Wykonano pierwsze w historii zdjęcie bieguna północnego Słońca

Kategorie: 

Źródło: ESA/Royal Observatory of Belgium

Widzimy Słońce każdego dnia. W kierunku naszej gwiazdy wysłaliśmy nawet kilka sond kosmicznych. Ciekawostką jest, że jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć bieguna północnego Słońca. Ten dzień właśnie nadszedł.

 

Nie jesteśmy w stanie bezpośrednio zobaczyć biegunów gwiazdy, dlatego naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej posłużyli się danymi z satelity Proba-2, który prowadził obserwacje Słońca z pomocą teleskopu ultrafioletowego SWAP.

 

Specjaliści wykorzystali setki obrazów, wykonanych z pomocą wspomnianego instrumentu. Po około 6 miesiącach prac, udało się odtworzyć zdjęcie bieguna północnego Słońca. Nie jest to fotografia, lecz wygenerowany obraz, który powstał w oparciu o dane satelity Proba-2.

Źródło: ESA/Royal Observatory of Belgium

Dotychczasowe obserwacje skupiały się na regionach równikowych Słońca. Jednak już za dwa lata rozpocznie się misja statku kosmicznego Solar Orbiter agencji ESA, który zbada oba bieguny naszej gwiazdy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie no przepraszam, ale ręce

Nie no przepraszam, ale ręce opadają... Wszelkie intelektualne ufoludki informuję, że czasy średniowiecznej ciemnoty, oraz czasy gdy Polak musiał nieźle kombinować by opuścić granice Polski, bezsprzecznie minęły!
Informuję również, że oprócz klasycznych biur podróży, dzięki którym moczący całe życie dupsko w Bałtyku Polak może się pochwalić zdjęciami z oklepanego Egiptu, Chorwacji czy Tunezji, powstała cała masa firm specjalizujących się w organizowaniu kosztownych ale niezapomnianych wypraw!!!
Jak ktoś chce szukać spisków na Arktyce, to ma taką możliwość... Są komercyjne wyprawy!!! Koszt konkretny, bo 14-dniowy rejs atomowym lodołamaczem na biegun, to kwota około
120 000zł/osobę...
Ale czym jest ta kwota w porównaniu do przysługi jaką możecie oddać światu i nauce??? No??? Internetowi ufolodzy??? Rozważcie taką wyprawę! Na własne oczy się przekonacie jak jest!
Wyprawy na biegun południowy też są jak coś... Z tym że są droższe (najtańsza możliwa opcja to około 160 000zł)...
Ale wyobrażacie sobie, te pomniki i pieśni śpiewane na Waszą cześć, gdybyście odkryli krawędź planety??? ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika BRAYAN ZAHARWIC

taa....to zdięcie  kibla ( od

taa....to zdięcie  kibla ( od góry) w pociągu    INTER-CITY  Gorzów  - Białystok główny  !  Tak przy okazjii  Zmiany na Ziemi   ,,zdobycie tego zdięcia wymagało naprawdę dobrej sraczki,, ps.Mam nadzieję że uda wam się zdobyć zdięcie bieguna południowego  ( bardziej interesującego)  hitler gen. byrd itp. a nie północnego !   wstyd  zmiany na ziemi

Portret użytkownika mutant87

No normalnie szok... nie

No normalnie szok... nie myślałem, że tego dożyję, jestem taki ... podekscytowany...a kiedy w końcu wygenerują pełny obraz bieguna północnego Ziemi !?...bo na oryginał nawet nie liczę.

Portret użytkownika Exart

Nie wiem Mutuś jak Ty to

Nie wiem Mutuś jak Ty to robisz, czy to Twój wdzięk, urok czy najpredzej błyskotliwość sprawiła, ze ze specjalną dedykacją wykonali i polecili Tobie pokazać ZDJĘCIE PŁN. BIEGUNA ZIEMI... prosto z NASY. I to już sześć lat temu.

 

Portret użytkownika Exart

To nie chmury są bielsze,

To nie chmury są bielsze, tylko bieli się to co pod nimi, ale co ja tam wiem w rozmowie z Tobą, kiedy mi zaraz powiesz, że to najprędzej osiwiałe myśli boga nieznoszącego ogromu ludzkiej ignorancji, czy coś w ten deseń.

Strony

Skomentuj