Wykonano unikalne zdjęcia miejsca lądowania astronautów na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: Obserwatorium Green Bank

Zespół naukowców w ramach eksperymentu przeprowadzonego w Obserwatorium Green Bank w Wirginii Zachodniej otrzymał unikalny obraz radarowy powierzchni Księżyca. Konkretnie miejsca lądowania amerykańskich astronautów w trakcie misji Apollo 15.

Zdjęcie zostało wykonane najpotężniejszym teleskopem, jakim dysponuje obserwatorium. Był to 100-metrowy radioteleskop, podobny do tego któy niedawno zostal zniszczony w Arecibo. Badanie rozpoczęło się 10 lat temu, ale dopiero teraz osiągnięto tak znakomity wynik. 

 

Astronomia radarowa to ciągle nowy rodzaj obserwacji. Polega to na tym, że naukowcy tworzą wiązkę radiową, która musi zostać odbita od obiektu. Następnie badają stosunkowo słabe echo, które powraca, i dekodują je. Pozwala to na odtworzenie powierzchni, kształtu i położenia obiektu.

 

Badacze postawili sobie za zadanie stworzenie potężnego radaru planetarnego, który umożliwi dotarcie do obiektów oddalonych od Ziemi. Pierwszy krok w tym kierunku został zrobiony - radar już dociera do obiektów bliskich Ziemi. W tym przypadku specjaliści wykorzystali największy w pełni sterowalny radioteleskop na świecie, zdolny do badania obiektów na 85 procentach nieba. Zespół skierował radioteleskop na Księżyc. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Wiązka została wysterowana na miejsce lądowania misji Apollo 15.

 

Aby złapać odbity sygnał, naukowcy wykorzystali bardzo długie anteny systemu bazowego (VLBA). W rezultacie po raz pierwszy z Ziemi udało się uzyskać unikalny obraz radarowy Księżyca - miejsca lądowania astronautów z jego falistymi wzgórzami i stromym kraterem. I udało nam się uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości. Otwiera to nowe możliwości wykorzystania takich radarów.

 

Można je wykorzystać na przykład do badania asteroid przelatujących obok Ziemi i ogólnie przez nasz Układ Słoneczny. W większości przypadków astronomowie robią zdjęcia, na których asteroidy wyglądają jak rozmyte plamy. Ale radar pozwoli uzyskać obrazy w wysokiej rozdzielczości. Rozwój projektu wciąż utrudniają niedoskonałe technologie. Na działanie systemu radarowego wpływają dwa kluczowe czynniki - moc nadajnika i określona częstotliwość generowanych przez niego fal radiowych. Urządzenie demonstracyjne zużywa dużo energii, ale wystarczyło to, aby dotrzeć z sygnałem do Księżyca.

W przyszłości Obserwatorium Green Bank planuje stworzyć nadajnik, który będzie zużywał dziesiątki lub setki razy więcej energii niż urządzenie demonstracyjne. Ponadto powinno być bardziej zwarte i mniej wymagające w działaniu niż istniejący radar. Być może stworzenie takiego urządzenia umożliwi uzyskanie obrazów radarowych obiektów spoza Układu Słonecznego!

 

Misja Apollo 15, której miejsce lądowania zeskanowano radarowo, rozpoczęła się 26 lipca 1971 roku i zapoczątkowała erę najbardziej wymagających lotów statków z załogą na Księżyc. Było to czwarte i najdłuższe lądowanie ludzi na Księżycu. Dowódca załogi David Scott i pilot modułu księżycowego James Irwin spędzili tam prawie trzy dni. Skupiono się wówczas na zbieraniu próbek geologicznych. W ramach tej misji po raz pierwszy lunonauci wykorzystali łazik księżycowy. W tym księżycowym pojeździe załoga przejechała łącznie 27,9 km, zebrała i dostarczyła na Ziemię 77 kg próbek księżycowej gleby. Po misji Apollo 15 nastąpiły jeszcze dwie misje załogowe: Apollo 16 i Apollo 17.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pos_ergo

Te "lądowania" zrobili bardzo

Te "lądowania" zrobili bardzo nieudolnie. Mogli choć proadzić się Lema zanim się tak wygłupią. Ale - jak widać - ludzie kupują każdą bzdurę. Nawet groteskowy lądownik księżycowy z tektury i samochód z parasolką (po co w ogóle ten samochód, który dodatkowo ośmiesza cały ten cyrk). Zrobili teatr - jak mały Kazio z lat siedemdziesiątych wyobraża sobie lądowanie na Księżycu.

Portret użytkownika Easy Rider

Najbardziej zabawne to są te

Najbardziej zabawne to są te błotniki na kołach "księżycowego" samochodzika. Jeżeli większość uwierzyła w te brednie "Apollo Hoax", to nie ma się czemu dziwić, że dzisiaj ta sama większość lub ich potomkowie wierzą w korona-ściemę.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Quark

A co w "niebie" im było za

A co w "niebie" im było za dobrze , że na księżycu siedzą ? Czy Ty wogóle zastanawiasz się nad tym co wypisujesz ? W twoim przypadku skuteczną pomoc mogą zaoferować już chyba tylko elektrowstrząsy .. na początek kup sobie paralizator i jak najdą cię takie myśli to sobie zaaplikuj odpowiednią dawkę najlepiej w szyję - to powinno pomóc.

Portret użytkownika StrasznaPrawda

Ci jajcarze od 70 lat

Ci jajcarze od 70 lat pokazują cały czas to samo, jakość tych materiałow niby z kosmosu też jest cały czas taka sama, gdzie już telefony komórkowe 20 lat temu robiły lepsze zdjęcia, a ci cały czas pokazują jedne i te same rozmazane piksele. Kosmos wcale nie wygląda tak jak nam to pokazują, już bardziej wierzę w płaską ziemię niż ten bełkot od Satanistów z NASA.

Portret użytkownika Mojeimię44

Włączcie myślenie. Nawet w

Włączcie myślenie. Nawet w kosmosie 666. Ta liczba to ukochana liczba słusznych a w szczególności kabalistów.

https://youtu.be/LbocZ6OH4RA

Testowe samoloty hipersoniczne też 666. W nic im nie wierzę.  

Ja tak to widzę. 

https://youtu.be/oM7dsZdN8ds

Nie ma na naszym niebie dwóch identycznie świecących gwiazd. Każda jest niepowtarzalna a świadectwa temu dają amatorzy w swoich filmach więc nie rozumiem wielu rzeczy. Jeśli każda świeci inaczej i wydaje inne dźwięki na innych częstotliwościach to znaczy, że życie w takiej formie w jakiej jesteśmy na ziemi jest niepowtarzalne i wyjątkowe. Nie jestem płaskoziemcą ale uważam, że gówno jeszcze wiemy. 

Portret użytkownika Quark

Co Ty z tymi 6-stkami ciągle

Co Ty z tymi 6-stkami ciągle wyskakujesz ? A gwiazdy nie wydają żadnych dźwieków , bo dźwięk to drgania przenoszone przez jakiś ośrodek , a skoro próżnia jest pustą przestrzenią to OCZYWISTYM jest , że o przenoszeniu jakichkolwiek dźwięków NIE MA MOWY !

Portret użytkownika kolo21

Jakość tego foto poraża wręcz

Jakość tego foto poraża wręcz tak jak wpisy niezarejestrowanych debili. Piszę też do admina jak nie zablokujesz tych ich rzygowin, to strona upadnie. Bo starzy bywalcy odpadli, bo nie chce im sie użerać z trollami gdy coś skomentują. Zupełnie jak na pejsboku, tam też nie warto cos komentować. Bo na jednego posta przypada 30 płatnych hejterów i niedojebów.

kolo21

Strony

Skomentuj