Wykryto fale grawitacyjne, Betelgeza mogła zmienić się w supernową

Kategorie: 

NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona, Tucson), J. Morse (BoldlyGo Institute, New York)

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o tajemniczym zachowaniu Betelgezy – jednej z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie. Astronomowie zauważyli, że gwiazda straciła na jasności. Teraz dowiadujemy się o wykryciu fal grawitacyjnych, pochodzących z okolic gwiazdy. Czy to oznacza, że Betelgeza już wybuchła?

 

Wykryto fale grawitacyjne, które mogą wskazywać na to, że Betelgeza eksplodowała i zmieniła się w supernową. Fale grawitacyjne powstają podczas kolizji gwiazd neutronowych i czarnych dziur, a czasami również z nieznanych nam przyczyn. 14 stycznia, detektory LIGO i Virgo wykryły fale grawitacyjne, pochodzące z tego samego obszaru nieba, na którym znajduje się słynna Betelgeza. Przypadek?


Betelgeza to czerwony nadolbrzym z gwiazdozbioru Oriona. Z obserwacji wynika, że gwiazda znajduje się przy końcu ewolucji i w niedalekiej przyszłości, tj. w ciągu 100 tysięcy lat, powinna wybuchnąć jako supernowa. W skali kosmosu to naprawdę niewiele, a po wykryciu fal grawitacyjnych zaczęto mówić o możliwej eksplozji Betelgezy.

Astronomowie przypominają, że Betelgeza to gwiazda zmienna półregularna, a jej jasność może ulegać zmianie. Z kolei fale grawitacyjne mogą pochodzić od zjawisk zachodzących w dalekim kosmosie i niekoniecznie muszą być związane z Betelgezą. Istnieje również możliwość, że była to fałszywa detekcja, spowodowana błędem.

 

Naukowcy bardzo sceptycznie podchodzą do najnowszych doniesień, dotyczących Betelgezy. Jednak nikt nie ukrywa, że chciałby już dziś zobaczyć spektakularną eksplozję supernowej, która tygodniami lub miesiącami będzie świeciła na naszym niebie w dzień i w nocy niczym Księżyc w pełni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

@Dymski 

@Dymski 

"Bo fala grawitacyjna kurczy przestrzeń, a nie porusza się w przestrzeni, w przeciwieństwie do fotonow "

.. z falami grawitacyjnymi stojącymi mamy do czynienia przy każdym obiekcie masowym, tj. posiadającym cechę masy spoczynkowej,..czyli obiektem od kwarka do czarnej dziury,..  w przypadku ziemi z falę grawitacyjnę stojącą dla wszyskich obiektów masowych ją tworzących i będących w jej polu grawitacyjnym,.. o wypadkowej przyśpieszenia wartości 9,81 [m/s^2],.. która jest złożeniem sfalowanego eteru poruszającego się w cyklu z krańców pola do srodka masy ziemi ruchem przyśpieszonym a od srodka ziemi do krańców ruchem opóznionem,.. czemu oraz to co dzieje się z kwantami eteru w tym cyklu tutaj pozwolę sobie pominąć...

... natomiast przy wybuchu gwiazdy nie mamy do czynienia z falą grawitacyjną, a  jedynie z rozprzestrzenianiem się po eterze, po czasoprzestrzeni impulsu energetycznego oraz rozprzestrzenianiem się plazmy powybuchowej,.. nie mającym wpływu na rych eteru, czasoprzestrzeni,.. co piszesz...ale impuls energetyczny nie kurczy kwantów eteru, czasoprzestrzeni,.. a odwrotnie  rozszerza ją, spłaszczając fale poszczególnych czasoperzestrzennych kwantów eteru, tym samym wydłużając drogi  fotonów i neutrin liczonych, czy mierzonych, po euklidesie" przez które przebiega ten energetyczny impuls...co w końcowym efekcie daje pozór spowalnienia stałej prędkości w naszej rzeczywistości, przy drodze liczonej, mierzonej po euklidesie ...tak że sam impuls egergetyczny jest postrzegany, rejestrowany na ziemi wcześniej niż postrzeganie, rejestracja cząstek bezmasowych , fotonów i neutrin...że o samych cząstch masowych, od kwarków po jony nie wspomne bo te zależnie od energii i pędu gdy się "utworzą" z plazmy na stosownej odległości od żródła...mają dodatkową siłę spowalniającą ich pęd,..siłę tarcia o fale eteru,.. które muszą dodatkowo pokonać,.. lub też w nich utknąć gdy nie starcza im energi i  pędu, .. do pokonania tych sił oporu.. 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj