Wykonano najgłębszy odwiert na Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: BEAMISH

Zespół brytyjskich naukowców z projektu BEAMISH pochwalił się wykonaniem odwiertu na Zachodniej Antarktydzie o rekordowej długości 2152 metrów. Otwór ten jest efektem prac, które rozpoczęły się 20 lat temu.

 

Projekt BEAMISH (Bed Access, Monitoring and Ice Sheet History) jest realizowany przez zespół jedenastu naukowców z rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey. Pierwsza próba wykonania tak głębokiego odwiertu rozpoczęła się w 2004 roku, lecz zakończyła się niepowodzeniem.

Druga próba rozpoczęła się 8 stycznia 2019 roku. Odwiert o długości ponad 2,1 km wymagał 63 godzin ciągłej pracy i tym razem osiągnięto sukces. Naukowcy umieścili w głębokim otworze szereg instrumentów, które pozwolą zmierzyć temperaturę, ciśnienie wody oraz deformacje lodu.

Źródło: BEAMISH

Projekt BEAMISH analizuje wpływ zmian klimatycznych na Zachodnią Antarktydę. Dzięki tym badaniom będziemy mogli lepiej zrozumieć, jak region zmieni się w przyszłości i jak zmiany te wpłyną na poziom oceanów na świecie.

 

Całkiem niedawno informowaliśmy o projekcie SALSA, który wykonał odwiert o długości 1084 metrów, aby przedostać się do podlodowcowego jeziora Mercer. Otwór brytyjskiego projektu BEAMISH jest około dwa razy głębszy, lecz rekord wciąż należy do Obserwatorium IceCube. Jest to detektor neutrin, który znajduje się w pobliżu Bieguna Południowego na Antarktydzie i składa się z tysięcy czujników, umieszczonych na głębokości do 2414 metrów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jekyllman

Cos robią na pewno. Ale

Cos robią na pewno. Ale prosze was nie raczcie nas takimi glupimi filmikami z youtuba o arce Gabriela . Nie ma tam zadnej podstawy zeby sadzic ze cos takiego istnieje. To ze lektor jest przekonywujacy i okraszone jest to zdjeciami i nastrojowa muzyka, nie znaczy ze cos jest prawda. Na chlopski rozum, islam to chora religia, z wypaczonymi fanatykami - po co aniol mialby im dawac arke?

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

"Ale proszę nie raczcie nas..

"Ale proszę nie raczcie nas... "

Ojej ! Nie pamiętam kiedy się rozmnożyłem osobowościowo. Może nie do mnie chciałeś napisać? Jak ci się coś nie podoba, to nie oglądaj. "My" tu nie serwujemy, tego co ludzie chcą oglądać, jak tvn, polsat, i inne. Nie ma Menu, żeby jakiś Jekyllman mógł sobie pomarudzić. Zaproponuj coś ciekawego, a nie zachowujesz się jak rozkapryszony bachor : nieee podooobaaa sieee !!!

Swój chłopski rozum zacznij używać do chłopskich spraw. To co działo się w czasach antycznych, to nie bajeczki z tvn-u ani z ambony dla beretów.

Nie wiem po co Gabriel miałby dawać arkę muzułmanom. Może jak wszystko, muzułmanizm został tragicznie wypaczony, dokładnie jak KK. Podoba ci się dzisiejsze kapłaństwo kościoła polskiego? Więc nie psiocz na turbany, bo oni sami nie wiedzą po co. Po to pojechały tam dwa dokumenty: Jeden z Watykanu, żeby było wiadomo co to jest, a drugi z Cerkwi z instrukcją obsługi. Ale to wszystko jest "podobno", jako inne wytłumaczenie zainteresowania Antarktydą.

Portret użytkownika Jekyllman

Odnosilem sie do ciebie i do

Odnosilem sie do ciebie i do manka II . Patrzac na historie to kaplanstwo kosciola nigdy mi sie nie podobalo - a jeszcze zwazywszy jak sa dzisiaj bezczelni i nie przejmujacy sie zarzutami bo glupi lud i tak mysli ze to jedyna droga do Boga... o jakze sie zdziwia katolicy kiedy obudza sie w Prawdzie juz za pozno. Sam bylem katolikiem i mialem takie klapki na oczach ze nie pytaj. Nie pozwolilbym slowa na maryje powiedziec. Jesli chodzi o Watykan to sprawa moze byc bardzej skomplikowana niz myslisz bo pewien byly jezuita twierdzacy ze zaznajomil sie z watykanskim archiwum objasnil ze to wlasnie kosciol rzymski zalozyl religie islamu dla swoich potrzeb i tylko przywodcy w wierze(nie pamietam odpowiedniego okreslenia na nich) islamskiej wiedzą o tym niby przymierzu. Alberto Rivera. tak sie nazywa ten byly jeziuta ktory ponoc mial gnebic koscioly protestanckie w hameryce ale odszedl - ale to dluzsza historia, bardzo ciekawa a nie taka wybiorcza jak z arka - ktora zdaje mi sie ze jest zmyslona. 

Skomentuj