jako paliwo misji podróżującej daleko poza Układ Słoneczny, twierdzi Bickford. Najlepsze koncepcje napędu antymaterii wymagają, aby gromadzić i izolować antyprotony. W odpowiednim momencie, antyprotonów będą mieszać się z protonami i niszczyć je produkując wysokoenergetyczne naładowane cząstki do napędzania statku. Liczba antyprotonów potrzebnych dla takiego napędu jednak, przekracza ilości w nowo odkrytych pasach i jest nawet znacznie większą od ilości krążącej w pasie, który może okrążyć Saturna, mówi Bickford .

"Antyprotony są niezwykle kosztowne i trudne do produkcji i przechowywania na Ziemi", a nawet najpotężniejsze zderzacze hadronów mogą produkować i więzić tylko nanogramy antymaterii każdego roku, dodaje Bickford . Dlatego antyprotony w pasie są prawie bilion razy bardziej wartościowe niż diamenty."

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika NEDDON

Tak Roni ! Ten caly chaos to

Tak Roni ! Ten caly chaos to chmura fotonowa ! Wszystko sie zmienia, rownierz nasze cialo,mozg,nasze myslenie. Wchodzimy w cos nowego i nasza cala materia, takze nasze cialo, walczy i przygotowywuje sie. Dlatego jestesmy zdolowani, zmeczeni, brak koncentracji, niepokoj itd itp. Jedni przechodza to latwiej, inni maja rozne problemy zdrowotne. Co do ezoteryki : zapomnielismy, ze nazwalismy to SFEROLOGIA ( bardzo dobrze sformulowane przez ILLUMIGENA) Mam nadzieje ze bedzie to Nowa Nauka :).

Pozdrawiam Smile

jestem NIKT

Portret użytkownika Roni Tornado

Tropcheus, Ezoteryka zajmuje

Tropcheus, Ezoteryka zajmuje się rozwojem duchowym- to tak w wielkim skrócie.Możliwe, że jestem rozkojażona jakaś od niedawna, bo następują wewnętrzne zmiany i jestem taka rozbita. A od kiedy dostrzegasz te rozkojarzenie u mnie ?

Portret użytkownika tropheus

Nie napisalem ze ezoteryka

Nie napisalem ze ezoteryka iest wyznaniem lub wiara to po pierwsze, a ,,prosze wytlumacz mi czym jest'' - ezoteryka [nie szukaj w moim pytaniu podtekstow ] A co do tego ze sie z Toba cos dzieje widze po wpisach na forach i postach [rozkojarzenie]

Portret użytkownika tropheus

Dzien dobry Echnatonie u mnie

Dzien dobry Echnatonie u mnie coraz lepiej co do postu to prawda ,a co do tych banknotow jest to interesujaca informacja.Nie jestem ezoterykiem ,wyznawca konkretnej religi [wyjasniam nie ma tu podtekstow ] po prostu informacje zaczely do mnie same przychodzic co bym nie czytal slyszal ukladalo sie to w jedna calosc ,az stwierdzilem WSZYSTKO I NIC mowi o tym co nastapi dopiero potem zaczalem szukac w necie [przepowiednie itd].No bo z kad wiem to co wiem i mam podobne zdanie co niektorzy z znz skoro nie wiem nic na temat ezoteryki new age itd dla mnie te informacje byly wszedzie i nigdzie to zalerzy jak sie patrzy.Te rysunki na banknotach sa moze dla podobnych do mnie nie ,,zrzeszonych'' a budzacych sie i zbieg okolicznosci ze wlasnie ostatnio franek tak skoczyl wiec wzbudzilo to zainteresowanie ta waluta no i prosze ktos sie czegos tam dopatrzyl .

Portret użytkownika NEDDON

Dobry wieczor :) Czytam

Dobry wieczor :)Czytam wszystkie posty i spekuluje nad kazdy wypisanym Waszym slowem i sie zastanawiam czy my czasem nie zwariowalismy:).Moja odpowiedz brzmi : NIE ! Przynajmniej JA nie zwariowalem:) Teorii roznych jest coraz wiecej i wiecej. Jedni sie przygotowywuja, inni olewaja, a jeszcze inni wysmiewuja sie z tych pierwszych i coraz wiecej grup powstaje ktore miedzy soba walcza na slowa i szable, granaty bomby i armaty.Dla mnie jest jasne jak slonce, ze nie tylko franki szwajcarskie cos ukrywaja, ale i dolary i inne tez i COS w tym jest !Jestem ezoterykiem i wielu z Was to juz wie. Powiem krotko :Ezoteryka mowi juz od wielu lat o pewnej chmurze miedzygalaktycznej do ktorej wpadnie nasz uklad sloneczny. Kiedy o tym opowiadalem, wysmiano mnie. OK ! Prosze bardzo. NO PROBLEM. Ale kiedy NASA i inne agencje to dzisiaj potwierdzaja, to nagle wszyscy wierza w to, ze cos naprawde sie dzieje. Problem jest w tym, ze ja to wiedzialem 8 lat temu i z tego powodu tez, jestem o 8 lat do przodu wzgledem tych co sie z tego smiali:-) Mozna by tak pisac i pisac i pisac... ale, sami wiecie jak to jest z tym zwierzeciem co sie nazywa CZLOWIEK. Pozdrawiam :-)  

jestem NIKT

Strony

Skomentuj